První náměstek hejtmana Josef Babka měl radost i z toho, že zastupitelé návrh schválili jednohlasně a řekl: Dva měsíce práce stály za to. Pevně věřím, že sportu v regionu tohle rozhodnutí pomůže. 

Populární sportovní kluby v regionu rozhodně neprožívají ideální sezonu. Fotbalový klub Baníku Ostrava po dlouhých padesáti letech takřka jistě zamíří do druhé ligy, daleko ke spokojenosti mají také v hokejových klubech Vítkovic a Třince, které bojují o holou účast v play-off.

Tíživá finanční situace v regionu a úbytek sponzorů ale sužuje i většinu dalších sportovních oddílů hrajících nejvyšší soutěže, což se logicky odráží také na dílčím umístění zástupců kraje ve vrcholných soutěžích.

Hlavně proto se rozhodl Moravskoslezský kraj podat sportovním klubům v regionu v kritické chvíli pomocnou ruku a podpořit je částkou 30 milionů korun. „Je všeobecně známo, že se sportovní kluby v regionu už delší čas potýkají s finančními problémy. Jejich podporu omezily státní i soukromé společnosti, významný je i deficit zdrojů z hazardu. Proto jsme se rozhodli, i na základě našich dobrých výsledků hospodaření v loňském roce, podpořit touto částkou 23 sportovních klubů v regionu," uvedl v rozhovoru pro Deník první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka.

Sám má ke sportu blízko, protože je pravidelným návštěvníkem nejen fotbalových a hokejových zápasů v Ostravě a detailně tak zná problémy, které sportovní kluby v regionu sužují. „Z pozice Moravskoslezského kraje se situací ve sportovním prostředí už dlouho intenzivně zabýváme a snažíme se v oblasti podpory angažovat co největší měrou. Je důležité, aby se zlepšovaly podmínky pro sportovní aktivity nejen vrcholových sportovců, ale také amatérů, dětí a hlavně mládeže," zdůraznil Josef Babka.

Můžete prozradit, jak dlouho jste o tomto rozhodnutí jednali a zvažovali ho? Přece jen nikdy v minulosti Moravskoslezský kraj tak vysokou částkou kluby nepodpořil.

My jsme k tomuto kroku dospěli na základě informací jednotlivých sportovních klubů, které nám shodně sdělily, že jsou podfinancovány. A to z mnoha důvodů a objektivních příčin. Ať už se jedná o sníženou podporu soukromého sektoru, nebo po zásahu ministra financí pana Babiše a jeho vlády, a také státních firem. I ty snížily v poslední době podporu sportu, což se rovněž negativně projevuje fungování jednotlivých klubů. A nejen jich. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat v Ostravě na to, že už tady nemáme ČEZ Arénu, ale Ostravar Arénu. Tady musím kvitovat to, že se nám podařilo najít partnera, jehož jméno je v názvu víceúčelové haly.

Zmínil jste snížení výnosu z hazardu. Jak se to projevilo?

My na úrovni Moravskoslezského kraje podporujeme města a obce vydáváním vyhlášek, které tyto negativní jevy zakazují nebo omezují. Ale výnosy z hazardu byly významnou součástí při financování sportu. V Ostravě je v roce 2016 zhruba tři tisíce automatů. K 1. lednu 2017 jich bude okolo pěti set. Chci tím říct, že se to projeví v příjmech města a obcí z hazardu, které je pak přerozdělovaly do oblasti sportu, kultury a sociálních věcí. I na to jsme při našem rozhodování mysleli. Chtěli jsme i na tento dopad samozřejmě z pozice Moravskoslezského kraje reagovat.

Jak složité bylo najít správný systém v rozdělování dotace?

Nebylo to vůbec jednoduché. Ale my jsme od začátku pracovali s myšlenkou, že chceme podpořit plošně všechny sportovní kluby v regionu, které nás ve svých sportech reprezentují v nejvyšších soutěžích. V první fázi jsme studovali jejich rozpočty a nakonec došli k tomuto rozdělení, ve kterém jsme podpořili 23 klubů. Dalšími třemi milióny korun jsme posílili kapitolu grantů do oblasti sportu pro děti a mládeže v úseku školství.

Všechny kluby vaše rozhodnutí podle očekávání ocenily. Ale na druhé straně si přejí, aby nezůstalo jen u roku 2016. Jak to bude s podporou v dalších letech?

Tady snad mohu říct, že i my cítíme a věříme, že rokem 2016 vznikne nějaká nová zásada nebo pravidlo, že se v rozpočtu Moravskoslezského kraje bude pamatovat na podporu profesionálních sportovních klubů v regionu. Příslušná komise si to už ostatně vzala za své a připraví novou koncepci. Přičemž hlavní kritérium bude to, že sportovní klub bude hrát nejvyšší soutěž v daném sportu.

