Účast závodníků týmu Etixx-Ihned, který je farmou profesionální stáje Omega Pharma Quick-Step, vyšperkuje zítřejší jubilejní 10. ročník Memoriálu Jana Veselého v silniční cyklistice v Ostravě. Stokilometrové kritérium, jež je současně šestým dílem Českého poháru, pojedou i lídři průběžného pořadí z Dukly Praha Milan Kadlec s Aloisem Kaňkovským.

Před rokem vzniklá stáj Etixx-Ihned se v seriálu národního poháru objeví v celé sestavě úplně poprvé a Ostravu si pro premiéru vybrala především z důvodů obchodních aktivit svého majitele Zdeňka Bakaly na severní Moravě.

„Letos jsme doma startovali jen na Závodu míru mládeže, v rámci Czech cycling tour, a teď o víkendu na závodu Vysočina," řekl sportovní ředitel týmu René Andrle s tím, že s týmem prakticky přímo z Ostravy odjíždí na závod světového poháru do Polska.

V barvách Etixxu absolvuje kritérium v Ostravě například čerstvý vicemistr světa cyklistů do 23 let Petr Vakoč, další české cyklistické naděje Karel Hník s Tomášem Koudelou nebo Chorvat Josip Rumač, kterého si vedení týmu už vyhlédlo na příští sezonu jako jednu z náhrad za Francouze Juliana Alaphilippa, jenž po sezoně odchází právě k profesionálům do Omegy.

„Nevylučuju, že i Julian Alaphilipp v Ostravě pojede, ale jisté to není, protože ještě nevíme, jestli si ho na víkend nestáhne francouzský nároďák, který se připravuje na zářijové mistrovství světa," narážel Andrle na letošní vrchol sezony, který hostí italská Florencie.

Memoriál Jana Veselého, kvůli kterému bude porubská Hlavní třída uzavřena zítra od desáté do dvaadvacáté hodiny, startuje dopoledními závody příchozí školní mládeže, pokračovat bude dalšími mládežnickými kategoriemi a hlavní závod elite a do 23 let začne v 19 hodin.

V čele Českého poháru je po pěti závodech Kadlec z Dukly se 188 body před oddílovým kolegou Kaňkovským.

Program Memoriálu Jana Veselého
sobota 10. srpna, Ostrava-Poruba, Hlavní třída, start u kruhového objezdu

Časový sled závodů:
10.30 open: příchozí školní mládež 3 okruhy = 3,6 km
11.00 kategorie B: žáci mladší a žákyně 4 okruhy = 4,8 km
11.30 kategorie C: žáci starší a kadetky 12 okruhů = 14,4 km
13.00 kategorie D: kadeti 21 okruhů = 25,2 km
13.45 kategorie E: juniorky a ženy 18 okruhů = 21,6 km
14.30 kategorie F: junioři 35 okruhů = 42 km
16.30 kategorie G: masters a amatéři SAC ČR 28 okruhů = 33,6 km
18.00 kategorie open: příchozí veřejnost 10 okruhů = 12 km
19.00 kategorie A: elite a U 23 40 okruhů = 100 km

Přihlášky pro veřejnost: www.memorialjv.cz, popřípadě na místě (startovné se neplatí)

Popis trati: okruh na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, délka okruhu pro kategorii A je 2500 m, délka okruhu pro ostatní kategorii je 1200 m.