Jen něco málo přes měsíc odpočívali juniorští mistři světa v krasobruslení Anna Dušková a Martin Bidař po svém historickém triumfu v maďarském Debrecínu. Sportovní dvojice, která vybojovala první české juniorské zlato na světovém šampionátu, se na přelomu dubna a května zúčastnila kempu členů středisek Českého krasobruslařského svazu v Ostravě.

A právě na severu Moravy by 25. až 29. ledna 2017 měla na ME seniorů vyvrcholit jejich první sezona mezi dospělými. „Zatím to s námi ještě nic nedělá, soustředíme se nyní především na její začátek. Je nám ale oběma jasné, že to bude velké," hovoří směrem k mistrovství Evropy, které bude Ostrava hostit, osmnáctiletý Martin Bidař.

Jeho o rok mladší partnerka přikyvuje a dodává, že ani na úspěch v Debrecínu už moc nemyslí. „Po pár dnech nám došlo, čeho jsme vlastně dosáhli, ale už to zase odešlo. Máme před sebou spoustu práce, čeká nás důležitá sezona přechodu mezi seniory a chceme se na ni co nejlépe připravit." Ostravský kemp byl v tomto směru ideální start. Kvalitní příprava v hale, v níž se pokusí o co nejlepší vstup mezi evropskou elitu, se jim líbila. „První rok mezi dospělými bude dost náročný. Musíme upravit krátký program, přidat jednu zvedačku a volnou jízdu udělat úplně novou. Máme už vybranou hudbu, snad se bude naše tango líbit. Bude to určitě náročnější fyzicky, ale také psychicky. Starší zkušenější páry mají výhodu v tom, že dokážou jízdu víc procítit a jejich projev bude přece jen jiný. S tím ale počítáme a vsadíme na precizní techniku. Těžko přitom odhadnout, jaké budou naše šance na evropském šampionátu, to se uvidí až příští rok v lednu," tvrdí Martin Bidař.

Nadějný český pár si je vědom, že společně s Michalem Březinou budou v Ostravě patřit k největším lákadlům pro diváky a nadějím na přední umístění.

„Slyšela jsem, že by naše známky ze šampionátu stačily na letošním mistrovství Evropy v Bratislavě někde na sedmé místo. Přiznám se, že takhle jsem o tom nepřemýšlela. Já jsem si šampionát na Slovensku užívala po sportovní stránce, sledovala jsem výkony párů, které vlastně budou nyní našimi soupeři. A nervozita? Samozřejmě že určitou odpovědnost cítit budeme, ale nic, co by nám mělo svazovat ruce a nohy," věří Anna Dušková.

Radost z triumfu české dvojice má pochopitelně i prezident organizačního výboru evropského šampionátu v Ostravě Stanislav Žídek. Juniorští mistři světa by měli v lednu příštího roku pomoci zaplnit hlediště Ostravar Arény.

„Pro fanoušky krasobruslení bych rád připomněl, že na začátku září pořádáme závod juniorského Grand Prix a dvojice Anna Dušková s Martinem Bidařem by na něm neměla chybět," zve na podnik, který od roku 1999 Ostrava hostila už osmkrát, a směrem k ME 2017 dodává:

„Přípravy na šampionát probíhají v plném proudu. Od 10. do 12. května proběhne inspekce zástupců Mezinárodní krasobruslařské federace. Budou kontrolovat všechny oblasti, nejen tedy sportoviště a hotely, ale také náš návrh časového programu, logistiku atd. Je to velmi důležitý moment v přípravě na akci, která bude bezpochyby vrcholem sportovního dění v Ostravě v příštím roce."

JAROSLAV ODSTRČILÍK