Do sobotního programu vstupovali Češi za stavu 1:1, další bod už ale nepřidali. Nejprve ve čtyřhře pár Jiří Veselý, Lukáš Rosol podlehl po dvou a půl hodinách dvojici Rojer, Haase 6:7, 6:3, 6:7, následně sedmnáctiletý daviscupový debutant Jiří Lehečka po nečekaném boji prohrál s Haasem 4:6, 6:2, 3:6 a bylo rozhodnuto.

V důležité čtyřhře se domácí duo vyhrabalo ve třetí sadě ze stavu 3:5, později odvrátilo dva mečboly a samo si v tie-breaku tři vybojovalo. Šťastnější byl nakonec soupeř, který vyhrál zkrácenou hru 9:7 a celé utkání 2:1 na sety. „Bolí to opravdu hodně, hrálo se o důležitý bod,“ hlesl Veselý.

„Rozhodly ty neproměněné šance v tie-breaku. Odehráli jsme kvalitní zápas, který jsme si mohli vzít v koncovce pro sebe. Mrzí mě to, jsem opravdu zklamaný,“ soukal ze sebe Rosol. „Dva ze tří mečbolů jsme měli při vlastním podání. Je to fakt škoda,“ dodal Veselý.

Ten už do následného souboje týmových jedniček nenastoupil kvůli bolavému prstu na pravé noze, který si v páteční dvouhře hned dvakrát vykloubil. Jeho místo zastoupil Lehečka, který se šel pokusit o zázrak proti Haasemu. Překvapivě 54. hráče světa trápil, vzal mu dokonce set a v tom rozhodujícím vedl 3:2, senzaci však nedotáhl a byl konec.

„Mám smíšené myšlenky. Nechal jsem na kurtu všechno, bohužel jsem prohrál, ale nemusím se za nic stydět,“ řekl Lehečka. „Nějaká předzápasová nervozita byla, ale dobře jsem se připravil. Ve hře jsem se snažil nic nevymýšlet a dobře podávat,“ dodal Lehečka.

„Věděl jsem, že je Jirka v dobré formě, ale to, co předvedl… Trénuji Davis Cup třináct let a s takovou premiérou jsem se ještě nesetkal. V závěru mu chybělo malinko štěstí. Klobouk dolů, je příslibem pro český tenis do budoucna,“ vykládal Navrátil.

„Bohužel nepostupujeme, paradoxně jsem ale spokojený. S tím handicapem, který měl Jirka Veselý… Debl byl přesto kvalitní, jako na houpačce. Kluci to nevzdávali, otočili to a chyběl nám jeden míč,“ uzavřel Jaroslav Navrátil.

Davis Cup – kvalifikace (Ostrava, tvrdý povrch):

Česko – Nizozemsko 1:3
Veselý – T. Griekspoor 5:7, 6:4, 6:4, Rosol – Haase 2:6, 4:6, Rosol/Veselý – Haase/Rojer 6:7 (5:7), 6:3, 6:7 (7:9), Lehečka – Haase 4:6, 6:2, 3:6.

ČR - Nizozemsko, utkání kvalifikace tenisového Davisova poháru - úvodní dvouhry, Jiří Veselý (ČR) - Tallon Griekspoor (Nizozemsko), 1. února 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Tallon Griekspoor a Jiří Veselý.
Češi hrají s Nizozemskem 1:1, Veselý urval bod s vykloubeným prstem