„Asi patří k nejstarším, tento ročník už je jednadvacátý,“ usmál se její zakladatel a trenér Stanislav Žídek, který je zároveň předsedou Bruslařského klubu Ostrava a také Českého krasobruslařského svazu.

V letní škole, která původně začala v Karviné, spolupracoval mj. i s ruskými trenéry Viktorem Kudrjavcevem nebo Alexejem Urmanovem, olympijským vítězem z roku 1994 a mistrem Evropy.

„Těší nás, že i letos máme ve všech oblastech špičky,“ prozradil Žídek, že zahraničním koučem je Rus Vladimir Dvojnikov, techniku bruslení vyučuje bývalý český reprezentant Matěj Novák, přípravu na suchu v podobě tance a baletu vedou slovenský držitel Thálie Libor Hlaváček a Patrick Ulman, světový vicemistr ve street dance. Jógu a další cvičení má na starosti bývalá krasobruslařka Šárka Cenková (roz. Kvarčáková).

„Asi je to zajímavé pro trenéry z jiných klubů a zemí i rodiče, protože každý rok jsem musel omezovat počet účastníků,“ vysvětlil Žídek, že první týden prošlo letní školou 123 krasobruslařů od 7 do 19 let z celé České republiky, Slovenska, Finska, Ruska, Polska a Běloruska. Tento týden je jich „jen“ 120.

„Rozděleni jsou do šesti skupin, které střídají atletickou halu s baletním sálem a ledovou plochou, na níž jsou dvakrát třikrát denně. Začíná se v sedm hodin ráno a trénink končí ve 22.30. Velká výhoda je, že toto sportovní zařízení je pro takového akce naprosto úžasné a možná právě proto si krasobruslaři ze všech letních škol vybrali Ostravu,“ dodal Žídek.

Ač je předseda svazu, během letní školy stráví i on spoustu hodin na bruslích. „Příprava na ledě je rozdělena na tři části, kterými jsou technika bruslení, technika elementů, skoků a piruet a pak samostatná práce závodníků s jejich trenéry. Účastním se všech částí, kontroluji své závodníky jestli to, co po nich chce třeba trenér Dvojnikov, pochopili a dělají správně. A občas také funguji jako tlumočník,“ s úsměvem vysvětlil Žídek.

Moc si neodpočine, letní školu, která skončí v sobotu, už v neděli vystřídají v Ostravě na týden účastníci projektu Mezinárodní bruslařské unie ISU zaměřený na mladé trenéry ze třinácti evropských zemí a jejich talentované závodníky.