Před rokem byla ze své budoucnosti trochu nejistá. Z Ostravy se stěhovala do Prahy, čekalo ji studium na vysoké škole, nový bazén i trenér, skvělé zázemí rodičů poprvé vyměnila za samostatný život. Teď už jednadvacetiletá plavkyně Barbora Závadová ví, že jí změna prospěla. Na mistrovství Evropy, které nedávno skončilo v Berlíně, byla z 24členné české výpravy nejlepší.

V „polohovce", své hlavní a nejsilnější disciplíně, se dvakrát probojovala do finále na čtyřstovce dohmátla čtvrtá a na poloviční trati pátá.

„Na šampionát jsem jela s minimálními ambicemi a říkala si, že páté místo by bylo pěkné. Povedlo se mi víc, takže si nestěžuji," usmála se členka Klubu plaveckých sportů Ostrava a Centra individuálních sportů (CISO).

Na motýlkářské dvoustovce obsadila 14. příčku a v závodě na 400 metrů volný způsob byla dvanáctá. „Nemůžu úplně výskat a říkat si, jak jsem nejlepší na světě. Holky, se kterými závodím, plavou rychleji," poznamenala česká reprezentantka, která v berlínském bazénu vytvořila hned čtyři nové české rekordy.

„To se mi zatím nikdy nepodařilo, v Šanghaji jsem zaplavala tři," připomenula MS 2011, na kterém splnila limit pro olympijský Londýn 2012. Pod vlajkou s pěti kruhy pak ale přišlo rozčarování i když vše obětovala přípravě a v bazénu celý rok tvrdě dřela, forma se vytratila a v obou polohových závodech skončila v rozplavbách s výkony daleko za svými rekordy.

Teď se bronzová medailistka z ME 2012 znovu vrací mezi elitu. „O český rekord na čtyři sta kraul jsem se už snažila ve více závodech, ale povedlo se to až teď," řekla poté, co časem 4:13,18 min. vymazala v Berlíně z národních tabulek patnáct let starý výkon Hany Černé-Netrefové.

Na 200 metrů motýlek posunula Závadová hranici o 27 setin vteřiny na 2:13,10 min. „Nejvíc mě těší polohová dvoustovka, kde jsem si ho vzala zpátky," přiznala plavkyně, které se to na ME podařilo hned dvakrát, když výkon z rozplavby zlepšila ve finále o 15 setin sekundy na konečných 2:13,24 min.

„Po třech letech jsem se vrátila na nějaké časy a z toho mám největší radost," přiznala 21letá studentka sociologie a ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Od loňského léta se připravuje ve vysokoškolském sportovním centru na Strahově pod vedením Jaroslava Strnada, bývalého kouče reprezentace. „Zatím to vypadá, že jdeme dobrým směrem, ale se čtvrtým místem se s trenérem nespokojíme, i když časy byly dobré. Vše nasměrujeme k tomu, že by mohly jít ještě dolů," věří Závadová v další posun.

Od vody si teď ale dva týdny odpočine. „Jedu do Ostravy, po roce to bude můj nejdelší pobyt doma," těší se společné chvíle s rodinou a kamarády plavkyně, která se v neděli zúčastnila Sport Fun Festu Ostrava 2014 na štěrkovně v Hlučíně.

Po návratu do Prahy ji čeká suchá příprava a od 29. září soustředění na Mallorce. Vrcholem zimní sezony bude na začátku prosince MS v katarském Dauhá.