V něm sice podlehli favorizovanému Olympu Praha 14:45, první profesionální tým v Česku se však nadřel, aby si vybojoval právo hrát v extralize. „Výsledky mluvily jasně pro Olymp, ani jsme nevěděli, kdo na nás nastoupí, ale přistoupili jsme k tomuto tak, že jde o poslední zápas sezony, všichni jsme do toho dali všechno a takhle to vypadalo,“ řekl kapitán ostravského mužstva Vlastimil Madry.

V realitě výsledků Pražanů v české skupině, kde třeba Karlovy Vary inkasovaly potupnou a nejvyšší prohru v historii soutěže 0:205 a nově vzniklý klub Nýrsko raději vzdal, se možná i Ostravané báli debaklu. „Nejvážnějším soupeřem Olympu byla Přelouč, která dostala padesát, takže jsme čekali, co přijde. Bylo zřejmé, že jsou na tom výborně takticky i technicky, navíc jsou dynamičtí, rychlí, mají přehled na hřišti a jsou rychlejší i v myšlení. Koukají kolem sebe, hledají prostor, nehrají do kontaktu, spíše kde je díra, tak tam si naběhnou. Je to určitě inspirativní,“ hledal pozitiva Madry.

Finále Českého poháru, TJ Sokol Mariánské Hory vs. RC Olymp Praha
Ragbisté na překvapení nedosáhli, za boj s Olympem ale sklidili aplaus

Dění na hřišti bylo však jiné a Madry a spol. si pak zaslouženě mohli vyslechnout potlesk lidí na solidně zaplněném stadionku, kde nechyběl ani sportovní ředitel České ragbyové unie Phil Pretorius. „Prohráli jsme, ale nejsme zklamaní. Mužstvo se formuje, máme spoustu mladých, kteří se zapracovávají a zvládají to včetně těch, kteří s ragby začali třeba před rokem. Na tom lze stavět, takže tým má určitě budoucnost,“ uvedl Madry.

Kouč Rob Vann, který se musel obejít bez tria klíčových hráčů (Siráň, Havránek, Kratochvíl), souhlasil. „Byl to výjimečný den, málokdy máte možnost odehrát zápas s nádechem finále. Ukázali jsme, že v tomto sportu vám nikdo nedá nic zadarmo, na druhé straně také klobouk dolů před Olympem. Je to vynikající tým,“ ocenil Vann soupeře.

„Jsem rád, že jsme na hřišti nechali všechno, ale jsem i perfekcionista, takže si myslím, že jsme měli uhrát více bodů. Neumíme se ale vyrovnat s tlakem v momentě, kdy jsme kousek od brankové čáry. Ale to je jen malá kritika, jinak jsem na tým pyšný,“ zakončil Rob Vann, jehož mužstvo tak na jaře čeká první liga.

Lukáš Rapant.
Nejlepší český ragbista Rapant: Profesionalizace by našemu ragby pomohla