Vlastní maximum na dráze v královském sprintu na 100 metrů si vytvořil loni, třináct let poté, co získal v královském sprintu titul mistra světa. „Sám si občas říkám, že je to neuvěřitelné. Je to současně i nádherné vědět, že moje tělo je pořád silné," uvedl momentálně třetí muž letošních halových sprinterských tabulek, na jehož start v Ostravě se těšil i největší český tahák Pavel Maslák.

Recept na sportovní dlouhověkost Kim Collins, který si až na dvoustovku vylepšoval vlastní osobní maxima i po třicítce, nijak netají. „Jím zdravě, snažím se hodně odpočívat a taky jsem se za ty roky naučil efektivně trénovat," vypočítal v pondělí, krátce po obědě.

„Někdo trénuje moc, to ale v atletice automaticky nefunguje. V ní je potřeba tělu naslouchat, jedině tak je možné se i v tak sportovně pokročilém věku zlepšovat," usmál se několikanásobný účastník Zlaté tretry Ostrava, který i díky tomu město, v němž se včera představil na šedesátce v rámci mítinku Czech Indoor Gala, dobře zná.

Collins je mezi světovými sprintery nepřehlédnutelnou raritou, navíc neztrácí motivaci k přípravě na každou další sezonu, na každý další závod. „Je to jednoduché atletiku pořád miluju, navíc mi ji tělo dovoluje dělat dobře. Jasně, kdybych nebyl úspěšný a v soutěžích nepostupoval dál, bylo by to zřejmě jiné a kdoví, zda bychom se tady spolu ještě bavili. Jenže mi to pořád jde, jsem za to vděčný. A navíc i tohle mě žene stále dál," řekl s tím, že podle něj v atletice jsou i někteří další, řekněme, hodně zralí závodníci.

„Ano, ve sprintech je to těžší, ale třeba v technických disciplínách, jakými jsou hod kladivem, oštěpem nebo v kouli, mohou závodníci být úspěšní i v pokročilém věku," podotkl.

Collinsův nejslavnější závod je však už poněkud staršího data. Ve druhé polovině srpna roku 2003 se stal mistrem světa v běhu na 100 metrů, kdy ve snad nejvyrovnanějším finále historie světových šampionátů porazil o jedinou setinu jak v cíli druhého Trinidaďana Darrela Browna, tak i třetího Darrena Campbella z Velké Británie. A od té doby je na ostrovech Svatého Kryštofa a Nevise v Karibiku 25. srpen svátečním dnem Kima Collinse. „Já sám ho ale neslavím, v tu dobu totiž obvykle závodím," rozesmál se na závěr krátkého povídání.