Opava měla do derby raketový nástup. Agresivním pressingem nutila Ostravu k chybám a sama střílela koše, v první čtvrtině ji doslova vymazala z palubovky. Vše započal Blažek, s odpovědí přišel hned Trybanski, ale to bylo na dlouho dobu ze strany NH vše.

Ve čtvrté minutě dvěma proměněnými šestkami zvyšoval Štec na 11:2, vzápětí tentýž hráč vystihl rozehrávku Ostravy a nikým neatakován navýšil náskok Opavy už na 14:2. Hosté byli v té chvíli zralí na ručník, kupili jednu chybu za druhou a nic na tom nezměnila ani trojka Stuchlého. Vrcholem ostravského zmaru byly čtyři zahozené šestky v řadě.

To na druhé straně se blýskl hezkou individuální akcí Jakub Šřina, sólem přes celé hřiště dával na 26:7 a ještě si vynutil faul, který měl také poslední slovo v pohádkové první periodě.

Ve druhé čtvrtce Opava hru kontrovala, trenér David Klapetek protočil sestavou, na rozehrávce zaujal mladý Klečka. Ostravě se podařilo snížit, ale zápas se jí více zdramatizovat nepodařilo, v poločase vedli domácí o šestadvacet bodů.

Ani v dalším dějství toho Klapetkovi chlapci svému protivníkovi příliš nedovolili. A i když ve své aktivitě polevili, v poklidu si dokráčeli k jasnému vítězství.

„Na soupeře jsme se dobře připravili, hlavně na jejich dobré trojky,“ řekl opavský rozehrávač Jakub Šiřina a dodal: „Nedařilo se nám tuto hru praktikovat celý zápas, pro příště se musíme z chyb, které jsme dnes udělali, poučit.“ Spokojený byl i slovenský křídelník v opavských službách Branislav Brliť: „Jsme rádi, že se nám podařilo porazit Ostravu v derby. Rozhodl výborný začátek, ve kterém jsme si vytvořili solidní náskok, a od toho se všechno odvíjelo.“

Ostravský kouč Zdeněk Hummel vypadal zlomeně: „Vítězství proti USK nám ublížilo. Selhali nám zahraniční hráči, nehráli kolektivně. Nebyli jsme si schopni přihrát, Opava nám dala pořádnou lekci. První čtvrtina byla z naší strany trapná.“

Domácí kouč oplýval spokojeností: „Jsem spokojen se vstupem do zápasu, vstoupili jsme do něj agresivně. Mrzela mě akorát ztráta koncentrace v závěru.“

BK Opava – NH Ostrava 90:74 (31:7, 50:24, 71:46)
Body: Štec 16, Blažek 16, Šiřina 16, Čarnecký 13, Miklóšík 11, Vaňák 5, Strnisko 4, Klečka 4, Kratochvíl 3, Brliť 2 – Stuchlý 19, Trybanski 18,Gibson 11, Mason 7, Burke 7, Číž 5, Palyza 3, Zbranek 3, Stehlík 1. Rozhodčí: Paulík, Kurz, Matějek. Fauly: 31:30. TH: 35/23:39/24. Trojky: 7:4. Diváci: 897. Nejlepší hráč: Jakub Šiřina

Branislav Brliť: Basketbal je o kolektivním výkonu

Žít jako kaskadér od Dalibora Jandy. Tak tenhle hit nyní v kabině ostravských basketbalistů asi letí. Ve středu na palubovce Opavy to totiž místy vypadalo, že hosté hrají v oslabení. Nová Huť může vzít porážku 74:90 ještě s povděkem.

Ostrava si po první čtvrtině mohla z ostudy ušít nikoliv kabát, ba přímo celý šatník. I její trenér Zdeněk Hummel na tiskové konferenci přiznal: „Byli jsme trapní.“ Když o víkendu Ostravané doma vysoko rozdrtili pražské USK, málokdo uprostřed tohoto týdne čekal takovou blamáž. V přípravě před sezonou přitom ostravský celek porazil eskadru kouče Davida Klapetka o osm bodů.

„Příprava je něco jiného. Sezona je něco jiného. Byli jsme nabuzeni po zápase v Kolíně, kde se vyhrálo sice šťastně, ale dá se říct, že tam tkvěl základ obratu v obraně. Přenesli jsme to i do dnešního duelu. Teď pokračujeme. Jedeme do Děčína,“ konstatoval křídelník domácích Branislav Brliť.

