Ve druhém závodě prestižního sedmidílného seriálu Grand Prix juniorů vedli hned po krátkém programu a v Ostravar Aréně, kde se koncem ledna 2017 uskuteční mistrovství Evropy seniorů, předvedli čeští krasobruslaři i nejlepší volnou jízdu ze třinácti zúčastněných dvojic. „Trochu nás tíží svědomí, že tam byly chyby," přiznala Anna Dušková, která zaváhala při kombinaci.

„Byli jsme s Martinem trochu blíž u sebe než normálně, a jak jsem zpomalila, už to nebylo ono. Nepovedlo se to," konstatovala šestnáctiletá krasobruslařka. Její o rok starší partner chyboval v závěru volné jízdy. „Možná jsem dal do odrazu trochu víc síly. Tak jsem si jen říkal: Hlavně nespadnout," vrátil se Martin Bidař ke svému zaškobrtnutí.

Přesto ve svěřencích trenérky Evy Horklové, kteří budou v této sezoně startovat i v seniorské kategorii a v lednu se do Ostravy vrátí, převažuje spokojenost. „Jízda nebyla špatná, ale výborná taky ne. Cítíme, že máme ještě hodně práce," dodala Dušková.

Czech Skate vyšla také tanečnímu páru Nicole Kuzmich a Alexandr Sinicyn. Čeští reprezentanti vstoupili do sezony 4. místem v úvodním závodě GPJ ve francouzském St. Gervais a z Ostravy si odvezli stříbro. Vyhráli Američané Lorraine McNamara a Quinn Carpenter, juniorští mistři světa.

„Bylo dobré rozhodnutí, že jsme minulý týden závodili ve Francii. Dostali jsme se do soutěžního módu, zbavili se nervozity a v Ostravě se nám povedly výborné programy," radovala se Nicole Kuzmich. „Vždycky existuje možnost se zlepšit, ale momentálně jsme opravdu moc spokojeni," usmála se osmnáctiletá rodačka z kanadského Toronta, hájící české barvy. Její dvacetiletý partner pochází z Prahy a v Ostravar Aréně si pochvaloval domácí prostředí. „Věděli jsme, že nám publikum pomůže a bude nás povzbuzovat," ocenil Sinicyn podporu na tribuně.

V soutěži mužů reprezentovali české krasobruslení sourozenci Bělohradští, svěřenci trenérské dvojice Vlasta Kopřivová a Tomáš Verner. Sedmnáctiletý Jiří obsadil v Ostravě osmé a o dva roky mladší Matyáš deváté místo. „Začátek volné jízdy nebyl úplně vydařený, po prvním pádu se mi chvíli chtělo skončit. Ale řekl jsem si, že to dojedu se ctí, což se pak povedlo," kriticky hodnotil svůj výkon Jiří Bělohradský.

V lednu by si rád zopakoval start na mistrovství Evropy, při své letošní premiéře v Bratislavě obsadil 20. místo. „Rád bych jel před českým publikem. Šampionát na Slovensku byl super, ale tady bude atmosféra určitě ještě lepší," chtěl by se sedmnáctiletý krasobruslař vrátit do Ostravar Arény.

Grand Prix juniorů pokračuje tento týden v japonské Yokohamě, dalšími zastávkami jsou ruský Saransk, slovinská Ljubljana, estonský Tallinn a německé Drážďany. Každý krasobruslař se smí zúčastnit dvou závodů a do prosincového finále ve francouzském Marseille postoupí v každé kategorii šest nejlepších.

Czech Skate 2016

Druhý závod seriálu GPJ v Ostravě, konečné pořadí sportovní dvojice: 1. Dušková Bidař (ČR) 161,49, 2. Atakhanova Spiridonov (Rus.) 159,94, 3. Liu Johnson (USA) 145,54. Taneční páry: 1. McNamara Carpenter (USA) 159,30, 2. Kuzmich Sinicyn (ČR) 142,69, 3. Ushakova Nekrasov (Rus.) 136,10. Junioři: 1. Aliev (Rus.) 232,83, 2. Krasnozhon (USA) 223,60, 3. Savosin (Rus.) 207,64, …8. J. Bělohradský 178,38, 9. M. Bělohradský 169,67, 16. Jakubka (všichni ČR) 148,26. Juniorky: 1. Gubanova (Rus.) 185,59, 2. Kihira (Jap.) 185,51, 3. Lozko (Rus.) 162,28, …9. Hanzlíková 125,89, 14. Ukolová 121,23, 17. Kratěnová (všechny ČR) 111,52.