Deset, devět, osm, atd. atd. Ano, odpočítávání ve středuzačalo. Přesně deset dní schází do okamžiku, kdy se do ostravské ČEZ Arény vrátí nejlepší freestyloví motokrosaři světa. A největší hvězdou bude opět úřadující mistr světa a ostravský rodák Libor Podmol.

Sedmadvacetiletý závodník jezdící na motorce Suzuki loni získal svůj premiérový titul, když k němu vykročil vítězstvím právě ve vítkovické hale.

Při letošním jedenáctém ročníku klání však bude mít úlohu výrazně ztíženou. Přestože mu momentálně patří druhá příčka ve světovém žebříčku, v hodnocení seriálu mistrovství světa je šestý, s pouze teoretickou šancí na obhajobu zlata, protože na vedoucího Chilana Javiera Villegase ztrácí čtyři závody před koncem šampionátu 49 bodů.

Do Ostravy zamíří příští sobotu 19. listopadu to nejkvalitnější obsazení jezdců v jedenáctileté historii. Vždyť úřadujícímu mistru světa Podmolovi budou „sekundovat“ loni celkově druhý Jose Miralles ze Španělska a bronzový Francouz Brice Izzo. Ještě nikdy se na moravské půdě v jednom závodě nepředstavili tři nejlepší jezdci posledního ročníku mistrovství světa. Sestavu doplní noví a mladí „divočáci“. Kromě Villegase též nastupující hvězda Josh Sheehan z Austrálie, který letos nenašel přemožitele ve třech závodech seriálu v Basileji a Penze, kde se „dovádělo“ dvakrát.

Podmol by neměl být v Ostravě jediným Čechem na startu. Podmiňovací způsob je namístě, protože Petr Pilát se v červnu zranil při závodech v Penze a až lékaři rozhodnou, jestli mu ježdění, skákání a létání ve Vítkovicích dovolí. Dobrá zpráva je, že Pilát, startující také v seriálu Red Bull X-Fighters, už trénuje, a jeho start tak je hodně pravděpodobný.

Ostravská Noc skoků, jak se seriálu MS přezdívá, patří mezi jezdci k nejoblíbenějším kvůli svému skvělému zázemí. A publikum má na jezdce magický vliv, protože se téměř vždy podařilo překonat nějaký rekord. Letos bude v ohrožení ten loňský ve „skoku vysokém“. Altstair Sayer z Botswany loni překonal laťku ve výšce jedenácti metrů.

Generálním partnerem závodů v Ostravě je opět Aleš Buksa a jeho společnost LR Cosmetic. Vstupenky jsou již v předprodeji v síti Ticketstream nebo přímo v ČEZ Aréně.

VÍT CHALUPA