Lepší reklamu si opavští basketbalisté nemohli natočit. První soutěžní duel před vlastními diváky a hned v takovém vznešeném stylu. Laťka je nastavena hodně vysoko, čemuž se nikdo nebrání. „Jsme rádi, že se povedlo zvítězit v prvním domácím duelu. Ještě šlo o derby. Skvěle se vydařil začátek. Výborně jsme bránili a vyráželi do rychlých protiútoků, čímž se soupeře podařilo zlomit. Bohužel nebylo to trvalé. Ve třetí čtvrtce respektive druhém poločase se Ostrava trošku chytila v obraně a útoku. Naštěstí jsme pořád udržovali přibližně patnáctibodový odstup, který vydržel až do konce,“ doplnil.

Úvodní desetiminutovka byla v podání Opavy jak z basketbalové učebnice, přičemž hráči Nové Huti spíš připomínali těžítka, s nimiž by se daly zatížit strany s tématy: obrana, útok, presing a bojovnost. Tady by hosté měli prosit o doučování. Místy více než třicetibodový náskok Klapetkových svěřenců totiž zaváněl kardinální ostudou.

Někteří jistě zavzpomínali na vybraná utkání z uplynulé sezony z kategorie s Vyšehradem (suverénně nejhorší tým minulého ročníku – pozn. red.). První poločas středečního klání je skoro nechal vyvolat. „Dobře jsme bránili, získávali lehké balony a dávali jednoduché koše. Tohle je sráželo psychicky i fyzicky. Soupeře to stojí hodně sil, aby se vrátil do zápasu,“ dokumentovalo křídlo domácího výběru.

Nabízí se i tradiční otázka. Byla Opava tak dobrá anebo Ostrava tak slabá? „Věřím, že jsme hráli dobře. Náš celek se mohl spolehnout na výbornou obranu, což může být základ pro další utkání,“ hledal odpověď Branislav Brliť. Možná šestadvacetibodový odstup po dvou čtvrtkách vypadal jako jasný podklad k budoucímu vítězství. Jenže vedoucí mužstvo bylo třeba ještě víc nahecovat, aby se neukolébalo před vidinou snadno získaných dvou bodů.

„Samozřejmě byli jsme si toho vědomi. Nastupovalo se s tím jako by bylo skóre 0:0. Že je nesmíme pustit do kontaktu, že nesmíme ztrácet lehké balony. Vyrobili jsme sice několik chyb, Ostrava se dotáhla na dvacet bodů, ale to bylo tak všechno,“ prozradil dále.

Středeční měření sil podalo zřetelnou nápovědu i o určitých aspektech a herních koncepcích jednotlivých celků Mattoni NBL. Hlavně se potvrdilo, že cizinci v sestavě nejsou zárukou úspěchu. Ostrava jich poslala do boje hned několik, ale se zlou se potázala. „Není to o individualitách, je to o kolektivním výkonu. Týmový duch musí být v útoku i obraně. Na to sázíme. Slavilo to úspěch v Kolíně, slavilo to úspěch dnes. Snad v tom budeme pokračovat,“ doufal hráč oblékající dres s číslem patnáct.

Dvě stě sedm centimetrů vysoký Branislav Brliť zamířil do Opavy v létě ze slovenského Pezinku, jemuž pomohl i k zisku mistrovského titulu. Zatím se jeví jako skvělá posila. Ve středu exceloval především v defenzivní činnosti. Vždyť minimálně čtyřikrát zblokoval ostravský útok. Navíc ukázal, žemunení cizí i basketbalová ekvilibristika. Už v úvodní periodě mu Michal Čarnecký ideálně nadhodil míč, jenž potom nádherně zasmečoval do koše. Alley-oop jak se patří.

„Pomůžu, čím bude třeba. Doskoky, bloky. V útoku mi to dnes tolik nešlo, chytili se jiní. Vyhráli jsme, což je podstatné. Budu dělat to, co ode mě bude potřebovat tým a trenér. Zkrátka to, co bude pro mužstvo nejlepší,“ vyznal se pětadvacetiletý Slovák.

Na závěr si Brliť pochvaloval i atmosféru v opavské víceúčelové hale, již v soutěžním zápase proti Ostravě okusil prvně v životě: „Kluci jsou super. Atmosféra na domácím utkání byla vynikající. Pokud budeme vyhrávat, věřím, že se vše ještě zlepší.“

Petr Dušek