Sám na všechno stačit nemohl. Čtyřiadvacetiletý kapitán ostravských basketbalistů Adam Číž nastřílel ve včerejším sledovaném derby v Opavě dvacet bodů, jenže nikdo ze spoluhráčů se k němu nepřidal, a tak z toho byla prohra 65:92. „Lámalo se to na konci třetí čtvrtiny, kdy jsme dostali čtyři rychlé trojky," řekl Číž po sedmé venkovní porážce v řadě.

Prohráli jste o 27 bodů, v poločase byl přitom rozdíl jediného koše…

Mrzí nás to. Musím uznat, že je to vysoká porážka, ale ono se to takhle nějak dalo předpokládat. V prvním poločase jsme se drželi, prohráli ho jen o dva body a to hlavně proto, že se nám dařilo střelecky. Postupně nám ale docházely síly a domácí začali využívat naší úzké rotace. Hráli to, co potřebovali.

Co konkrétně?

Naháněli nás po celém hřišti. Odsekli mě od míče, ten pak museli vyvážet naši mladí kluci, ti se v tu chvíli dostávali pod tlak a dělali chyby. Vyčítat jim to ale nikdo nemůžeme. Chybí jim prostě zkušenosti z takových zápasů. Navíc v Opavě je to vždycky těžké. Když to trochu přeženu, tak jich je dvanáct, my jsme tři čtyři. K tomu ta změna…

Jaká? Povídejte…

Těsně před zápasem u nás došlo ke změně. Americký rozehrávač Hooker skončil a místo něj přišel Srb Igrutinovič. No a ten odehrál přes dvacet minut, přitom s námi nestihl jediný trénink. Naskočil hned do zápasu a hlavně v útoku to bylo dost kostrbaté. Nebylo to prostě ono.

Třetí čtvrtinu jste prohráli o patnáct bodů, hlavně díky čtyřem trojkám Luďka Jurečky. A pak už to nešlo…

Luděk zase potvrdil, že je to střelec. Já ho dobře znám, vždyť s námi ještě loni v Ostravě hrál. Nedostával od nás sice až tolik prostoru, jenže on to dokáže trefit i z těžkých pozic. Tam se to lámalo, bylo to klíčové období zápasu. Když dostanete takhle rychle čtyři trojky po sobě, navíc v Opavě, je po zápase.

Začátek jste měli přitom výborný, první čtvrtinu vyhráli 28:24, vy sám jste dal čtrnáct bodů…

On ten zápas se teprve rozjížděl a já měl ještě spoustu sil. Ty ale postupně ubývaly. Taky proto, že se na mě střídali v bránění tři nebo čtyři kluci. A já takhle celý zápas hrát nemůžu. Ke konci jsem dostával křeče do lýtek.

Ještě poslední věc. Derby mělo výbornou atmosféru, sledovalo ho přes dva tisíce diváků. Jak se vám hrálo?

Kulisa byla výborná, ale ta je v Opavě vždycky. Abych řekl pravdu, je mi jedno, jestli lidi fandí mně, nebo ne. Zaslechl jsem tam i nějaké bučení na mou osobu, ale já tohle beru a mám to rád. S opavskými fanoušky se už znám, vzájemně se hecujeme. Je to zajímavé zpestření.