Za sebou má skvělou sezonu – na mistrovství Evropy v Moskvě byl osmý, na světovém šampionátu v Miláně desátý a na olympijských hrách v Pchjongčchangu šestnáctý. V Itálii navíc ziskem 165,98 bodu překonal osobní maximum ve volné jízdě z bronzového ME 2013. A ke změně došlo i mimo led – s dlouholetou přítelkyní, krasobruslařkou Danielle Montalbano, si řekli životní „Ano“.

Narodil jste se v Brně, ale většinu roku trénujete v USA. Vaše manželka je Američanka, která závodila za Izrael. Kde jste se rozhodli spolu usadit?
Doma je tam, kde je žena. (směje se) A to je v Los Angeles. Tam trénuji, teď tam žijeme. Po dvou letech zase bydlíme spolu, naposledy se nám to podařilo v Oberstdorfu.

Kvůli závodům hodně cestujete a krasobruslení, i když už ne aktivně, se věnuje také vaše žena. Máte na sebe vůbec čas?
Dani se za mnou přestěhovala, takže se teď vídáme každý den. Dělá choreografie, ale hlavně v Americe. Přešla z New Yorku, kde trénovala děti, na druhou stranu, a teď se snaží najít nové krasobruslaře, aby neseděla jenom doma.

Do USA jste zamířil v roce 2016 za Rafaelem Arutyunyanem. Trenér s gruzínskými kořeny ale na ledě vypadá dost svérázně…
To byli všichni moji trenéři. (směje se)

Takže se žádné překvapení nekonalo?
Zvyknout jsem si musel na jiný styl trénínku. Ve všech aspektech – od přístupu k rozcvičce, jak si rozehřát tělo a připravit se na trénink, jak se stravovat, jak mi začíná i končí den. Úplně všechno se u mě otočilo. Dá se říct, že na sto procent jsem to začal chápat až zhruba po roce a půl.

Můžete to blíž vysvětlit?
Rafael říká, že i když ráno přijdete na led rozcvičení, musíte celé tělo nastavit tak, abyste byli schopni dělat věci, které on po nás chce, protože každé ráno se člověk probudí a cítí se jinak. Vždycky je to jiný den i věc. V tom se mi strašně změnil přístup k tréninku i každému dni, ke kterému přistupuji tak, jako kdybych znovu začínal.

Na výkonech v uplynulé sezoně bylo vidět, že vám tenhle přístup svědčí.
Trvalo dlouho, než jsem se sžil s filozofií, kterou Rafael vyznává. První sezona byla ještě taková nahoru – dolů, v další už bylo něco vidět a poslední tři závody v té minulé už byly někde úplně jinde. Ještě ne na sto, ale na takových osmdesát procent se projevilo to, co jsme trénovali.

Po loňském mistrovství Evropy jste brusle nechtěl vůbec vidět, ale teď jste na ledě úplně ožil.
Když všechno začalo fungovat i dařit se, říkal jsem Rafaelovi: „Mám zase radost bruslit!“ Těším se na tréninky, přijdu na led a chci zlepšovat věci, které jsem se naučil. Úplně se mi změnilo tréninkové myšlení a zase mě to baví.

A co čtverné skoky – nepřibude ve vaší jízdě vedle salchowa nějaký další?
Budou, pracujeme na nich. (úsměv) Určitě jich bude muset být víc. Nemůžu do další sezony přijít a jezdit úplně stejně jako v minulé, ten postup tam musí být nějaký vidět.

Vás ve skupině motivuje americký mistr světa Nathan Chen, ale trenér Arutyunyan letos poprvé vedl výcvikový tábor Českého krasobruslařského svazu v Ostravě. Nemáte obavu, že jeho zásluhou vám vyroste domácí konkurence?
Je super, že se ten kemp udělal a všichni, kteří se ho zúčastnili, jsou v národním týmu. Myslím si, že to pomáhá nejenom mně, ale i jim. Vidí, jak jsem se zlepšil za poslední dva roky, a to je pro ně to nejdůležitější. Začala nová čtyřletá fáze do olympiády a je dost možné, že na ni už nepojedu, takže bych byl nerad, kdybychom neměli v krasobruslení zastoupení.

Vy nechcete na svou čtvrtou olympiádu?
Doba, kdy nepojedu, se blíží. Kluci jsou mladší a mají mnohem víc času se připravit, aby pak mohli deset let jezdit jako já. Dveře jsou dokořán, v této sezoně máme dvě místa na mistrovství Evropy i světa a Rafael jim řekl, že záleží na tom, který z nich za ně vezme a zavře je za sebou. Kluci, které trénuje Tomáš Verner, jsou šikovní, stáli na ledě a uši měli opravdu nastražené a snažili se vzít si z toho úplně všechno. Doufám, že se to povede a až Rafael přijede do Česka příště, uvidí pokrok.

Michal Březina

Narozen: 30. března 1990 v Brně
Výška: 173 cm
Sport: krasobruslení
Klub: Technika Brno
Největší úspěchy – OH: 10. (2010, 2014), 16. (2018), MS: 4. (2010, 2011), 6. (2012), 9. (2016), 10. (2013, 2018), 15. (2015), 18. (2017), ME: 3. (2013), 4. (2010, 2012, 2014), 5. (2015), 8. (2011, 2018), 10. (2016), 12. (2017), MS juniorů: 3. (2009)
Koníčky: hudba, hokej, cyklistika, fotbal, design, být s přáteli
Stav: ženatý od roku 2017, manželka Danielle Montalbano