„Když byl na Zlaté tretře poprvé a prozatím naposledy, a to bylo v roce 2008, nikoho extra nezaujal. V běhu na 5000 metrů skončil sedmnáctý. Teď se k nám však vrací mimo jiné jako čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na pět a deset tisíc metrů," uvedl Alfonz Juck, manažer mítinku.

Strategie náplně mítinku pozvat a představit co možná nejvíc olympijských vítězů z Ria dál pokračuje. Navíc v případě třiatřicetiletého Mohameda Muktara Jama Faraha, jak zní jeho celé jméno a k němuž se ještě navíc pojí ve Velké Británii vážené označení sir, jde o jednu z největších postav současné atletiky.

„Řekněme, že jde o nejlepšího běžce delších tratí v současnosti," doplnil Alfonz Juck s tím, že mu ohromnou radost udělalo, že si vybral desetikilometrovou trať, která je navíc vždy označena jako Memoriál Emila Zátopka. „Prý ho navíc hodně inspiroval fakt, že Bekeleho čas 26:20,31 ze Zlaté tretry v roce 2004 je stále druhým nejlepším výkonem všech dob na této trati. A on sám by chtěl ještě před ukončením kariéry na dráze zaběhnout ještě aspoň jednu rychlou desítku."

Mimochodem jeho nejrychlejší čas na trati 10 000 metrů má hodnotu 26:46,57 a je evropským maximem všech dob.

Získat Mo Faraha, který vybojoval na mistrovských závodech dohromady už čtrnáct zlatých medailí, nebylo jen tak. „Navíc to bude poprvé a naposledy, kdy desítku poběží v Evropě jinde než na šampionátech. A k tomu ještě v roce, kdy se v Londýně uskuteční mistrovství světa, po němž přesídlí k závodům na silnici," zdůraznil Alfonz Juck. „Nemusím asi připomínat, že na MS půjde o umístění, kdežto v Ostravě bude chtít soupeřit hlavně s časem," doplnil.

Podobně se vyjádřil i samotný britský atlet. „Už několikrát jsem slyšel, že v Ostravě se dá dosáhnout výborných výkonů. Věřím, že bude u vás spolupracovat i počasí, abych se mohl pokusit zaběhnout kvalitní čas. V Ostravě půjde mimo jiné i o dobrou přípravu na londýnský šampionát," vzkázal samotný Farah.

Mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra Ostrava, který se letos uskuteční 28. června s tradičním vždy nesmírně kvalitním kladivářským předprogramem o den dřív, má už teď celou řadu dalších taháků.

„Přijede německý oštěpař Thomas Röhler k souboji s českou špičkou, do trojskokanského sektoru se vrátí Christian Taylor, pro tyč žen jednáme o adekvátních soupeřkách pro Jiřinu Ptáčníkovou, chystáme výšku mužů a celou řadu běžeckých disciplín," dodal Alfonz Juck.

A ve hře je stále i příslib Usaina Bolta…

MÍTINK ZLATÁ TRETRA OSTRAVA 2017

Termín a místo konání: středa 28. června na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, o den dřív tradiční kladivářský předprogram na tréninkové loučce u rozcvičovacího stadionu.
Vstupenky: síť Ticket Art a tradiční předprodejní místa (ceny: 200, 300, 800 a 1500 korun).
Oznámené zahraniční hvězdy: běžec Mo Farah (britský čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10 000 metrů, evropský rekordman v bězích na 1500 a 10 000 metrů), trojskokan Christian Taylor (americký dvojnásobný olympijský vítěz, držitel amerického rekordu), oštěpař Thomas Röhler (německý olympijský vítěz z Ria 2016).