Vyhrát 3. kolo na US Open zvládla jen dvakrát, před třemi lety a v roce 2009, ale loni i předloni v něm skončila. A letos se loučila ve stejné fázi na Australian Open i při obhajobě titulu ve Wimbledonu. Jen v Paříži postoupila do osmifinále.

"Zase ty třetí kola! Co jiného (než výhra) mi zbývá, že?" rozesmála se po vítězství ve 2. kole na Američankou Nicole Gibbsovou 6:3 a 6:4. "Ve třetím kole není nikdo jednoduchý. Vím, že jsou pro mě těžší, ale co už? Je to další výzva."

Prolomit hradbu třetího kola se pokusí v sobotu proti Anně Karolíně Schmiedlové, 32. hráčce světa. S dvacetiletou Slovenkou ještě nehrála. "Herně ji neznám. David Kotyza bude muset scoutovat, ale tak to je," uvedla Kvitová.

Proti Gibbsové hrála Kvitová se zavázanou pravou nohou, ale pohybovala se bez omezení. "To byla prevence. Trošku to cítím z minulého týdne, ale není to nic vážného," řekla vítězka generálky na US Open z New Havenu.

Po návratu po pauze, kterou si vzala nečekaně již v březnu, Kvitovou tenis baví. "Myslím, že to je jedna z nejdůležitějších věcí," uvedla. Před oddechem si hru neužívala. "Byla jsem celá prázdná, ale ten pocit je teď jiný. Za to jsem strašně ráda a já si toho vážím, protože vím, jaké to je to nemít. Opravdu jsem si toho letos zažila už hodně a doufám, že mě už nic letos nepřekvapí," řekla Kvitová.

V těžkých chvílích, třeba v létě v Torontu a v Cincinnati, kde se jí nedařilo, si připomínala, že je schopna pořád hrát. "A baví mě to," zdůraznila.

Kromě pauzy udělala letos Kvitová i několik změn v týmu. Vyměnila kondičního trenéra a po pěti letech ukončila spolupráci s psychologem Michalem Šafářem. "Míša mi hrozně pomohl, ale poslední dobou jsem cítila, že potřebuju v tenisovém životě udělat něco radikálnějšího, než si jen dát volno, nebo změnit trošku trénink. V téhle oblasti jsem poslední dobou trošičku stagnovala, tak proto," vysvětlila.

Postupem času se naučila oddělit tenis od ostatních věcí. Ve chvílích volna si užívá soukromí a svých nejbližších. "To je pro mě hodně důležité," řekla a dodala, že si ráda hraje s dětmi svých bratrů, když se zastaví doma. "Jsem ráda tetou. Bohužel s nimi nejsem zas tak často, ale zase možná o to je to silnější, když je vidím jen občas."

Šťastná vypadá také ve vztahu s hokejistou Radkem Meidlem. Je ráda, že s ním třeba doma nemusí rozebírat tenis. "Naštěstí to ani nezkouší. A já mu nemluvím do hokeje, protože tomu taky prd rozumím," řekla. "Je to dobrý, že je sportovec a chápe, že jsem unavená nebo nervózní a nějak to extra neřeší."

"Pětice českých tenistů v čele s Petrou Kvitovou a Tomášem Berdychem bude v sobotu na US Open bojovat o postup do osmifinále. Čtvrtá hráčka světového žebříčku zahájí v 17:00 SELČ program na centrálním dvorci Arthura Ashe duelem se Slovenkou Annou Karolínou Schmiedlovou, šestý hráč světa Berdych ve stejné době rozehraje duel na kurtu č. 17 se Španělem Guillermem Garcíou-Lópezem.
Po Berdychovi, který ve Flushing Meadows obhajuje loňskou účast ve čtvrtfinále, se na sedmnáctce představí překvapení turnaje Petra Cetkovská. Po vítězství nad čtvrtou nasazenou Dánkou Caroline Wozniackou ji čeká Flavia Pennettaová z Itálie.
Druhý Čech ve hře Jiří Veselý, jenž v New Yorku poprvé v kariéře uhrál alespoň jeden zápas, nastoupí na druhém největším dvorci Louise Armstronga proti domácímu Johnu Isnerovi. Jejich zápas začne nejdříve v 18:30 SELČ.
Program dne na Grandstandu uzavře třetí zbývající česká tenistka v pavouku Barbora Strýcová, která si už postupem do 3. kola vyrovnala newyorské maximum. O jeho vylepšení se utká se Sabine Lisickou z Německa.
Program (začátky v 17:00 SELČ):
Kurt Arthura Ashe: Kvitová (5-ČR) - A.K. Schmiedlová (32-SR), 19:00 Kohlschreiber (29-Něm.) - Federer (2-Švýc.), Azarenková (20-Běl.) - Kerberová (11-Něm.), 2:00 Rogersová (USA) - Halepová (2-Rum.), Bellucci (30-Braz.) - Murray (3-Brit.).
Kurt Louise Armstronga: Petkovicová (18-Něm.) - Kontaová (Brit.), 18:30 Isner (13-USA) - Veselý (ČR), Lepchenková (USA) - Barthelová (Něm.), Wawrinka (5-Švýc.) - Bemelmans (Belg.).
Grandstand: Tomic (24-Austr.) - Gasquet (12-Fr.), Erraniová (16-It.) - Stosurová (22-Austr.), Troicki (22-Srb.) - Young (USA), Strýcová (ČR) - Lisická (24-Něm.).
Kurt č. 17, 1. zápas: Berdych (6-ČR) - García-López (31-Šp.), 2. zápas Pennettaová (26-It.) - Cetkovská (ČR).
gpa nkr