Do dvou metrů mu chybí dva centimetry a ve sbírce zlatých medailí jen ta olympijská. Čtyřiadvacetiletý Lukáš Krpálek jako jediný český judista vyhrál mistrovství světa, dvakrát evropský šampionát a ve své kategorii do sto kilogramů je světovou jedničkou. Přitom v dětství se chtěl věnovat úplně jinému sportu.

„Strejda dělal kdysi dávno karate a my s bráchou jsme to jako kluci samozřejmě chtěli taky, takže nás tam dovedl a přihlásil. Po měsíci chození na karate jsme zjistili, že to je judo, ale líbilo se nám, tak jsme zůstali. Teď jsem za ten omyl samozřejmě rád," s úsměvem vzpomínal nejlepší český judista na dobu, kdy mu bylo šest let.

Loňský rok byl z říše snů vyhrál jste téměř vše, co se dalo. Uhájit post světové jedničky asi nebude žádná legrace…

Rozhodně to bude těžší, chystají se na mě všichni soupeři a vyhrávat nebude jednoduché. Doufám ale, že budu natolik připravený, aby se mi to povedlo. I když překonat loňskou sezonu půjde asi těžko, prohrál jsem v ní snad jenom jednou nebo dvakrát. Obhájit tituly se dá, ale moc lidem se to ještě nepovedlo. Bylo by to ale hezké.

Kvůli problémům s kolenem jste sezonu nedokončil. Už jste zdravotně v pořádku?

Koncem roku jsem byl na operaci s kolenem, měl jsem prasklý meniskus. S přípravou jsem pomalu začal na konci ledna, kdy už jsem byl celkem v pohodě, a teď jsem se vrátil z dvoutýdenního kempu v Japonsku. Myslím, že pro začátek to bylo optimální, koleno jsem nechtěl přetížit. Čeká mě čtrnáctidenní soustředění v Nymburku a doufám, že se znovu dám do pořádné formy, abych zase vyhrával a získával ty cenné medaile.

Proč dáváte přednost přípravě v Japonsku?

Ještě donedávna jsem se připravoval na kempech, na které se sjíždí celý svět. V poslední době, kdy jsem už začal vyhrávat, se ale všichni snažili okoukat, co dělám. To jsem nechtěl, o to těžší by potom bylo předvést to v zápase. Judista, který chce vyhrávat, musí vymýšlet furt něco nového a o to se snažím i já. Proto jsem začal jezdit trénovat do jednoho klubu v Japonsku, který je jen pro těžké váhy. Je jich tam asi padesát, takže příprava je daleko lepší než jinde. Zatím to vychází, proto v tom budu pokračovat i dál.

Kdy vás letos čeká první závod?

Začátkem května bych měl startovat na Grand Prix v Chorvatsku, potom by mělo být Masters v Maroku a koncem června jsou Evropské hry zároveň s mistrovstvím Evropy, takže tohle bude jeden z vrcholů sezony. A pak určitě mistrovství světa v Astaně.

Startujete v kategorii do 100 kilogramů. Dokážete si udržet stále stejnou váhu?

Je to čím dál těžší, protože moje váha jde výš a výš. Doufám, že někdy se taky zastaví (smích). Samotné shazování pro mě takový problém není, hubnu vždycky na poslední chvíli asi takových devět deset kilo, víceméně všechno na vodě. Od mistrovství světa jsem to vlastně nedělal, takže mám v plánu si to teď cvičně vyzkoušet, aby si tělo zvyklo a nehubnul jsem až na první závod.

Dodržujete přísnou životosprávu, nebo občas i zhřešíte?

Ne občas, ale spíš většinou si dávám knedlíky a všechno ostatní, moc ji nedodržuji. Před závodem se samozřejmě snažím, protože musím hubnout. Několikrát jsem zkoušel jíst zdravě, jenže mi to naopak spíš uškodilo, cítil jsem se unavený. Proto jsem se pak rozhodl, že budu jíst, co mě napadne, a vychází to (smích).

Prozradíte, které jídlo je vaše nejoblíbenější?

Jím úplně všechno, koleno, žebra, knedlo vepřo zelo, prostě všechno možné. Mám rád českou i asijskou kuchyni, s tím nemám žádné problémy. Na sladké úplně nejsem, i když jednou za čas si ho taky dám, ale spíš mám radši kus masa, třeba steak.

Moc volného času asi nemáte, pokud nejste na závodech, tak se na ně připravujete. Jaký je váš nejbližší program?

Po soustředění v Nymburce hned odlétám na dovolenou do tepla v Thajsku, kde budu asi deset dní. Pak uvidíme, na rozeprání si možná dám nějaké zahraniční ligy a začátkem května už je Grand Prix v Chorvatsku.

