Žádná show, legrácky, dlouhé úsměvy, ani snaha rozehrát nějakou volnější výměnu. Od prvního úderu tvrdá dřina plná běhání a boje o každý míček. To bylo páteční utkání tenisových legend mezi Ivanem Lendlem a Švédem Björnem Borgem, kteří jakoby ve vítkovické ČEZ Aréně zapomněli na svůj věk a vrátili se v čase do nejlepších let své aktivní kariéry, kdy na kurtu drtili jednoho soupeře za druhým.

„Je úžasné, že jsme dostali takové legendy do Ostravy. Hráli od začátku naplno. Jejich fyzička je obdivuhodná. Pro nás to byl tenisový svátek,“ užíval si jedinečný zážitek Vlastimil Štěpánek, otec současného daviscupového reprezentanta Radka Štěpánka, který utkání také sledoval přímo v hale.

Tvrdé servisy, skvělé prohozy, úžasně umisťované voleje. Exhibice jako v podání „šašků“ Noaha a Bahramiho se podle očekávání nekonala. Padesátiletý Lendl, na druhé straně dvorce o čtyři roky starší Borg. Člověk by si řekl: ti důchodci přece nemůžou vydržet hrát v takovém tempu. To prostě nejde. Chyba. Obě bývalé hvězdy tenisového světa jako by nikdy nepřestali zářit.

Že si ti dva nic nedarují, stoprocentně se soustředí, a chtějí toho druhého udolat, dokumentovala situace ze závěru prvního setu. Lendl podával za stavu 5:4 na výhru v první sadě a když se mu to povedlo, místo na lavičku se přesunul na příjem. V tom zápasovém transu před 6357 nadšenými diváky, kteří viděli ostravského rodáka v akci po dlouhých třiceti letech, Lendl ani nevěděl, jaký je stav. Tak byl do hry ponořený.

Otec pěti dětí, který šel za svým prvním vítězstvím po návratu na dvorce jako buldozer, si v polovině druhého setu dovolil v jedné chvíli zahrát forhendový kraťas, na který Borg jen nechápavě zíral. Švéd se o několik minut později pokusil Lendlovi zkrácení hry vrátit, česká legenda však stačila ještě míček doběhnout a senzačně odehrát k základní čáře. Borg reagoval s úsměvem na tváři hozením rakety.

Lendl prahnul po výhře, ale ne za každou cenu. Za stavu 6:4, 5:5 se zachoval sportovně a uznal při shodě soupeři sporný míč uhraný přímo po servisu. Český vítěz osmi grandslamů nakonec slavil za hodinu a jedenáct minut svůj první úspěch po návratu na kurty. Lendl, který se objevil na tenisových dvorcích po šestnáctileté pauze letos v dubnu, porazil Borga 6:4, 7:6.

„Trochu jsme se naběhali. Doufám, že se diváci pobavili,“ řekl bezprostředně po utkání spokojený, ale také očividně znavený Lendl. „Sice jsem nevyhrál, ale vůbec mě to nemrzí. Ivan zahrál výborný zápas. Příště mu tu porážku vrátím,“ reagoval s úsměvem Borg.

Výsledky

Mats Wilander (Švéd.) – Karel Nováček (ČR) 6:3

Ostravskou exhibici odstartoval duel dvou velkých kamarádů, který zvládl lépe švédský vítěz sedmi grandslamů. Diváci se dočkali také úsměvných momentů. Největší legrace panovala v hale ve chvíli, kdy poslal se svou hrou nespokojený Nováček na kurt sběrače míčků a sám se ujal jeho role. Wilandera to však nerozhodilo.

„Necítil jsem se nejlépe. Po delší době jsem nastoupil před větší návštěvou a tak to odlehčení muselo přijít,“ řekl Nováček. „Karel byl možná doma trochu nervózní před tolika lidmi,“ byl přesvědčen Wilander.

Ivan Lendl (ČR) – Björn Borg (Švéd.) 6:4, 7:6 (7:3)

Borg/Wilander (Švéd.) – Lendl/Nováček (ČR) 5:4 nedohráno

Češi odvrátili v uvolněné čtyřhře Lendlem dva mečboly. Za stavu 5:4 se páry prostřídaly. Lendl hrál s Borgem, Nováček s Wilanderem a rozdali si to v tie-breaku. V tom byla úspěšnější zkušenější dvojice 7:3.