Proč jste se rozhodli podpořit jen týmy z nejvyšších soutěží?

Jde nám také o to, aby tyto kluby dobře reprezentovaly Moravskoslezský kraj nejen v republice, ale také v zahraničí. My prostě věříme, že to kluby bude motivovat, aby hrály nejvyšší soutěže a bavily diváky kvalitními sportovními zápasy. To ostatně bereme i jako prevenci proti negativním jevům ve společnosti. Ta se, bohužel, dostala do fáze, kdy dětem a mládeži chybějí velké sportovní vzory a my věříme, že tento krok může v budoucnu pomoci k tomu, aby tady zase velké hvězdy vyrostly.

Na co mohou kluby finance použít? Tři největší kluby v regionu dostanou částku pět milionu korun, ty ostatní většinou jeden milion korun.

Velké sportovní kluby (FC Baník Ostrava, HC oceláři Třinec, HC Vítkovice Steel), kterých se dotkla pětimilionová dotace, musí prostředky použít pro potřeby mládeže. Ostatní kluby je mohou zjednodušeně použít i na běžné fungování klubu, i když tam jsou určená nějaká bližší kritéria.

Jak složité bylo tento návrh nakonec prosadit?

Já jsem měl jako velký sportovní fanoušek v regionu a dlouholetý politik doopravdy velkou radost z toho, že tento návrh byl schválen všemi přítomnými zastupiteli. Ukončila se tak dvouměsíční práce, kdy jsme dostali tento speciální nápad podpořit vrcholové sportovní kluby v regionu. Je to další důkaz toho, že současné vedení Moravskoslezského kraje považuje za svou povinnost podporovat rozvoj kultury ve svých zařízeních, a také sportu. Bereme to doopravdy i jako výchovný prostředek pro mladou generaci.

Moravskoslezský kraj podporuje sport řadu let, ale pro běžného sportovního fanouška byl poprvé vidět až při kampani před MS v ledním hokeji v Ostravě.

Já bych chtěl snad jen říct, že stávající koalice za osm uplynulých let, výrazně podpořila sport a významné akce, které se tady konají. Tady nešlo jen o MS v ledním hokeji, které bylo doopravdy velice úspěšné a vydařené. My finančně podporujeme špičkové sportovní akce na území kraje, jako jsou atletický mítink Zlatá Tretra nebo tenisové zápasy v Davis Cupu a Fed Cupu. Pro nás by bylo ideální, kdyby se v kraji každý den konala nějaká špičková sportovní nebo kulturní akce, která by lidi bavila a měli z ní radost.

Vždyť kraj rozdělí dalších 90 milionů korun na další sportovní akce, což je o 42 milionu více než v loňském roce. Finanční prostředky poputují nejen na Zlatou tretru, ale namátkou třeba také na cyklistický Závod míru, mezinárodní tenisový turnaj Prosperita Open nebo ME v orientačním běhu, které bude v květnu hostit Jeseník. Podpoříme taky vznik Olympijského parku Ostrava 2016 nebo pořádání Kontinentálního poháru IAAF 2018 a ME v krasobrusle-ní 2017.

Dotaci MSK rozdělí mezi tyto kluby:

Lední hokej: HC Oceláři Třinec, HC Vítkovice Steel

Fotbal: FC Baník Ostrava

Basketbal: NH Ostrava, BK Opava, SBŠ Ostrava

Handbal: Sokol Poruba, Baník Karviná, KH Kopřivnice, SKP Frýdek-Místek

Volejbal: Sokol Frýdek-Místek, TJ Ostrava, VK Ostrava

Florbal (muži a ženy): 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava

Stolní tenis: SKST Baník Havířov, TJ Ostrava KST, SK Frýdlant n. O.

Golf: Beskydský golfový klub

Hokejbal: HbK Karviná, Enviform Třinec

Basseball: Arrows Ostrava

Co říkají na dotaci manažeři sportovních klubů?

close František Černík. zoom_in František Černík (prezident HC Vítkovice Steel):
„Nejen pro hokejové Vítkovice, ale pro všechny sportovní kluby v regionu to je obrovská finanční vzpruha, protože všichni víme, jak těžko se v regionu peníze na sport shánějí. Moravskoslezský kraj přišel s touto pomocnou rukou doopravdy v ideální čas. HC Vítkovice Steel finance použije pro potřeby mládežnických celků.

close Marek Chmiel. zoom_in Marek Chmiel (výkonný ředitel HC Oceláři Třinec):
„HC Oceláři tyto finanční prostředky použijí na výstroj, výzbroj, sportovní potřeby, pomůcky a přepravu na utkání mládežnických družstev žáků, dorostu a juniorů. Tyto finanční prostředky pomohou těmto družstvům, která se pravidelně umisťují na nejvyšších místech v Česku, vytvořit podmínky pro kvalitní reprezentaci regionu."

