Nahrávač Zdeněk Haník, se 176 centimetry nejmenší volejbalista finálového souboje play-off extraligy, rozhodl o mistrovském titulu pro Ostravu.

„Bloky trénuji naplno, je to jediná činnost, kde mohu získat body, a hrozně se v tom vyžívám," usmíval se šestadvacetiletý hrdina šestého souboje s Českými Budějovicemi, který za stavu 17:17 v pátém setu svým blokem vybojoval čtvrtý mečbol a pak ho i proměnil.

„Už jsem moc nevěřil, že vyhrajeme. Představoval jsem si, jak ve středu pojedeme znovu do Budějovic," viděl se Haník během dramatického závěru tie-breaku na cestě k rozhodujícímu sedmému finále.

„Říkal jsem si, že není možné takhle ztratit zápas doma. Když jsme dotáhli na 14:14, tak jsem si pomyslel, že osud stojí při nás a tohle už nemůžeme pustit, musíme to dohrát za každou cenu. Povedlo se to a je to báječné," radoval se nahrávač.

Co hnalo Ostravu za vítězstvím? „Každý jedinec z týmu, všichni kluci na lavičce, kteří nedostávali moc příležitostí, ale drželi s námi, pomáhali a fandili, masér Standa Šereda, asistent Jarda Švasta, který k nám měl před každým zápasem výborné motivační proslovy. Prostě všechno. Všichni v týmu táhli za jeden provaz a to bylo rozhodující," pochvaloval si skvělou partu, kterou volejbalisté v této sezoně vytvořili.

Jako osmého hráče vyzdvihl publikum. „Před takovou atmosférou, jaká byla v hale, jsem ještě nikdy nehrál. Bylo to něco neuvěřitelného, bez našich fanoušků bychom vůbec neměli šanci," poděkoval Haník za podporu dvanácti stovek diváků v hledišti.

Vloni přitom chtěl s volejbalem skončit. „Měl jsem sám ze sebe divný pocit, po sezoně jsem na tom byl dost špatně," vrátil se o rok zpět, kdy Ostrava po triumfu v Českém a Česko-Slovenském poháru prohrála v extralize sérii o bronz s Příbramí. „Jsem strašně rád za to, že mi Tomáš Zedník (manažer VK Ostrava pozn. red.) nechal čas na rozhodnutí. Věřil mi a já jsem moc vděčný za to, že mi tu příležitost dal a pomohl mi vrátit se," svěřil se zkušený nahrávač.

Doma má už má dvě zlaté medaile za vítězství ve slovenské lize, které získal v dresu Bratislavy. Českým mistrem se stal poprvé až v pondělí večer a nejcennější kov mu předával jeho otec Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu.

„Titul mě těší o to víc, že Budějovice měly tak výborný mančaft jeden z nejlepších za poslední dobu , a pokud jde o osobnosti, tak letos byl nejlepší," vyzdvihl hvězdný kádr Jihostroje se zkušenostmi ze zahraničních soutěží a reprezentace.

Ostravský dres bude Haník oblékat i v příští sezoně. „Tým se bude muset doplnit. Odchází nám Peter Michalovič, kterého je podle mě nemožné nahradit, takové ‚účko' už manažer asi nesežene, to je nadlidský úkol," vyzdvihl výkony svého parťáka, kterému dával nejvíc nahrávek a spolu tvořili osu celého družstva.