Za sedmaosmdesátimetrovou metu plachtil ještě dvakrát. „Jsem strašně překvapený, v rozhazování jsem se totiž necítil vůbec dobře," divil se aktuálně druhý muž světových tabulek. „Takovou sérii jsem nikdy nenaházel. Všechno mi vyšlo, jsem nadšený. Forma je, jde jen o to trefit hody. Asi potřebuju být trochu stresovaný." Za nejlepším výkonem roku Egypťana Ihaba Abdelrahmana zaostal Veselý o necelé dva metry. Největším soupeřem mu byli Lotyš Sirmais s výkonem 86,61 a Rus Tarabin partner oštěpařky Abakumovové a čerstvý otec jejich společných dětí hodil 85,92.

Královská stovka pod taktovkou Američana Justina Gatlina? Žádné překvapení.

Letos neporažený sprinter si upevnil svou výsadní pozici nejrychlejším časem sezony 9,86 sekundy.

Vlastní maximum roku z mítinku v Pekingu zlepšil o setinu. Druhý byl další Američan Mike Rodgers za 10,08 sekundy, třetí doběhl do cíle Kim Collins ze souostroví Svatý Kryštof a Nevis v čase 10,12. Nejlepší světový výkon sezony padl také v běhu na 3000 metrů: Keňan Caleb Ndiku proběhl cílem v čase 7:31,66 minuty a vytvořil také rekord závodu.

Čtvrtka se stala jednoznačnou kořistí favorizovaného Američana Lashawna Merritta, který ve Vítkovicích zaběhl kvalitních 44,16 a vylepšil tak rekord mítinku. Jedna z největších hvězd mítinku, výškař Bohdan Bondarenko z Ukrajiny, ztroskotal na 240 centimetrech, byť se v sobotu v New Yorku dostal přes 242.

Dva cíle měla před včerejším startem půlkařka Lenka Masná: vyhrát a běžet pod dvě minuty. „Splnila jsem je jen z padesáti procent," hlásila udýchaně. Do cíle finišovala v čase 1:59,93, jenže na čtvrtém místě. „Trošku jsem propadla v taktice, stále se v takových závodech učím." Nejrychlejší byla drobná Uganďanka Winnie Nanyondová.

Pětice běžkyň se prala na čtvrtce překážkářek o prvenství, mezi nimi i Češka Denisa Rosolová nakonec však časem 55,76 skončila pátá. „Přitom jsem se dneska cítila dobře," hodnotila v cíli. „Asi jsem to moc rychle rozběhla a v konci mi došly síly. Taky jsem překážky špatně probíhala technicky. Naštěstí mistrovství Evropy je ještě daleko." Křišťálovou tretru si z Ostravy odveze Jamajčanka Nickiesha Wilsonová za 55.22.

Roli favorita bezezbytku splnil Renaud Lavillenie. Na vlastní rekord mítinku však francouzský tyčkař útočil neúspěšně. Nad výkonem 583 centimetrů příliš nejásal. „Možná k tomu přispěl i točící se vítr na stadionu," uvažoval. „Příští rok znovu přijedu a pokusím se o šest metrů. Slíbit to ale nemůžu." Jan Kudlička předvedl stejně jako ve svém úvodním závodě v „diamantovém" Eugene 563 centimetrů a podělil se o třetí místo s Brazilcem Dutrou.

Dramatický souboj předvedli čtvrtkaři překážkáři. Muži na stupních vítězů si vylepšili osobní rekordy. Z vítězství a času 48,80 se radoval Brit Niall Flannery, o sedm setin zpět byl estonský rekordman Mägi a pod 49 sekund se poprvé v krátké kariéře vešel i desetibojař Ashton Eaton z USA (48.94) přesto ani on nebyl úplně spokojený.

„Ze třetího místa jsem trochu zklamaný, chtěl jsem tu i kvůli té krásné trofeji vyhrát. Čas je ale dobrý," usmíval se talentovaný Američan. „A atmosféra? Ta byla fantastická."