Čtyři sezony, jedna lepší než druhá. V té letošní vybojoval pro tým ve dvaadvaceti kolech základní části extraligy 384 bodů, v osmnácti zápasech play-off přidal neuvěřitelných 502. Dvoumetrový slovenský univerzál Peter Michalovič dotáhl ostravské volejbalisty až na volejbalový vrchol.

„Vždycky jsem měl rád náročné zápasy v play-off, když už jde do tuhého. Je to úplně jiná soutěž než základní část, musí se v ní odevzdat všechno, a to se nám podařilo. Vyšlo to až na mistrovský titul, který fakt nečekal ani náš největší fanoušek-optimista. Je to neskutečné, co se nám tuto sezonu podařilo," radoval se třiadvacetiletý reprezentant, který do Ostravy přišel v roce 2008 z Malacek jako nejlepší slovenský junior.

VK Ostrava - Jihostroj České BudějoviceFinále s Českými Budějovicemi jste předloni prohráli 1:4 na zápasy. Letošní, kdy byl kádr soupeře ještě silnější, skončilo vítězstvím Ostravy 4:2. Můžete obě série srovnat?

Tehdy bylo rozhodující, že jsme na začátku v Budějovicích prohráli obě utkání, což nás položilo. Letos jsme první také prohráli, ale druhý zápas vybojovali, to nás neskutečně nakoplo a dalo nám ještě větší sebedůvěru. Potvrdili jsme to dvakrát doma a to nás zvedlo, ale zároveň možná i trochu zavazovalo. Byli jsme strašně blízko a věděli, že už by byla škoda sérii prohrát. To se potvrdilo, psychicky jsme nezvládli pátý zápas v Budějovicích.

O titulu jste rozhodli v pondělí doma. V šestém finále jste vedli 2:0 na sety, ale Jihostroj stav srovnal a vedl i v tie-breaku. Kde se v týmu vzala síla na zvrat?

Dnes nás hnali dopředu fantastičtí diváci. První dva sety jsme soupeře ubili, ale pak Budějovice začaly lépe podávat i útočit, a my naopak šli s výkonem trochu dolů. Pokračovalo to i v tie-breaku, ale tam jsme neskutečnou bojovností a samozřejmě i se štěstím to nepříznivé skóre otočili a vyhráli ho.

V pátém setu jste prohrávali 9:13. Na co jste v tu chvíli myslel?

To, že dnes můžeme vyhrát titul, se mi už fakt začalo vzdalovat. V koutku duše jsem ale pořád věřil, že se to dá otočit. Před dvěma roky jsme hráli podobný rozhodující zápas ve čtvrtfinále s Libercem prohrávali jsme 9:12 a 13:14, přesto jsme ho otočili a vyhráli. V hlavě mi běžela taková zkrácená verze. Říkal jsem si, že se to může podařit i dneska, a s velkým štěstím to vyšlo.

Šestý finálový zápas Ostrava - České Budějovice 3:2.

Končí vám smlouva. Bylo šesté finále posledním zápasem v ostravském dresu?

Vypadá to tak. Ještě to není úplně stoprocentně jisté, ale na 99 procent v Ostravě končím.

Možnost zahrát si s Ostravou Ligu mistrů by vaše rozhodnutí nezměnila?

Jak říkám, je tam ještě nějaká procentní šance, že možná… Ale myslím si, že už je třeba se zase posunout někam dál, zkusit něco jiného a hrát nějakou kvalitnější ligu, než je ta česká.

Vaše souhra s nahrávačem Zdeňkem Haníkem neměla v této sezoně chybu…

Bylo to úžasné, ale je dobře, že končím vyhraným zápasem a titulem. Doufám, že se na mě bude v Ostravě vzpomínat v dobrém.

A co se vybaví vám, když se řekne Ostrava?

Určitě tato mistrovská sezona, kdy jsme vybojovali titul. Budu vzpomínat na lidi, které jsem tady poznal, super kolektiv, který jsme letos vytvořili v našem týmu, takový už asi nikde jinde nezažiji. Vzpomínat budu na všechny pozitivní věci a na ty negativní určitě zapomenu.

Šestý finálový zápas Ostrava - České Budějovice 3:2. Bylo těch negativ hodně?

Všude se nějaká najdou, ale jak říkám, převažují ty pozitivní.

Co vaši ostravští trenéři Jaroslav Tomáš a Zdeněk Šmejkal?

Každý mi dal hodně dobrých věcí, i když měli i svá negativa, ale trenér, který by je neměl, snad neexistuje. Je třeba si z toho vzít to pozitivní. To posune hráče někam dál když udělá maximum, snaží se na sobě pracovat a brát si ty dobré věci. Člověk se musí poučit z vlastních chyb a pracovat na tom, aby se jich v budoucnosti vyvaroval.

Už jste si vybral své další angažmá?

Nabídky mám z Francie, Německa a Itálie. Zatím zvažuji, která bude pro mě nejlepší.