„Pro mě byla rodina vždycky jedna z nejvyšších hodnot. Otěhotněla jsem brzo, protože nám s manželem bylo jasné, že chceme být spolu a chceme dítě. A že se budeme snažit si život zařídit tak, abychom mohli dělat, co nás baví. Ale nikdo netušil, jestli sport bude na vrcholové úrovni, nebo jen na výkonnostní v rámci republiky, bývalo by mi to asi i stačilo,“ vzpomíná Štěpánka Hilgertová.

To, že byl celou úspěšnou kariéru jejím trenérem zároveň její muž vnímá zpětně pozitivně. „Výhody převažovaly. Hlavně si dost dobře ani neumím představit, že by mě trénoval někdo jiný, protože na tréninku, na soustředěních, na závodech člověk tráví hodně času, a kdybych měla rodinu doma, tak bych jednoznačně měla pocit, že je zanedbávám, že spolu nejsme tak, jak bychom měli být,“ říká Štěpánka Hilgertová.

Tenistka Petra Kvitová přiznala, že tvoří pár se svým trenérem Jiřím Vaňkem (vpravo). Na snímku během tiskové konferenci po příletu z Melbourne 28. ledna 2019 v Praze.
Kvitová kápla božskou! Žije se svým trenérem. Tvoříme pár, přiznala

„To, že mě trénoval manžel, byla vlastně jediná možnost, jak se sportu dlouhodobě věnovat. Nevýhody to samozřejmě také mělo, protože člověk se potřeboval občas odreagovat, přijít na jiné myšlenky,“ přiznává.

„Když se oba dva zabýváme pořád stejnými starostmi, tak se z toho těžko vytrhnete, ale zase máte víc času si spoustu věcí z tréninku ještě doma probrat nebo právě si s odstupem času o nich popovídat. Tuhle příležitost zase trenér se závodníkem, se kterým se hned po tréninku rozejde, nemá,“ dodala Štěpánka Hilgertová.

A jak se po celý život museli oba manželé učit jak ve sportovní, tak v partnerské kariéře? „U nás se to hodně spojovalo. Platí to ale pro všechny vztahy, jde o porozumění, toleranci a vcítění se do toho druhého,“ dodal Luboš Hilgert, také bývalý úspěšný kajakář.