Před začátkem probíhající sezony se stal kapitán české reprezentace Jan Jelínek díky přestupu z mistrovských Vítkovic do Mladé Boleslavi, které se netají touhou prolomit semifinálové prokletí a probojovat se do Superfinále, hlavním florbalovým tématem.

Všechen poprask způsobila přestupová částka 175 tisíc korun, kterou stanovila arbitrážní komise za hráče bez smlouvy.

Sám odchovanec vítkovického florbalu Jan Jelínek z faktu, že se stal nejdražším hráčem v české historii, žádnou radost neměl. Přestup byl pro něj nutný z osobních důvodů kvůli stěhování do Prahy.

„Arbitráž to řešila dvakrát, pro naše florbalové podmínky mi to přijde jako nesmyslně vysoká suma na to, že jsem nebyl smluvně vázán ve Vítkovicích. Pro mě by byla adekvátní částka nějakých 100 až 110 tisíc korun podle toho, za jaké částky jiní hráči přestupovali," řekl Jelínek.

V Ostravě dokončil vysokou školu a rozhodl se přestěhovat za přítelkyní, která už žije v Praze sedm let. „Bylo na čase vyzkoušet si život spolu a posunout vztah zase o krok dál," říkal už v létě Jan Jelínek.

Zkušený český reprezentant si navíc našel práci v mezinárodní logistické firmě a jak sám říká, kdyby nabídku nevzal, asi by toho mohl dlouho litovat.

Současně však přiznal, že netuší, co by dělal, kdyby klub nechtěl tak vysoké odstupné zaplatit. „Co by se se mnou dělo? Nehrál bych? Pro devadesát procent klubů je to likvidační částka," upozornil pětadvacetiletý Jan Jelínek, že by se mohl dostat půl roku před šampionátem do neřešitelné situace. Podle Jelínka by měly být jasně dané tabulkové hodnoty odstupného podle počtu zápasů v extralize a reprezentaci. „Kluby by samozřejmě měly dostávat peníze za to, že vychovají hráče. Ale arbitráž funguje tak, že si tam sedne osm nebo devět lidí, v životě se se mnou nebavili a neviděli mě, podívají se z okna a řeknou, že to bude tolik a tolik. Kdyby řekli, že to bude milion korun, tak to bude milion korun," podivil se Jelínek, který má za sebou osm sezon v barvách mistrovských Vítkovic, v nichž nastřádal 225 ligových zápasů. Ty další přibývají od podzimu v Mladé Boleslavi.

Na Jelínkově případu je prý vidět, že jsou hráčské kontrakty s kluby vlastně zbytečné. „V dnešní době řády nefungují tak, že rozhoduje to, kde je člověk registrovaný. V tom současném nastavení ČFbU se teď potvrdilo, že ty smlouvy jsou zbytečné. Já jsem neměl žádný jiný závazek než to, že jsem byl registrovaný ve Vítkovicích, a za mě se zaplatilo 175 tisíc. Systém není nastavený tak, aby to fungovalo logicky," podotkl Jelínek.

V současné době je rád, že se může soustředit jen na florbal. V létě měl plnou hlavu stěhování, nové práce, dění kolem přestupu a také se dával dohromady po zranění kotníku. „Upřímně, před půl rokem jsem řešil úplně jiné věci než mistrovství světa. tehdy jsem ani netušil, jestli se vůbec dám do pořádku, kotník dlouho pobolíval. Byli kluci, kteří byli v tom módu, a byla to pro ně hlavní věc. Ale cítím se dobře připravený," přiznal Jelínek.

Tým je v Göteborgu na dobré cestě odčinit dva roky starý propadák v podobě sedmého místa na minulém šampionátu v Curychu. Vyhrál základní skupinu a ve čtvrtfinále půjde na Dánsko, zatímco minule narazil na silné Finsko. Podle Jelínka ale nebere mužstvo současný turnaj jako reparát.

„Minulé mistrovství světa jsme ani nerozebírali. Život šel dál, jsme jinde, je tady hodně změn, hodně nových kluků, kteří jsou poprvé na mistrovství světa. Neřešili jsme to tak, že je nová doba a musíme něco někomu dokázat. Všichni ale vnitřně cítí, že patříme jinam než na sedmé místo," zdůraznil Jelínek.

Pod trenéry Radimem Cepkem a Zdeňkem Skružným, kteří nahradili Tomáše Trnavského, přišlo hodně změn. „Rukopis trenérů je úplně jiný. Jiný styl hry, jsou do toho vybraní jiní hráči, změnilo se fakt hodně věcí. Uvidíme, jestli teda k lepšímu, snad jo," věří Jelínek, který se jako kapitán a lídr snaží povzbudit. „Je třeba podpořit a podržet kluky, kteří tyto zápasy nehráli a nebyli na mistrovství světa," dodal.