Po vleklých jednáních se ostřílený házenkář, synovec legendárního Františka Brůny, se zkušenostmi z Francie, Německa a Polska, vrací do karvinského Baníku, kde podepsal smlouvu na dva roky.

Michale, jak se po letech zase těšíte na českou ligu?

Těším se určitě, i když těch hráčů, s kterými jsem se kdysi v české lize potkával, už moc nezůstalo (úsměv).

Co si budeme povídat – ligové soutěže, ve kterých jste působil, mají bezesporu vyšší kvalitu. Která z nich vás oslovila nejvíc?

Z hlediska profesionalismu samozřejmě německá Bundesliga, která je nejlepší ligou světa. Je ale dost tvrdá a fyzicky náročná. Francouzská liga je naopak rychlá a technická, s nejlepším konceptem pro vývoj mladých hráčů. Ale ani v Polsku to nebylo špatné, z hlediska sportovního a mediálního udělala za posledních pět let největší posun právě polská liga.

Tady se nabízí otázka, proč tomu tak je? Proč polská házená udělala v posledních letech větší progres než ta česká?

Po úspěchu reprezentace v roce 2007 na MS v Německu a olympiádě 2008 v Pekingu začali Poláci velmi intenzivně pracovat na medializaci handbalu a celkovém rozvoji tohoto sportu. Samozřejmě mají také větší základnu registrovaných hráčů než my. Největší rozdíl je ale podle mě v tom, že jejich mladí talentovaní hráči neutíkají brzy do zahraničí, protože kluby jim mohou nabídnout srovnatelné finanční podmínky, jako mají například v Německu nebo Francii.  Do Polska v posledních letech míří spoustu světových hráčů. Dva nejlepší polské velkokluby Kielce a Plock si mohou dovolit zaměstnat opravdu to nejlepší, co je na trhu k mání, ostatně právě Kielce v minulem roce vyhrály i Ligu mistrů, což bylo pro všechny ještě před pár lety prakticky nepředstavitelné.

Vy jste první zahraniční angažmá zažil ve Francii. Jak na něj vzpomínáte? Co pro vás bylo nejtěžší?

Nejtěžší byla jazyková bariéra. Většina Francouzů uznává pouze svůj rodný jazyk a anglicky se nechtějí moc bavit. Proto jsem od začátku intenzivně pracoval na tom, abych se v běžném životě a hlavně na hřišti s ostatními domluvil.

Pak jste si odskočil zase domů, nejprve do Karviné a později do Frýdku-Místku…

Po příjezdu mého manažera do Toulouse jsme se s klubem nakonec nedohodli na finančních podmínkách pro novou sezonu, takže jsem se vrátil do Karviné. Tam bohužel po čase nastaly finanční problémy, takže jsme s Tomášem Heinzem v půlce sezony přestoupili do Frýdku-Místku.

České prostředí vás dlouho neudrželo a přišlo tolik očekávané Německo. Jak jste se tam cítil? Co vás nejvíc oslovilo?

V Německu jsem prošel třemi kluby, Stralsundem v první i druhé Bundeslize, s Rostockem ve druhé a s Berlínem v první Bundeslize. Na Němcích se mi líbila jejich profesionalita, pořádek, přesnost, dochvilnost. Mají prostě všechno nalajnované, na druhou stranu jsou ke všemu cizímu dost nedůvěřiví a zpočátku i hodně zdrženliví. Každopádně ale můžu říct, že mi po těch osmi letech v Německu zůstalo velmi mnoho dobrých přátel. 

Viděl jsem nějaká videa z poslední doby, kde jste neztratil nic ze své hbitosti. Jak se neustále udržujete ve formě?

Pravidelný trénink, životospráva (úsměv). Za ty roky jsem si už našel taková cvičení a takovou skladbu tréninků, které mi vyhovuji. V mém věku už to není o rozvoji, ale hlavně o udržení a stabilizaci formy.

Karviná teď buduje silnější tým, než měla v minulých letech. Chtěl byste si s ní zase zahrát o titul?

Vedeni vyznačilo prozatímní cíl do pátého místa. Uvidíme, jak si sedneme s klukama na hřišti. Karviná bude mít v nové sezoně několik nových hráčů, a to chce vždy čas, než se pořádně sehrajeme a než se všichni nově příchozí zapracují do kádru. Ale pokud nepřijdou zranění, věřím, že můžeme hrát o nějaký ten stupínek výše.

Co vás přimělo k rozhodnutí vrátit se domů? Připomeňme, že zahraniční nabídky jste měl i letos v létě.

Hlavně rodina. Musím říct, že jsem nepočítal s tím, že bych se domů vracel jako aktivní hráč. Po jednání s novým vedením Karviné a představením další klubové koncepce jsem se ale rozhodl neprodloužit smlouvu ve Štětíně a přijal jsem nabídku Baníku. Jsem rád, že se vracím před výborné karvinské fanoušky na parket, který mě vychoval. Budu se snažit pomáhat svym mladším spoluhráčům reprezentovat rychlou, útočnou a bojovnou házenou, která, doufám, přiláká do hal co nejvíce fanoušků tohoto krásného a tvrdého sportu…

MICHAL BRŮNANarozen: 28. ledna 1978
Post: Spojka (pravák)
Hráčská kariéra: Baník Karviná (2000-2002), Union Toulouse (2002-2003), Baník Karviná (2003-2004), HC Frýdek-Místek (2004-2005), Stralsunder HV (2005-2009), Füchse Berlin (2009), Empor Rostock (2009-2012), Pogoń Szczecin (2012-2017)
Úspěchy: čtyřnásobný mistr ligy s Karvinou (2000, 2001, 2002, 2004), 8x účast v evropských pohárech (1997-2003 s Karvinou, 2015 se Szczecinem)
Národní tým: 66 zápasů, 159 branek, účast na MS 2005 a 2007, ME 2004 a 2008