Sobotní brázdění cyklistů všech věkových kategorií v Porubě na Hlavní třídě se povedlo. Sice jej navštívili jen ti nejvěrnější příznivci silniční cyklistiky, ale v hlavní kategorii ELITE se objevili všichni, co něco znamenají v české cyklistice.

A to vše probíhalo pod dohledem nejvýznamnějších osobností českého a československého sportu, kteří přijeli do Ostravy uctít památku skvělého člověka a velkého sportovce, svého kolegy Jana Veselého.

Na zvláštním zasedání Českého klubu olympioniků při příležitosti desátého výročí úmrtí legendárního cyklisty se sešli na příklad gymnastky Věra Čáslavská a Adolfina Tačová, veslaři-bratři Svojanovští, legendární hokejový brankář Josef Mikoláš, šermíř Aleš Depta, sprinterka Táňa Kocembová a mnoho dalších, včetně syna skvělého muže a sportovce Jana Veselého.

Vlastní setkání symbolicky odstartovali zahájením cyklistického závodu a pokračovali vzpomínkami i svými plány u cimbálové muziky, která celý sobotní porubský večer doprovázela. „Víte, celá tahle parta se scházela ještě, když táta žil a díky Víťovi Dostálovi se schází dodnes. A já s nimi. Moc obdivuji všechny, kteří věnují svůj čas organizaci takových akcí. Těžce se shání financování, stejně jako lidé, kteří chtějí udělat něco navíc. Je to dojemné a já se rozhodl, že příští rok pojedu v Ostravě taky," sdělil Jan Veselý mladší. „Začal jsem původně trénovat s jedním handicapovaným cyklistou, abych jej povzbudil v jeho snahách jet aspoň tři etapy Tour de France. Musím ale nejdříve shodit kila a dnes jsem se rozhodl, že první skutečný závod po této, tak zvané, přípravě pojedu tady, v Ostravě. Takže na jedenáctý ročník už mají organizátoři pěkný tahák," dodal s úsměvem.

V hlavním závodu sobotního programu nakonec zvítězil někdejší dráhový mistr světa Alois Kaňkovský z Dukly Praha, který v Ostravě slavil už potřetí v historii memoriálového klá­ní.

Vítěz šestého pokračování Českého poháru mužů 2013 navíc zajel nejlepší čas historie cyklistického Memoriálu Jana Veselého v Ostravě, trať dlouhou 100 km zvládl za 2:08:30 hodiny. „Vítězství je mě určitě těší, ale není to jen moje výhra, naopak celého týmu. Kluci odvedli skvělou práci při sjíždění uprchlíků, navíc mi dokázali rozjet spurt, takže pro mě pak to již tak těžké nebylo," řekl v cíli vítězný Alois Kaňkovský.

Nejlepší závodník z partnerské stáje memoriálu Jana Veselého ETIXX-IHNED, nadějný Petr Vakoč, se umístil na čtvrtém místě ve spurtu hlavní skupiny mezi dvojicí dalších excelentních závodníků pražské Dukly třetím Janem Kadúchem a pátým Milanem Kadlecem, který i nadále vede průběžné hodnocení Českého poháru v silniční cyklistice.

Hlavní závod prožil na začátku posledního dvou a půl kilometrového okruhu jeden krizový okamžik, kdy na chvíli Hlavní třída potemněla a rozhodčí se už už chystali vydat verdikt, jimž by dramatické klání předčasně ukončili, ale naštěstí se pouliční světla za několik málo sekund opět začaly rozsvěcet, takže těch pár desítek fanoušků Aloise Kaňkovského s rukama nad hlavou už zase jasně viděli…

Výsledky kategorie ELITE (40 okruhů – 100 kilometrů): 1. Alois Kaňkovský (Dukla Praha) 2:08:30 hodiny, 2. Petr Lechner (MIX Bohemia), 3. Jan Kadúch (Dukla Praha), 4. Petr Vakoč (Etixx-IHNED), 5. Milan Kadlec (Dukla Praha) všichni –1.