Ví se o vás, že jste rybář. Kdy jste si byl naposledy zachytat?

To už je dlouho, naposledy po mistrovství světa. Kousek od Nymburka je ale jeden rybník, na který jezdíme, a o víkendu, když bude na soustředění volno, už máme naplánováno, že se vydáme na ryby.

Jíte vlastní úlovky? A jaký byl ten největší?

Ryby vracím zpátky do vody. Největší byl asi jeseter, který měřil sto čtyřicet centimetrů, a chytil jsem ho právě v rybníce u Nymburku.

Během své kariéry jste vybojoval spoustu medailí. Máte pro ně vyhrazeno nějaké speciální místo?

Všechny je mám schované v šupleti, občas se na ně podívám a u každé přesně vím, jak ten závod probíhal.

Máte v šuplíku ještě prostor pro medaili, která ve vaší sbírce zatím chybí?

Ještě by se tam něco vešlo (smích). Můj sen vždycky byl dostat se na olympiádu, což se mi povedlo. Pak se ty sny musí někam posouvat, takže olympijská medaile by byla úžasná. Všichni ale vědí, že to není úplně jednoduché, zvlášť v judu, kde stačí vteřina a může to být úplně jinak. Samozřejmě dám maximum do toho, abych se na Rio připravil, a budu doufat, že to vyjde. A když ne, tak důležité je hlavně zdraví.

KDYŽ DĚTI UČÍ JUDO ČESKÝ MISTR SVĚTA, JE ŽÍNĚNKA "NACVAKANÁ"

Večer žehlili kimona, ráno nemohli dospat a pak odešli dřív ze školy. Všichni se těšili na Lukáše Krpálka, nejlepšího českého judistu současnosti. Hodinu před společným tréninkem se světovým šampionem a dvojnásobným mistrem Evropy byla velká hala míčových sportů TJ Ostrava ve Varenské ulici v obležení.

Nejmenší žáčci i vysocí dorostenci svorně čekali v dlouhém čtyřstupu na fotku s podpisem a věnováním. Když se po hodinové autogramiádě i na judistické pásky jejich sportovní vzor postavil v kimonu před ně na tatami, nemusel ani zvýšit hlas, rázem ztichli jako pěny.

„Uděláme kruh a poběžíme," oznámil po velkém pozdravu v kleku jediný český mistr světa v judu a dvě stovky jeho mladých následovníků z celé Moravy, Slezska i Slovenska se najednou daly do pohybu. Rady i názorné ukázky nábožně hltali celé dvě hodiny, ve všem se ho snažili napodobit.

„Je hezké, když vidíte, že to ta děcka baví," usmíval se Lukáš Krpálek, po tréninkovém maratonu na žíněnce, za který mu všichni poděkovali velkým potleskem.

„Doufám, že se jim to líbilo, něco si z toho odnesou, třeba se i přiučí a budou na to i vyhrávat. To by mi udělalo ještě větší radost," svěřil se zlatý medailista.

Jak vznikla tato ojedinělá akce? „Paradoxně jsem na to přišel při dlouhém dekompresním pobytu pod vodou," prozradil trenér judistů TJ Ostrava David Čani, který zároveň učí lidi potápět v jeskyních. „Když jsem se vysycoval z jednoho hlubokého ponoru, kdy osm hodin jen sedíte a nemáte co dělat, tak jsem přemýšlel, jak dětem judo oživit a dát jim motivaci. Napadlo mě oslovit Lukáše a zeptat se, zda by nepřijel do Ostravy," vysvětlil Čani s tím, že doladění detailů otevřeného tréninku trvalo tři měsíce.

„Vyjednávání bylo velmi složité, probíhalo přes e-maily, nicméně se nám to podařilo domluvit. Lukáš nám dal dva termíny, které má letos jediné volné, vybrali jsme si 3. březen a akci uspořádali společně s krajským svazem juda," řekl předseda oddílu juda TJ Ostrava Petr Sumara a dodal, že kromě dětí z regionu přijeli i mladí judisté z Velké Bíteše, Hranic, Prostějova, Zlína, Přerova a tři i ze Žiliny.

„Některé zájemce, kteří se ozvali později, jsme museli bohužel odmítnout, už tak byla žíněnka dost nacvakaná," potěšily předsedu pořádajícího oddílu dvě stovky aktivních účastníků.

„Myslím, že stát na jedné plachtě se světovou jedničkou byl pro všechny obrovský zážitek," řekl Sumara. „Taková akce by se měla dělat dvakrát do roka, pro děti je to motivační," souhlasil jeden z rodičů, který na ostravský trénink dorazil se synem z Prostějova.