„Ohio hostilo tuto soutěž, kterou založil Arnold Schwarzenegger, dlouhou dobu jako jediné na světě. Pak se ale rozšířila do celého světa. Dá se říct, že to je můj splněný sen," přiznává Kulštejn, jinak trenér ve vítkovickém fitcentru FIT PARK.

Jak bylo náročné se na tak prestižní soutěž kvalifikovat?

Je to pohárová soutěž a vysílá vás tam česká reprezentace. Musíte projít pod dohledem státních trenérů, kteří za vás spolu se svazem dávají ruku do ohně. Nemohou si dovolit poslat nekvalitního závodníka. Česká federace je přísná, nepustili by tam jen tak někoho, takže to má váhu a této možnosti si cením.

Co rozhodlo, že jedete nakonec vy?

Myslím si, že v tomto sportu jsem trenérům posední dva tři roky dostatečně známý, ti pak vybírají ani ne tak ty, co vyhrávají první místa, ale především lidi, kteří se umí svědomitě připravit.

Jak to myslíte?

Není složité vyhrát pár závodů, a pak se neobjevit. Pravé umění je po neúspěchu se znovu pustit do boje, bít se dál a pokračovat v určitém standardu. Má disciplína je specifická, někomu se líbí, jinému ne. Neznamená, že když jste desátý, jste horší než ten, co vyhrál. Je to subjektivní pocit, jako třeba krasobruslení. Myslím si, že od prvního do dvacátého místa si jsme všichni rovni.

Nelitujete, že ve vašem sportu nerozhodují jasné faktory, jako je třeba čas?

Pro mou osobnost asi ano, jelikož jsem dříč, a čím více člověk dře, tím by měl mít lepší výsledky. Bylo by krásné si říct, že to umím udělat na tolik a tolik, jako třeba běžec, a s tím jít do závodů. Tenhle sport je ale jiný a nezbývá než to akceptovat. Ale výhoda je, že i když se necítíte nejlépe, můžete vyhrát. A naopak.

Jak tedy vidíte své možnosti v Ohiu?

Na tuto soutěž nejedu s cílem vyloženě se umístit, byť by to bylo krásné. Ale už podzim mi dal zkušenosti, že ne vždy to jde, jak by si člověk přál. Nebo by to mělo dopadnout. Jedu tam s čistým svědomím, že jsem připravený. Bude to dřina, protože v kategorii nás bude přes šedesát. Může se stát, že na pódium půjde padesátý člověk, první bude odcházet a sudí budou vědět, kdo projde do semifinálové patnáctky. V tom je to nespravedlivé.

A z těch patnácti jde šest do finále.

Ano. Tudíž si pojďme říct, jaká je šance, že budou sudí objektivní, jestliže mají pět minut na posouzení šedesáti kluků, tři minuty na posouzení patnácti? To je otázka.

Riziko, že se na vás nedostane, je velké.

Být mi dvacet, byl bych zklamaný, ale nyní už mám jiné priority. Rád se bavím s lidmi, cizinci, poznávám jiné úhly pohledu a podobně. Ale hlavně se připravuji a sbírám zkušenosti, které poté mohu předat klientům. A pokud jde o riziko, tak ano, s tím do toho všichni jdeme. Myslím si ale, že ta událost sama o sobě je tak velká, že už být na tom místě stojí za to.

Jaká byla příprava?

Především jiná než kdykoli předtím. Vždy platilo, že čím déle se připravuji, dám dietě čas, tím bych měl být lepší. Tentokrát jsem do toho šel opačně. Místo obvyklých devíti až dvanácti týdnů se připravuji pouze šest. I kvůli druhému dílu knihy, kde budu psát své poznatky. Trénuji dvakrát denně, procházím si strategií velmi náročného cyklování sacharidů a zvlášť v té podobě, jakou mám teď já. Nyní mám před sebou poslední nejnáročnější týden, v němž se dá mnohé ještě získat, ale také ztratit. A potvrdila se mi teorie, že se nezačíná dieta v prosinci či lednu.

