Během léta se změnilo složení kádru. „Přišlo šest hráčů," připomenul trenér Zdeněk Šmejkal, že novými tvářemi jsou blokaři Čechmánek (Zlín), Srkal (Havířov) a odchovanec Červený, slovenský univerzál Rehák, americké libero Castello a švédský smečař Sundberg.

Jak se bude hrát?
Systém soutěže i bodování je stejný jako v minulé sezoně. Základní část dvanáctičlenné extraligy volejbalistů se hraje každý s každým doma venku. Osmička nejlepších postoupí do play-off, které je na čtyři vítězné zápasy, jen o bronz se družstva utkají na dvě výhry. Dvanáctý tým po základní části čeká baráž o udržení s vítězem I. ligy. 

„Odešel Honza Václavík, který byl duší týmu, a to se bude zacelovat hodně zle. Myslím si ale, že družstvo je srovnatelné s tím loňským, i když nahradit univerzála Petera Michaloviče ve formě, kterou měl měsíc a půl, bude těžké. Igor Rehák ale na to má čas, ač jsme tlačeni Ligou mistrů," věří kouč, že i letos bude v české soutěži Ostrava bojovat o nejvyšší příčky.

„Nejdůležitější je pro nás play-off extraligy, ale samozřejmě bereme v potaz, že hrajeme Champions League a v ní chceme důstojně reprezentovat Ostravu a český volejbal," připomíná Šmejkal dva vrcholy sezony.

Do domácí soutěže vstoupí jeho svěřenci v sobotu ve Zlíně, první zápas Ligy mistrů hrají v úterý 22. října od 20 hodin v porubské hale Sarezy s řeckým Olympiakosem Pireus.

„Chybí nám bojovné srdce Honzy Václavíka, ale věřím, že časem by ho mohl zastoupit Nick Castello, to je naše libero. Je to podobný akční typ, i když na nás nemůže mluvit česky a anglicky všichni nerozumí. Pokud by se mu to nepovedlo, musel by tu roli vzít na bedra někdo jiný," řekl smečař a kapitán týmu Richard Mauler. Vedle bojovnosti byl silnou zbraní Ostravy také kolektiv. „Parta jsme stejně dobrá, víc lidí zůstalo než odešlo, a ti noví se od nás nakazí," tvrdí Mauler. „V minulé sezoně jsme titul vyhráli, teď ho budeme obhajovat. To je vždycky těžší, ale budeme ho chtít taky," má jasno kapitán.

Příprava byla stejná jako vloni, volejbalisté ji zahájili v srpnu pod vedením asistenta Jaromíra Švasty, manažera Tomáše Zedníka a kondičního specialisty Miroslava Vaváka z Bratislavy.

„Vážím si toho, že mi klub umožnil být u reprezentace. Po návratu z mistrovství Evropy jsem našel tým ve stavu, v jakém jsem ho čekal, nebylo to pro mě žádné nemilé překvapení. Kluci makali a dělali to, co měli," byl spokojen Šmejkal.

„Na začátku loňské extraligy jsme předvídali střed tabulky. Letos chceme jít stejnou cestou a s hráči tvrdě pracovat. Na konci sezony se ukáže, jestli bylo družstvo lepší nebo horší, i když si myslím, že výsledek není vždy objektivní hodnocení. Pro trenéra je důležité, jak tým hraje," konstatoval kouč Ostravy.

PŘESTUPY POD SÍTÍ
Zemětřesení proběhlo po neúspěšné obhajobě titulu v Českých Budějovicích kádr vicemistra opustilo pět hráčů, přišli smečaři Jan Kuliha z Brna a Petr Šulista, univerzál Martin Pleva (oba EGE Č. Budějovice) a na post libera slovenský reprezentant Robert Hupka.

Do bronzového Liberce se z Benátek vrátil univerzál Jan Vencovský, novými tvářemi jsou blokař Libor Leikep z Příbrami a nahrávač Jakub Janouch ze Zlína.

Nejvíc posil v létě ulovila Příbram bývalého reprezentačního univerzála Jakuba Novotného a libera Davida Juračku z Č. Budějovic, ze zahraničního angažmá přišel nahrávač Ondřej Kust, z Austrálie smečař Luke Smith a z Kanady blokař Maxwell Burt.

Oporami Brna nově budou ostřílený nahrávač Michal Sládeček z Příbrami a libero Jiří Bence se zkušenostmi z ciziny.

Ke změnám došlo i na postech trenérů na lavičku Benátek nad Jizerou usedl Jindřich Licek a posilou týmu se stal nahrávač Jaroslav Škach se zahraničními zkušenostmi, Aero Odolena Voda povede Milan Hadrava, navíc z ČZU Praha přišel smečař Stanislav Vachoušek.

Na mladé hráče bude v Ústí nad Labem spoléhat nový kouč René Dvořák stejně jako Staré Město, na vlastní odchovance vsadil Zlín. Dres ČZU Praha obléká nahrávač Matyáš Démar z Liberce.