Nesmí přejít do cvalu a žokejové sedí v lehkém dvoukolovém vozíku – sulce. Tak vypadají dostihy klusáků. Trenéři si dráhu nově otevřeného hipodromu v Bravanticích nemohli vynáchválit, přestože koním dal prudký vítr a déšť zabrat.

„Dráha je opravdu super, má evropské parametry, a to jsme u nás v republice ještě nikdy neměli. Ustájení pro koně je standardní, jako účastník dostihů jsem zcela spokojen. Snad jen z role diváka – z nízko posazené tribuny není moc dobře vidět," sdělil své dojmy Josef Dobruský z Černé u Bohdanče.

Většina návštěvníků, kterých bylo kolem dvou stovek, ale stála přímo u hrazení dostihové dráhy, takže na závodníky i jejich koně měli dobrý výhled.

„Malé se líbí hlavně koně, to je jasné. Klusácké závody se nevidí každý den, a je příjemné, že si s vámi jezdci rádi popovídají a můžete si závodní koně i pohladit," řekl Deníku Pavel Lukavý z Klimkovic, který do Bravantic vydal v sobotu odpoledne s dcerou a manželkou.

Přestože zázemí hipodromu je zatím spartánské, návštěvníci si mohli ve stanu s občerstvením dát nějakou tu klobásku a pivo. Nevšedním lákadlem ale byly sázky, na které se permanentně stála fronta.

„Moc tomu nerozumím, ale vsadil jsem padesát korun na koně Abetka a nějakou tu korunu jsem vyhrál. Holt štěstí začátečníka, ale asi dostihovému sázení nepropadnu," uvedl návštěvník Jindřich Wojnar.

Okresní přebor i extraliga

Hipodrom se v Bravanticích začal stavět v minulém roce. Hotová je první etapa, to znamená dráha, ustájení pro koně, malá tribuna a zázemí pro hlasatele a sázovou kancelář.

„Zázemí na odpovídající úrovni jsme budovali nejprve pro koně, snad nám lidé odpustí, že zázemí pro ně se bude teprve stavět. Moc mě potěšilo, že – a č jsme pro první dostihový den nedělali žádnou zvláštní reklamu – přišlo poměrně dost návštěvníků. Chystáme rozjet i nějakou spolupráci s krajem. Na závodech, které co čtrnáct dní pořádáme je krásné to, že se tady jezdí jakoby okresní přebor, i extraliga. Návštěvníci tak uvidí jezdce a koně z nižších kategoriích, i špičky, kterou byli dnes francouzští koně," řekl Deníku majitel závodiště a aktivní jezdec klusákových dostihů Jiří Svoboda.

V dalších etapách projektu hipodromu u Ostravy by měl být vybudován například hotel s fitness centrem, saunou a posilovou, odpočinkovou zónou až pro 120 lidí a stíje pro 175 koní.