Domácí Velkou cenu v sobotu vyhrály, ale na mistrovský titul to nestačilo, v I. lize družstev po loňském bronzu získaly vzpěračky Sokola Moravská Ostrava teď stříbrné medaile.

„Na víc jsme reálně neměli, děláme to na amatérské úrovni, proto je druhé místo skvělé," byl spokojen s výsledky ve 3. kole soutěže trenér Radim Kozel.

Čtyřčlenný tým tvoří tři maminky, které mají dohromady pět dětí.

„Je vidět, že holky se vrací ke sportu, který měly rády. Ale není to nic neobvyklého, děti mají i vzpěračky z Hrozenkova," poznamenal Radim Kozel.

V ostravské sestavě jsou odchovankyně Petra Klimparová a Laura Lozová.

„Už asi patnáct let za nás závodí Slovenka Zuzana Svrčková a z Bohumína k nám přestoupila Hana Gasiorová, která žije i trénuje ve Vídni a jako jediná zatím není maminka," řekl kouč s tím, že čerstvě po mateřské je bývalá reprezentantka Lozová.

„Začala znovu od nuly a pomaličku se vrací ke svým osobákům, které dělala kdysi. Dnes poprvé překonala dvě stě sinclairových bodů, což je už hranice super kvality," upozornil Radim Kozel. „Chybělo strašně málo, aby ve Velké ceně celkově skončila druhá," doplnil jeho otec a ostravský trenér Miroslav Kozel.

Ligové prvenství obhájil tým Sokola Nový Hrozenkov v čele s českou reprezentantkou Kenisovou, která se stala vítězkou Velké ceny Ostravy ve dvojboji. „Nevím, kolikrát jsem ji už vyhrála. Od doby, kdy skončila ostravská Radka Ševčíková, asi pokaždé kromě mé mateřské," usmála Lenka Kenisová, maminka dvouapůlleté dcery Lucie.

Ve dvojboji předvedla 198 kg (trh 88+nadhoz 110). „Po dvou letech jsem konečně spokojena s výkonem, návrat nebyl tak rychlý, jak jsem si představovala. Byla jsem z toho nešťastná a chtěla i končit, ale už se začínám odlepovat ode dna, v Ostravě jsem se zlepšila o osm kilo," potěšilo nejlepší českou vzpěračku, která na Velké ceně potvrdila nominaci na mistrovství světa za tři týdny v kazašských Almatech. Spolu s ní si zajistila letenku i Veronika Věžníková, opora bronzového týmu Bohemians Praha.

„Závod byl perfektně připraven, radost můžeme mít z reprezentantek, které se před mistrovstvím světa a juniorskou Evropou zlepšily, a dočkali jsme se i národních rekordů," vyzdvihl Petr Krol, předseda Českého svazu vzpírání, výkony 54 kg v trhu a 119 kg ve dvojboji juniorky Ladislavy Pokorné z Horní Suché v kategorii do 53 kg. Slovenský juniorský rekord 66 kg v nadhozu vytvořila v kategorii do 63 kg Markéta Bucková z Dolného Kubína.

VELKÁ CENA OSTRAVY

Výsledky 3. kola I. ligy družstev ženy: 1. Sokol Moravská Ostrava (Lozová, Gasiorová, Svrčková, Klimparová), 2. Sokol Nový Hrozenkov (Kenisová, Saranová, Korytářová, Podešvová), 3. Bohemians Praha (Věžníková, Švecová, Szenczová, Ryšánková), 4. Brno, 5. Rotava, 6. Plzeň. Juniorky: 1. Horní Suchá (Pokorná, Bijoková, Barnošáková, Ryšávková) 7, 2. Plzeň 6, 3. Rotava 6.

Konečné pořadí I. ligy ženy: 1. Nový Hrozenkov 31 bodů, 2. Sokol Moravská Ostrava 29, 3. Bohemians 25, 4. Brno 22, 5. Plzeň 18, 6. Rotava 17, 7. Xtreme Praha 11, 8. Chomutov 5. Juniorky: 1. Horní Suchá 22, 2. Plzeň 19, 3. Rotava 16, 4. Sokol Moravská Ostrava 5.

Velká cena Ostravy ve dvojboji: 1. Kenisová (Nový Hrozenkov) dvojboj 198 kg (trh 88+nadhoz 110) 255,7 sinclairových bodů, 2. Sasaráková (SR) 150 (64+86) 211,1 SB, 3. Věžníková 138 (62+76) 206,6, 4. Švecová (obě Bohemians) 157 (73+84) 204,0, 5. Lozová (Sokol Moravská Ostrava) 148 (69+79) 202,4. (rod)