Plavkyně KPS Ostrava, zařazená do Centra individuálních sportů CISO, a studentka 3. ročníku Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě si postupem do finále ME totiž zajistila nominaci na světový šampionát v krátkém bazénu, který začíná už za dva týdny v Dubaji.

Letos to bylo už vaše druhé mistrovství Evropy. Můžete srovnat letní šampionát v dlouhém bazénu v Budapešti, kde jste obsadila osmé místo ve finále na 400 metrů polohový závod, s Eindhovenem?

Moc to nejde, protože v Budapešti jsem byla pouze jeden den. Bylo to zvláštní – přijela jsem tam, zaplavala a odjela, takže jsem si to moc neužila. Vynahradila mi to ale bronzová medaile z první Olympiády mládeže v Singapuru, která byla zároveň mojí poslední mezinárodní akcí mezi juniory. Teď v Eindhovenu to bylo lepší, v reprezentaci se stmeluje parta, navzájem si všichni fandíme tak, že pak vůbec nemůžeme mluvit.

V Nizozemsku jste se dvakrát probojovala do finále a v něm na polohové dvoustovce i čtyřstovce shodně doplavala šestá.

Bylo to moc fajn. Celou polovinu roku se mi polohovky na závodech nedařily. Povedly se mi trochu až v polovině listopadu na Velké ceně Brna a pak na mistrovství Evropy. Ve čtvrtek jsem v Eindhovenu startovala na dvoustovce a z rozplaveb se probojovala do finále. Postupem jsem si zajistila nominaci na mistrovství světa v Dubaji, takže pak už jsem plavala v klidu. Říkala jsem si, že ve finále nechci být zase poslední jako v Budapešti. Přála jsem si porazit alespoň jednu soupeřku a jsem moc šťastná, že mi to vyšlo. I když hodně plavců kvůli přípravě na svět vynechalo Evropu, v mém hlavním nedělním závodě na čtyřstovce chyběla ze špičky jen jedna anglická plavkyně.

V obou rozplavbách jste překonala vlastní české rekordy a ve finále čtyřstovky ho ještě vylepšila.

Vůbec jsem to nečekala. Časům jsem se chtěla alespoň přiblížit, protože oba staré rekordy jsem vloni zaplavala v rychlejších gumových plavkách, které jsou teď zakázané.

Postupem do finále ME jste si ale zároveň prodloužila sezonu…

Byl to můj cíl. Ještě nikdy jsem nebyla v Dubaji a ani nestartovala na mistrovství světa v krátkém bazénu, takže to pro mě bude nová zkušenost. A vzhledem k současnému počasí u nás jsem moc ráda, že příští týden odletím do tepla. Kdybych se nenominovala do Dubaje, čekalo by mě mistrovství republiky dorostu v Tachově…

Jak probíhá příprava na světový šampionát?

Formu v celé sezoně jsem ladila na Eindhoven. Po návratu jsem znovu začala trochu trénovat, ale příprava už není o rychlosti a intenzitě. S trenérem spíš zkoušíme starty, obrátky a techniku.

Před ME jste myslela na postup do finále. Jaký cíl jste si dala pro Dubaj?

Uvidím, zda se mi podaří udržet formu z víkendu. V Dubaji bude daleko větší konkurence, takže dobré umístění by bylo v první polovině startovního pole. Na finále nemyslím, to by byla hodně velká třešnička na dortu, ale zkusím zaplavat časy z Eindhovenu.


Trenér Hartmann: Bylo to vynikající!

„Bára už je ve světové špičce, předvedla vynikající výkony,“ radoval se šéftrenér KPS Ostrava, Vítězslav Hartmann z vystoupení Závadové na ME v krátkém bazénu v Eindhovenu.

Jeho svěřenkyně na 200 i 400 metrů polohový závod obsadila shodně skvělé 6. místo. „Z rozplavby čtyřstovky postoupila s třetím nejrychlejším časem 4:34,82 minuty, který v odpoledním finále ještě zlepšila na 4:33,71, a ve světových tabulkách je na této trati teď na jedenáctém místě,“ připomíná Hartmann další úspěch mladé ostravské plavkyně s tím, že vlastní český rekord z loňského roku zrychlila téměř o dvě sekundy.

V rozplavbě na poloviční trati Závadová dohmátla v čase 2:11,83 min., kterým rovněž překonala vlastní národní rekord. „Ve finále se jí už nepodařilo zrychlit, doplavala šestá v čase 2:12,34,“ dodal Hartmann, který během dvou týdnů musí svou svěřenkyni připravit na MS v Dubaji. „Věřím, že formu udržíme a vynikající výkony z Nizozemska se podaří zopakovat. V našlapaném startovním poli bychom se rádi vešli do patnáctého místa,“ přemýšlí šéftrenér o dalším vysokém cíli pro talentovanou ostravskou plavkyni.