Zřejmě kvůli hrozbě nemocí, že?

Přesně tak. To je to, co mi dělá nyní při menším kalorickém příjmu a tréninkovém napětí největší starosti. Zvlášť kvůli počasí. Ve fitku je chřipka přímo ve vzduchu. Modlím se, abych nelehl. Ostatně i kvůli nemoci jsem šel o týden později na nominaci.

Nutno dodat, že v USA nebudete za Česko závodit sám.

Ano, mám kamaráda, který v Americe žije, a připravoval jsem ho na tuto soutěž, a jako správný trenér jsem ho nechtěl nechat jít samotného. Jsou to jeho první závody.

Co když dopadne lépe než vy?

My jsme v jiné výškové kategorii, ale kdybychom spolu soupeřili, tak si přeji, aby byl lepší. Je to můj svěřenec a já jsem především trenér. A beru to s nadhledem. Proto mám z toho správný pocit.

Říkáte, že cíle nemáte, ale když už cestujete tak daleko, nebyla by škoda, kdyby se vám soutěž nepovedla?

Jistě. Je mým přáním a snem se umístit. Mám na to, abych vyhrál, s tím tam jedu. Nebudu ale zklamaný, když to nevyjde.

Co by to pro vás znamenalo, kdybyste vyhrál?

Pokud by se neozvali ze zahraničí se super podmínkami, tak nic. A i tak bych to odmítl, respektive si lepší podmínky neumím představit, zde mám vše, co potřebuji. Práci, rodinu, zázemí, klienty, obchodní partnery a sponzory, kteří jsou skvělí… Myslím, že už mám dost rozumu, abych někam odcházel.

Takže případný přínos vidíte spíše v pracovním životě?

Určitě. Má slova směrem ke klientům by pak měla větší váhu. Navíc tím, že vyhrajete jednu soutěž, díru do světa neuděláte. Příště můžete skončit dvacátý. To mě straší, z toho mám strach. Pak přemýšlíte, jak se připravit, zda je to o soutěživosti. Možná je to má obhajoba nesoustředění se na výsledek, ale na období diety, dělat si podrobné poznámky a ty pak využít. Ale ještě něco.

Povídejte…

Natočil jsem videolog na začátku diety a natočím i na jejím konci. Dávám tak na špalek svou trenérskou i závodnickou hlavu, aby lidé mohli vidět rozdíl. Bude to video, nikoli fotka či dokonce fotomontáž. Prostě naživo. Navíc na svůj facebook budu dávat videa i z průběhu naší cesty a trochu i ze zákulisí soutěže.

Jak vnímá vaše vytížení rodina?

Mám strašně tolerantní ženu, která to chápe a ví, že než pro své uspokojení to dělám spíše kvůli práci. Výčitky, že nejsem doma, mám větší určitě já. Nicméně odnáší to také klienti, kterým se mnohem méně přizpůsobuji, a místo toho trénuji. Jde totiž o to, že musím mít pocit, že do toho dávám vše. Nechci se na soutěž připravit polovičatě. A myslím, že se to daří.

Máte týden před závodem. Jste nervózní?

Prožívám pocity, že se obrovsky těším. Jak to chvíli nevypadalo, tak mám velkou podporu. Partneři zůstali, věří mi, za což jim děkuji. Tito lidé pochopili, že tento sport není o vítězstvích, ale mít nějakou životní cestu a jít po ní, i když neklape podle představ. Přeji si v Ohiu vyhrát, aby slova, která říkám a tvrdím, měla větší váhu. Tohle prostě funguje.

Michal Kulštejn

Narozen: 9. září 1984
Výška/Váha: 180 cm / 95 kg, 88 kg (při soutěži)
Úspěchy: 4. místo na Arnold Classic Europe v Madridu v roce 2014 (27), 7. místo Arnold Classic Europe v Madridu 2015 (33), 6. místo na Olympia Amateur in Prague 2015 (39).
Pozn.: * číslo v závorce znamená počet závodníků v kategorii