Úřadující český mistr DHC Sokol Poruba je také během letošní přestávky hodně aktivní na přestupovém poli. A v síti ambiciózního vedení uvízla doopravdy velká ryba: první velkou posilou se stala pětadvacetiletá česká reprezentantka Pavla Poznarová.

Levá spojka přichází do Ostravy ze Zlína a měla by se stát vůdčí osobností celku, který kromě účasti v Interlize čeká start také v EHF Cupu proti ruské Astrachani.

O vašem přestupu do Poruby se mluvilo už v průběhu minulé sezony. Jak žhavé to jednání vlastně bylo?

Nevím, co se v Ostravě povídalo nebo jaké byly zvěsti o mém přestupu. S manažerem Poruby panem Adámkem jsme se začali vážněji bavit až po sezoně. Důvod byl jasný: chtěla jsem s čistou hlavou dohrát play off ve Zlíně.

Ve Zlíně došlo k nezvyklé situaci, kdy vedení nejprve odvolalo trenéra Kořínka a vzápětí ho k týmu opět jmenovalo. Jak moc ovlivnily tyhle události vaše rozhodnutí odejít ze Zlína?

Nikdy v kariéře jsem nic podobného nezažila a doufám, že už ani nezažiju. S odstupem času člověk vidí některé věci, které sehrály v aféře zásadní roli, jinak. Ty souvislosti si většinou spojíte až v momentě, kdy je pozdě. Ale i přesto to na mé rozhodnutí přestoupit nemělo vliv. Ve Zlíně jsem chtěla zůstat, byla jsem doma spokojená.

Pavla Poznarová

Měla jste i jiné nabídky?

Ano, ve hře bylo doopravdy více klubů.

Proč jste se rozhodla pro Porubu?

Tam se sešlo více zásadních věcí najednou. Po skončení minulé sezony se družstvo ve Zlíně začalo velmi rychle rozpadat. Vedení oznámilo, že v klubu končí. Dlouho se nevědělo, kdo bude novým trenérem týmu. To byly hodně důležité věci, které začaly ovlivňovat moje rozhodování. Necítila jsem ve Zlíně jistotu a nějakou perspektivní budoucnost. Navíc mou obrovskou motivací je udržení se v národním celku.

V týmu, který si vybojoval účast na ME, jste patřila k oporám. Berete právě účast na šampionátu jako další vrchol své kariéry?

Neznám házenkářku, která by nechtěla být v konečné nominaci. Musím doopravdy hodně tvrdě trénovat, aby to vyšlo. Proto pro mě byla Poruba ideální volba. Právě od spoluhráček z nároďáku jsem dobře věděla, že v Ostravě vše funguje, jak má. Proto mé rozhodování bylo nakonec vcelku jednoduché.

Mě ale bojovat o mistrovský titul láká. Já házenou hraji nejen proto, že mě baví, ale chci v každém zápase vyhrávat. Věřím, že i v obměněné sestavě navážeme na loňské dobré výsledky. Bude to složité, protože Interliga bude opět nesmírně vyrovnaná.Poruba bude mít určitě i v této sezoně vysoké ambice…

Hrálo nějakou roli to, že Poruba hraje evropské poháry?

Samozřejmě, že to bylo velké plus. Je skvělé, že se poměříme se silnými celky z Evropy. Pohárové zápasy mají úplně jiný náboj i atmosféru než ty, které hrajete v domácích soutěžích. Bude to pro celý tým velké zpestření, které nás vyvede ze zaběhnutého koloběhu Interligy.

Co vůbec říkáte na los, který vám přisoudil silný ruský klub z Astrachaně?

Tak los nám nějak extra nakloněný nebyl. Mohli jsme ale dopadnout ještě hůře. Pokud bychom chytili nějaký klub ze severských zemí, tak by naše šance byly ještě menší. Bereme to jako realitu a po tom prvotním šoku se už na dvojzápas spíše těšíme. Pro postup uděláme maximum.

Co vlastně říkáte na ruskou házenou?

