Zlatá tretra Ostrava, největší mítink na území České republiky, už postává za dveřmi. Zbývá necelý měsíc a organizátoři už zveřejnili velké množství zvučných jmen, které letos na městský stadion přivezou.

Přesto zůstávají ve startovní listině některá bílá místa.

„Ještě si něco necháváme v rukávu, abychom mohli atletické příznivce postupně ještě více nalákat," řekl Alfonz Juck, sportovní manažer Zlaté tretry Ostrava, jež se ve Vítkovicích 16. a 17. června uskuteční už po třiapadesáté.

Letos jste vyhlásili útoky na světové rekordy na delších tratích, přičemž třeba Florence Kiplagatová se chce pokusit překonat v jednom závodě rovnou dva historicky nejlepší časy…

Je to tak. Florence Kiplagatová nás oslovila přes svůj management sama, zda bychom nezorganizovali i hodinovku, protože si troufá na překonání šest let starého světového rekordu. Navíc jí prý její tréninkové časy ukazují, že na to formu má. A kromě jiného její mezičas při světovém rekordu na dvacet kilometrů na silnici, který vytvořila letos v únoru, nasvědčuje tomu, že by se jí to mělo v Ostravě podařit. Takže poběží dvacetikilometrový závod, při kterém se bude měřit i vzdálenost, kterou uběhla za hodinu.

Něco podobného, ale v menším měřítku, jste už řešili, přesto se asi srovnávat měření času v běhu na sto metrů na hranici sto yardů a vytrvaleckých závodech nedá…

Jasně že to je trošku náročnější na organizaci, ale my máme rádi velké výzvy. proto už teď vše logisticky potřebné řešíme a taky pro ni hledáme vhodné soupeřky a také závodnice, které budou plnit roli vodiček.

Před časem si Pavel Maslák nechal čas na rozmyšlenou, který závod letos na Tretře poběží. Potěšilo vás, že letos zvolil dvoustovku?

Jednoznačně ano. Pavel totiž zaběhl výborně čtvrtku v Dauhá, na prvním mítinku Diamantové ligy, a další závody na jeho hlavní trati jej čekají v Eugene a v Římě, takže by těch závodů na náročné trati bylo hodně. Kromě jiného Pavla Masláka, podobně jako i další české atlety, čeká jen pár dnů po Zlaté tretře přesun na mistrovství Evropy družstev. A na něm bude reprezentační tým jeho nasazení i síly určitě hodně potřebovat. Navíc nám tak trochu společně vyšlo, že pro letošní Zlatou tretru bude nejvhodnější, když Pavel Maslák poběží dvoustovku. A navíc, když jsme viděli, jaký čas zaběhl minulou sobotu ve velmi špatném počasí v Kladně na extralize, kde za svým rekordním časem zaostal jen o desetinu a kousek, si myslíme, že při dobrých podmínkách může pořádně posunout hodnotu vlastního českého rekordu.

Dá se odhadnout, kam na dvoustovce jeho schopnosti sahají?

To je těžké říct, ale i podle jeho vlastních slov, které vyřkl po Kladně, by to snad mohlo být někam o čtyři pět desetin blíž ke dvacetivteřinové hranici…

Všichni atletičtí příznivci ale určitě nejvíce čekají na to, až vám Usain Bolt řekne, jakou trať letos v Ostravě poběží…

I my na jeho vzkaz čekáme. Pro Usaina máme disciplíny připravené, takže teď už jen zbývá, aby nám po tom, kdy už nazul na tréninku tretry, řekl, na jakou trať se v Ostravě letos postaví. Zatím ale rozhodně na něj netlačíme, nějaký dead line, do kdy mu dáme čas, nemáme. Naopak, chceme ho nechat se připravit v klidu, protože víme, že měl určité tréninkové manko. Přesto si ze svých zkušeností myslím, že by to na úvod jeho závodní sezony mohla být stovka.