V rozbíhající se sezoně, jež vyvrcholí v polovině srpna mistrovstvím světa v Moskvě, jsou totiž hned dva z nich v čele světových atletických tabulek.

Kladivář Lukáš Melich totiž nejenže zvítězil na atletickém mítinku IAAF World Challenge v Tokiu, ale navíc v poslední sérii hodil rovných 79 metrů, což se letos ještě žádnému z jeho rivalů nepodařilo.

Šestý muž olympijských her v Londýně zároveň na centimetr přesně trefil limit pro účast na srpnovém mistrovství světa v Moskvě. Za svým osobním rekordem z loňského roku zaostal Melich o 44 centimetrů a na české maximum, které roku 1999 vytvořil Vladimír Maška (81,28) letos ztrácí jen něco málo přes dva metry.

Dvaatřicetiletý vrhač pražské Dukly celkem čtyřikrát v Tokiu překonal hranici 77 metrů a celkem tři pokusy mu stačily na vítězství. Druhého Dilšoda Nazarova z Tádžikistánu porazil o metr a 39 centimetrů.

Melich startoval už v pátek na jiném japonském mítinku v Šizuoce, kde rovněž vyhrál hodem dlouhým 76,97 metru.

V čele letošních světových tabulek je z českých atletů ještě Zuzana Hejnová, která v americkém Des Moines zaběhla 400 metrů překážky v čase 54,41 vteřiny.