Ale organizátoři už před několika týdny začali tušit, že to ani letos nevyjde, když světový rekordman rušil jeden start za druhým a v letošní sezoně bez globálního vrcholu si nejspíš dopřává víc odpočinku.

Proto upnuli své síly na získání aktuálně nejrychlejšího muže světa Američana Justina Gatlina. „Ale jednoduché to nebylo," uvedl Alfonz Juck, manažer ostravského mítinku, který má na starosti právě shánění atletů.

Bývalý světový rekordman

„Každý organizátor počká do poslední chvíle kvůli Boltovi. My čekali, ale když se začalo ukazovat, že to s Boltem nevypadá dobře, začali jsme shánět náhradu," prozradil. Zkušený diplomat Juck má dobré vztahy s mnoha atletickými manažery a ten Gatlinův se jmenuje Renaldo Nehemiah, což není nikdo jiný než bývalý světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek.

Zlatá tretra musí oželet i další hvězdy Po odřeknutí startu krále sprintu Usaina Bolta či jeho ženského protějšku Shelly-Ann Fraserové-Pryceové organizátoři Zlaté tretry Ostrava museli na poslední chvíli přijmout omluvenky dalších dvou velkých hvězd současné světové atletiky. 
„Kvůli viróze do Ostravy nakonec nedorazí rekordman mítinku ve výšce Ivan Uchov. Českým koulařům zase odpadl souboj s Američanem Christianem Cantwellem. Ten se zranil na Diamantové lize v norském Oslu," oznámil manažer Zlaté tretry Alfonz Juck v sobotním podvečeru, kdy se v Ostravě objevila velká skupina atletů, kteří ozáří zítřejší mítink na ostravském městském stadionu.

Loni přijel na Zlatou tretru s olympijským vítězem v běhu na 400 metrů Kiranim Jamesem z Grenady a závod se jim líbil. „Tak odpadly problémy s jejich obavami, kam pojedou," poznamenal Juck.

Výše startovného

Velkou roli při snaze přivést na start sprintera, jenž letos běžel už třikrát nejsledovanější závod každého mítinku pod 10 vteřin a jeho nejlepší výkon má z Pekingu hodnotu 9,87 vteřiny, hrála pochopitelně výše startovného. Boltova cena se pohybuje podle některých informací kolem 300 tisíc dolarů (asi šest milionů korun), Gatlin přijde podle zákulisních zdrojů zhruba na třetinu. „Je ale jasné, že vám to neřeknu. Součástí dohod je i mlčení o ceně," pousmál se Juck.

Ale ani v případě, že organizátoři akceptují cenu, nemají ještě vyhráno. Atletovi musí mítink zapadat do koncepce sezony, může mít i další požadavky. Třeba let obchodní třídou a pobyt i pro osobní fyzioterapeutku. „Takže bylo třeba sladit letenky," zdůraznil Juck.

Gatlin nakonec přiletěl v sobotu linkou z Atlanty přes Frankfurt do polského Krakova, který organizátoři využívají, stejně jako nedaleké Katovice. „Nepřemýšlel jsem nad tím, jak dlouhý byl můj let. Umím být trpělivý, prostě jsem se soustředil na to, co mám tady udělat," řekl dvaatřicetiletý americký sprinter, nejrychlejší muž letošní sezony. „Rád bych zaběhl čas kolem 9,7 vteřiny."

Návrat po deseti letech

Do Ostravy se Justin Gatlin vrátil po deseti letech, v roce 2004 vyhrál na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích závod na 200 metrů. „Pamatuju si, že to byl dobrý závod, i když poměrně hodně foukalo," pátral v paměti.

Na zítřejší start v závodě na 100 metrů se americký sprinter Justin Gatlin těší. „Pokud vydrží počasí a bude dobrý vítr, uvidíme něco speciálního," dodal.