Rusko má velmi silné týmy, jsou výborně fyzicky připravené. V Rusku jsem už několikrát poháry hrála a nikdy to nebylo nic lehkého. Ale dokud rozhodčí neodpíská konec druhého odvetného utkání, tak pořád máme šanci na postup a musíme tomu společně věřit. Jiná cesta není.

Pavla Poznarová

Zúčastnila jste se akademického mistrovství světa v Brazílii. Jak velký zážitek to byl?

Na akademické akci jsem byla poprvé, a když jsem se dozvěděla, že pojedeme do Brazílie, nadšená jsem moc nebyla. Před několika lety jsem tam odehrála dva zápasy a byla jsem tehdy dost zklamaná z tamních poměrů. Proto jsem tam letěla s hodně rozporuplnými pocity a ani se moc netěšila. Ale nakonec bych tuhle akci za žádnou jinou dovolenou nevyměnila. Bylo to naprosto fantastické a vše ještě umocněné, že ženský i mužský národní tým získaly zlaté medaile.

Jaké byly oslavy?

To si asi každý dokáže představit (směje se). Bylo to velkolepé a sama mám spoustu nezapomenutelných zážitků. Asi nejsem sama, která by se v budoucnu ráda dalšího akademického šampionátu zase zúčastnila.

Pojďme zpátky k Porubě, která se za dva roky v Interlize probojovala do špičky soutěže. Jak bude těžké se v ní udržet?

Město, jako je Ostrava, mezi házenkářskou elitu patří a pro celou ženskou házenou je dobře, že tady šel tento sport zase nahoru. Klub se po postupu do Interligy rychle stabilizoval a získal respekt soupeřů. Udržet se mezi elitou bude samozřejmě složité. Vždycky je titul těžší obhájit než ho poprvé získat. Ale vždycky je to o hráčkách a lidech okolo týmu. Když někdo dělá práci naplno, výsledek se musí dostavit. Budeme se snažit udělat maximum pro to, abychom Porubu na špici udržely. Je to v každém případě pro celý tým velká výzva, protože se všechny kluby budou chtít na českého mistra vytáhnout. I z tohoto pohledu nebude sezona vůbec jednoduchá. Ale pokud se nám budou vyhýbat zranění, tak se o místa v čele tabulky určitě popereme.

Čekala jste, že Poruba hned ve své druhé sezoně získá titul?

Loni v létě jsem řekla, že Ostrava bude mít titul. Nemýlila jsem se, i když v minulém roce mohl zvednout pohár nad hlavu opravdu kdokoliv. Šlo jenom o to, kdo naladí formu na závěrečné boje v play off, a tohle nejlépe zvládla právě Poruba.

Zlín v minulé sezoně Porubě uštědřil vůbec nejvyšší porážku…

To je pravda, snad mi to holky už odpustily. Hrálo se ve Zlíně a bylo to po reprezentačním srazu. Nám vyšlo úplně všechno a Poruba zase působila unaveným dojmem. Potom nám to ale v odvetě Ostravanky oplatily stejným výsledkem. Odjížděli jsme domů jako zpráskaní psi.

Co říkáte na tým, kde znáte asi hlavně reprezentantky?

Zatím se s týmem i všemi kolem něj sžívám, ale můžu říct jen samá pozitiva. Je vidět, že holky jsou opravdový tým, drží pospolu. Když je potřeba zatnout zuby, tak jdou a rubou, jak se tady v Ostravě říká. Pokud bych to měla shrnout dvěma slovy, tak řeknu: Výborná parta!

PAVLA POZNAROVÁPavla Poznarová

Narozena: 26. září 1986 ve Zlíně

Post: levá spojka

Do Interligy naskočila v mateřském klubu Zlína už jako dorostenka a rychle potvrdila, že patří k velkým talentům české házené. To potvrdila v roce 2005 i anketa Talent roku, kterou vyhrála.

O rok později se vydala na své první zahraniční angažmá do Francie, kde s týmem HB Mety Moselle Lorraine v roce 2006 slavila mistrovský titul. V roce 2009 přestoupila z Met do řeckého celku AC Ormi-Loux Patras. Po roce se vrátila do mateřského Zlína. Od léta je novou posilou DHC Sokol Poruba.