Vlastní maximum roku z mítinku v Pekingu zlepšil o setinu. Druhý byl další Američan Mike Rodgers za 10,08 sekundy, třetí doběhl do cíle Kim Collins ze souostroví Svatý Kryštof a Nevis v čase 10,12.

Kvalitní soutěž oštěpařů vyhrál Vítězslav Veselý druhým výkonem sezony na světě 87,38 metru. Přes 80 metrů se dostalo pět závodníků, přes 85 metrů hodili tři oštěpaři v jednom závodu s výjimkou šampionátů po čtyřech letech. Druhý skončil Lotyš Zigismunds Sirmais v osobním rekordu 86,61 metru, třetí místo obsadil čerstvý otec dvojčat Dmitrij Tarabin z Ruska (85,92).

Jedna z největších hvězd mítinku výškař Bohdan Bondarenko z Ukrajiny ztroskotal na 240 cm, byť se v sobotu v New Yorku dostal přes 242, vyrovnal evropský rekord a pokoušel se o světový.

Naopak ani heroický výkon Genzebe Dibabaové světový rekord v závodu na 2000 metrů nepřinesl. Etiopanka ještě kolo před cílem na historický čas útočila, ale v závěru jí došly síly. Cílem proběhla za 5:27,50, zatímco Sonia O'Sullivanová byla před dvaceti lety o více než dvě sekundy rychlejší. Češka Kristiina Mäki doběhla pátá a vylepšila národní rekord na 5:42,71.

Poprvé v sezoně se pod dvě minuty dostala v běhu na 800 metrů Lenka Masná. Podařilo se jí to o sedm setin, byla čtvrtá, ale cítila rezervy. „Musím držet nervy na uzdě. Nejsem moc zvyklá běhat s takovými soupeřkami a ani teď mi to nevyšlo," litovala chvíle, kdy 150 metrů před cílem balík obíhala z druhé dráhy. „Mohla jsem ještě chvíli čekat. Ale jsou to nervy při závodě, jinak se cítím dobře," prohlásila.

Nejlepší světový výkon sezony padl v běhu na 3000 metrů. Keňan Caleb Ndiku proběhl cílem v času 7:31,66 minuty a vytvořil také rekord závodu. Dosavadní nejlepší výkon roku svého krajana Cornelia Kipruta Kangoga vylepšil skoro o deset sekund.

Ostravský závod se naopak nevydařil francouzskému tyčkaři Renaudu Lavilleniemu. Soutěž sice světový rekordman vyhrál, ale výkonem 583 centimetrů zaostal za šestimetrovým očekáváním. Česká jednička Jan Kudlička skočil 563 centimetrů a byl klasifikován na děleném třetím místě. „Foukal hodně vítr a často se měnil, takže na to je ten výkon ještě dobrý," vysvětlil Francouz.

Výborně zato zvládl svůj běh světový rekordman v desetiboji Ashton Eaton, který v závodu na 400 metrů překážek prolomil o šest setin hranici 49 sekund a vytvořil si osobní rekord. Závod vyhrál v evropském výkonu roku 48,80 sekundy Brit Niall Flannery.

Soutěž koulařů se vydařila českým reprezentantům. Dva roky po vážném zranění kolena se vrátil Jan Marcell, který předvedl vrh dlouhý 20,74 metru a za osobním rekordem zaostal o dva centimetry. Přes dvacet metrů se dostali i třetí Tomáš Staněk (20,58) a čtvrtý Ladislav Prášil (20,50).

Marcell si zpřetrhal při disku před dvěma lety v olympijské sezoně všechny vazy v koleni a absolvoval dvě operace. Podle lékařů je skoro zázrak, že se vrátil k atletice. „Mám velkou radost, je to pro mě jako požehnání," prohlásil český koulař. „Ale do konce života se musím hlídat a koleno cvičit," uvedl.

Pokusy o světové rekordy v hodinovce a závodu žen na 20.000 metrů ani na mužském kilometru nevyšly. Keňská vytrvalkyně Florence Kiplagatová kvůli žaludečním problémům odstoupila zhruba po polovině trati, byť na rekordní výkon měla na mezičasu dostatečný náskok, Etiopan Mohamed Aman kilometr ani nevyhrál, ten se stal kořiští Turka Ilhama Özbilena.