V ostravské hale nad všemi volejbalisty vyčníval, ale pod vysokou sítí se neobjevil. Polský mistr Evropy a nejužitečnější hráč šampionátu v Turecku 1999, vicemistr světa z roku 2006, bronzový medailista z ME 2011, účastník olympijských her v Atlantě, Aténách a Pekingu, který startoval v jedenácti ročnících Světové ligy a v roce 2011 v ní získal bronz, přivezl na mezinárodní turnaj Ostrava Cup polský tým Bielsko-Białe. Zkušený 37letý reprezentační univerzál Piotr Gruszka se letos stal trenérem.

„Je to moje nová výzva a nové družstvo. Uvidíme, jestli se budu dobře cítit i na druhé straně bojiště," těší se 206 centimetrů vysoký bývalý univerzál na své první angažmá na postu kouče v klubu, kde jeho hvězdná kariéra před lety v nejvyšší domácí soutěži odstartovala. Jako hráč pak působil také v Itálii, Francii a Turecku, ve své poslední sezoně oblékal vloni dres polského Olsztynu.

Ze hřiště jste se přesunul na lavičku. Co vás na trenérské práci lákalo?

Když jsem přestal hrát, musel jsem si dát od volejbalu odstup, potřeboval jsem získat jinou perspektivu. Rok jsem odpočíval, nedíval se na zápasy, nechodil na tréninky, nedělal jsem nic. Teď jsem se vrátil, abych předal to, co vím a umím, mladším lidem. Uvidíme, jak se mi to bude dařit.

V Polsku právě probíhá mistrovství světa volejbalistů. Nemohl jste hráčskou kariéru ukončit až po něm?

Chtěl bych, ale čas letí a už nebyla šance, nedovolilo mi to ani zdraví. Skončil jsem rok před šampionátem, nebyl by čas se připravit. Teď už budu jenom fanoušek.

Nemáte chuť, když se družstvu nedaří, vběhnout na hřiště a zasáhnout do zápasu?

Mám, a velkou. I když bych chtěl hrát, musím si zvyknout na to, že už to nemůžu udělat.

Nebude z vás hrající trenér?

Ne. Během zápasů se musím koncentrovat na celý tým, nejen na sebe, takže by to nešlo.

Volejbal už nehrajete ani pro radost?

To ano, pro radost si ho zahraji s kluky na tréninku (smích), ale oficiálně už ne.

Na turnaji Ostrava Cup jde o vaši trenérskou premiéru, nebo už máte „křest ohněm" za sebou?

Je to už moje třetí akce, předtím jsme dva přípravné zápasy hráli doma v Polsku.

Jak se na druhé straně barikády cítíte?

Je to těžké, protože teď nemůžu myslet jen na sebe, ale musím myslet na všechny, a to je hodně velký rozdíl. Po zápase neřeším pouze svoje věci, ale celého družstva. Je to náročné a zabírá to hodně času.

Polská liga patří k nejlepším 
v Evropě. Prozradíte, jaké jsou ambice Bielsko-Białe?

Minulé družstvo, které bylo poskládané narychlo, nebylo dobré a sezona nevyšla. Vyměnili jsme osm hráčů, což bylo třeba, pokud chceme jít dopředu. Teď budujeme nový tým, koupili jsme hráče, máme na to i víc času a jako trenér jsem se na tom mohl podílet. Nebude to lehké, ale chceme bojovat 
o play-off. To je cíl, který si musíme dát, další rok bude cíl vyšší.

Do Ostravy jste přijeli v nejsilnější sestavě?

Chybí nám dva hráči, protože Buczko hraje v kádru polské reprezentace na mistrovství Evropy juniorů a argentinský univerzál Gonzales je na mistrovství světa v Polsku.

Atmosféru letošního mistrovství světa jste zažil i vy – před zahajovacím sobotním zápasem Polsko – Srbsko (3:0) ve Varšavě vám polský svaz poděkoval za vše, co jste ve volejbale dokázal. Jaké bylo loučení před 
62 tisíci diváky, kteří skandovali vaše jméno?

Potěšilo mě, že si mě váží za to, jak dlouho jsem hrál za Polsko, a udělali to právě při takové příležitosti. Poděkovali mi tam, protože v počtu reprezentačních startů jsem rekordman (v letech 1995 až 2011 odehrál 450 zápasů – pozn. red.). Před tolika lidmi to bylo moc pěkné a milé loučení, ale zároveň taky smutné – uvědomil jsem si, že už nikdy si neobleču dres jako hráč. Emoce proto byly velké.

Na co ze své bohaté kariéry budete nejraději vzpomínat?

Kariéra byla dlouhá, odehrál jsem hodně zápasů a získal pár medailí, každá z nich má svou historii. Jednou budu sedět a v klidu vzpomínat, ale teď ne, čeká mě nová výzva v roli trenéra.