Zdeněk Hummel.Současné tažení Čechů na světovém šampionátu v Číně si ve dvaasedmdesáti letech jako spokojený důchodce náramně užívá. A nešetří superlativy.

„Musím smeknout. Pro všechny mám jen slova chvály. Je to fantastický výsledek. Dostat se do čtvrtfinále v takové konkurenci je něco neskutečného,“ řekl Deníku Zdeněk Hummel, který byl v minulých dnech s rodinou na dovolené v Chorvatsku.

„Zápasy jsem si ale ujít nenechal, viděl jsem všechny. A musím se přiznat, že jsem si to užíval,“ vyznal se Hummel.

Nadšený je nejen z výkonů a výsledků, ale především toho, jak se mužstvo prezentuje. „Všichni se rvou jako lvi. Když to srovnám s ostatními mančafty, hrajeme daleko kolektivněji. Nejvíce to bylo vidět v zápase s Tureckem. Oni po sobě nechápavě koukali. Když měli míč, brali to na sebe a snažili se sami zakončit. Nebyli to oni. Vůbec nehráli jako tým,“ všiml si Hummel.

Utkání s Řeky, připomínající chvílemi antickou bitvu, hodně prožíval. „Ten zápas musel být na psychiku svým způsobem neuvěřitelně náročný. Když víte, že můžete prohrát až o jedenáct bodů a stejně postupujete, je to strašně zrádné. V určitých chvilkách jsem měl obavy, hlavně když jsme prohrávali o dvanáct. Veškerá čest, jak to kluci ustáli,“ vykládal Hummel.

Tým znovu vedl jako lídr Tomáš Satoranský, který bude hrát od příští sezony v NBA za slavné Chicago Bulls, kam přestoupil z Washingtonu. „Je to vůdce mančaftu, opravdový bojovník. Dokáže to vzít v důležitých fázích na sebe, má však také obrovský přehled. Je schopen najít v dobrých pozicích ostatní spoluhráče. Jednoduše je dělá lepšími,“ prohlásil Hummel.

Ať dopadne středeční čtvrtfinále s favorizovanou Austrálií (15.00) jakkoli, už teď jsou čeští basketbalisté hrdinové. „Když začalo mistrovství a my jsme porazili Turky, byl to sladký bonbonek. Pak přišel s Brazílií druhý a proti Řecku třetí. Všichni hráči i realizační tým, a hlavně trenér Ginzburg, zaslouží pochvalu. Po všech stránkách jsme skvěle připraveni,“ uznal Hummel.

Čínská pohádka pod bezednými koši se prý pozitivně promítne i v budoucnu. „Je to obrovská pomoc pro český basketbal i z hlediska toho, že nás budou v zahraničí daleko více brát a respektovat. Hráči budou žádanější. Dobré je to i pro mladé, kteří teď mají ještě větší motivaci na sobě pracovat, a třeba jednou také dokázat něco takového,“ dodal Zdeněk Hummel.