close Jan Wolf. zoom_in Jan Wolf (předseda představenstva FC Baník Ostrava):
„Je všeobecně známo, že Baník už řadu let trápí to, že nemá vlastní tréninkové centrum. V naší situaci je to doopravdy obrovská finanční pomoc při jednom z hlavních cílů, které v roce 2016 máme. A to je zlepšení infrastruktury i celkových tréninkových podmínek pro všechny mládežnické celky FC Baník Ostrava. "

close Libor Adámek. zoom_in Libor Adámek (manažer DHC Sokol Poruba):
„Samozřejmě jsme za tuto podporu rádi, především v době, kdy v našem kraji všechny kluby bojují o každou korunu a vedení Moravskoslezského kraje za ni děkujeme. Dotace nám pomůže udržet nastavený standard pro naše družstvo žen v mezinárodní Interlize. Jedná se především o sportovní přípravu, kterou budeme moci nadále zabezpečovat v souladu s posledními odbornými a moderními trendy. To samé se týká oblasti rehabilitace, rekondice a regenerace."

close Rolf Franke. zoom_in Rolf Franke (manažer FBC Ostrava):
„Je to z mého pohledu průlomové rozhodnutí, protože do této doby podporovalo klub hlavně Statutární město Ostrava. Přeju si, aby i Moravskoslezský kraj vytvořil koncepci na podporu sportovních klubů a nezůstalo jen u tohoto roku. Pokud v tom bude Moravskoslezský kraj pokračovat i v příštích letech, bude to pro všechny kluby v regionu obrovská finanční vzpruha."

close Martin Pala. zoom_in Martin Pala (předseda hokejbalového HbK Karviná):
„Poprvé za dvacet let jsme jako oddíl dostali dotaci od kraje. Sto tisíc pro náš sport, to jsou krásné peníze, za které děkujeme. Použijeme je na cestovné, nákup materiálu a vybavení. Dá se říct, že máme vlastně zajištěné celé jaro v nejvyšší soutěži, takže super."

close Nikolas Endal. zoom_in Nikolas Endal (manažer SKST Baník Havířov):
„V nejvyšší soutěži máme dvě družstva, muže a ženy, každé dostane tři sta tisíc, což je obrovská finanční vzpruha. Víte dobře, jak to v našem kraji se sponzory je, takže za tuto pomoc od kraje jsme velmi vděční. Pokryje nám to spoustu nákladů, především na dopravu, protože jezdíme po celé republice."

close Roman Farář. zoom_in Roman Farář (předseda házenkářského HCB OKD Karviná):
„Milion korun jsou hezké peníze, jsme za to rádi. Nemůžeme je sice použít úplně na všechno, ale dá se za to pořídit nějaké vybavení, hlavně sportovní výstroj, boty, míče, tréninkové věci, třeba medicinbaly. Můžeme z toho hradit třeba i soustředění. Nové branky? Vybavení haly patří společnosti STaRS, do toho my zasahovat nemůžeme, takže třeba novou palubovku z toho nepořídíme."

close Miloš Matula. zoom_in Miloš Matula (manažer volejbalového klubu TJ Ostrava):

„Jsme rádi, že budeme moci oslovit nové trenéry mládeže, abychom rozšířili členskou základnu a vychovali další nástupkyně současných extraligových volejbalistek. Finance použijeme ke zkvalitnění přípravy družstva žen a také k získání perspektivních hráček na posty, kde nás nejvíc tlačí bota."

close Marie Hrachová. zoom_in Marie Hrachová (SK Frýdlant n. O. stolní tenis):
„Zprávou jste mě trochu zaskočili, ještě jsem totiž žádné oficiální informace neobdržela. Obdržené peníze bychom chtěli využít na přípravu našeho extraligového družstva žen. Investujeme je nejen do materiálního vybavení, ale také i do stravování, ubytování a cestovného při mistrovských zápasech."

close Miroslav Bartoň. zoom_in Miroslav Bartoň (manažer KH Kopřivnice):
„Jsme velice rádi, protože takováto podpora v jiných krajích už nějakou dobu funguje. Našemu klubu, který má jeden z nejmenších rozpočtů v extralize, to velice pomůže ke zlepšení podmínek. Peníze použijeme především na zabezpečení dopravy, k přípravě, soustředění a k materiálnímu vybavení, které se dá vždycky vylepšit. Celé kopřivnické házené to jenom prospěje a bude se nám podstatně lépe dýchat. Věřím, že to nebude jenom na jeden rok, ale že to bude pokračovat i nadále."