Jako kometa v srpnu prolétla mistrovstvím Evropy seniorů v Budapešti, kde se během jednoho dne kvalifikovala z rozplavby na 400 metrů polohový závod do finále a v něm obsadila osmé místo.

Hned poté zamířila na historicky první Olympijské hry mládeže do dalekého Singapuru, kde na 200 metrů znak doplavala pátá a na 200 metrů polohový závod vybojovala bronz v českém rekordu 2:15,36 min. „Byl to neuvěřitelný pocit, nikdy jsem nezískala medaili na tak velké soutěži,“ vrací se ve vzpomínkách do Singapuru.

Za větší sportovní úspěch ale talentovaná mladá plavkyně, která je zařazena do Centra individuálních sportů Ostrava (CISO), považuje finále v Budapešti. „Na mistrovství Evropy dospělých je větší konkurence a v žebříčku je výš než juniorská olympiáda. Ale dostat medaili na olympiádě, navíc v českém rekordu, je zážitek, kterému se nic nevyrovná. Cením si ji také vysoko,“ usmívá se Závadová a otevírá krabičku s hodně těžkou cennou trofejí. „Je to asi největší úspěch, konkurence v Singapuru to byla konfrontace s celým světem – Asií, Amerikou, Austrálií a Evropou,“ dodal šéftrenér KPS Ostrava Vítězslav Hartmann. „Mám radost, že se to Báře podařilo a těší mě u srdíčka, že i zásluhou naší finanční podpory se mohla v klidu na závody připravovat,“ pogratulovala olympijské medailistce ředitelka CISO Táňa Netoličková.

„Sezona byla strašně dlouhá, začala už vloni v září a skončila až teď v Singapuru. Tolik závodů a dlouhých soustředění, poprvé i s českou reprezentací dospělých, jsem nikdy nezažila. Naplavala jsem mnohem víc kilometrů než v minulých letech. Naštěstí to vyšlo tak, jak jsem si přála, a nebyla ani moc unavená,“ užívá si studentka 3. ročníku Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě pár dní odpočinku před startem nové sezony.

„Během posledních dvou měsíců jsme neměli téměř volno,“ přiznal Hartmann a vysvětlil, že do Budapešti přijeli v sobotu 7. srpna, v pondělí Závadová startovala na ME a hned večer se vraceli vlakem do Ostravy. „Domů jsme dorazili v úterý ráno, rychle jsme si přebalili věci a už ve středu ráno odletěli do Singapuru,“ vylíčil nabitý program před medailovým závodem.

„Bylo to hodně zvláštní,“ poznamenala Závadová. „V úterý jsem si doma jen lehce zaplavala, pak jsem byla tři dny bez vody. Vrátila jsem se do ní až v sobotu v Singapuru a necítila jsem se vůbec dobře. Navíc v Budapešti jsem plavala úplně jinou disciplínu než na olympiádě. Čtyřstovka je dlouhá a únavná, zatímco dvoustovka musí být výbušná a sprintovaná. Nejsem na ni nějak extra dobrá, ale nezbývalo mi nic jiného, než se připravit. Na čtyřstovku bych si asi věřila víc,“ přiznala česká reprezentantka a vysvětlila, že polohový závod na 400 metrů kvůli omezenému počtu účastníků nebyl na olympiádě vypsán. „To je škoda, Bája by v něm byla možná ještě úspěšnější,“ zalitoval trenér.

O medaili, která byla první v české výpravě, před soutěží jen tajně snili. „Před odjezdem jsme si říkali, že pro nás bude úspěch finále a už z rozplaveb bylo jasné, že Bája postoupí,“ radoval se Hartmann z úspěchu své svěřenkyně. „Věděla jsem, že když chci medaili, musí padnout rekord. Už jenom proto, že ten původní byl můj osobák, a ten jsem musela překonat,“ usmívala se plavkyně. „Byl to úžasný pocit tam být a vidět, jak na stožár spolu s ostatními stoupá česká vlajka, i když ji dali naopak,“ vzpomínal na dekorování olympijských medailistů v Singapuru Hartmann.

Kromě cenného kovu si oba přivezli i spoustu zážitků. „Lidé v Asii jsou úplně jiní, pořád se usmívali a mávali nám. Byli jsme se podívat i v hotelu, který měl na střeše stopadesátimetrový bazén, ale do vody nás nepustili,“ vylíčila Závadová.

Také závěr roku bude mít náročný. Už 13. září ji čeká soustředění ve Znojmě, v říjnu se bude s reprezentačním výběrem plavců připravovat dva týdny v Nymburce, pak jsou už každý víkend závody, které koncem listopadu vyvrcholí ME dospělých v krátkém bazénu v Eindhovenu. Kdyby na něm postoupila do finále, kvalifikovala by se na prosincové MS v krátkém bazénu do Dubaje. „To by nebylo vůbec špatné, v Dubaji jsem ještě nebyla,“ přeje si mladá ostravská plavkyně úspěšně zvládnout další těžký souboj se silnou zahraniční konkurencí.