Před rokem postoupily do čtvrtfinále evropského Challenge Cupu přes KP Brno, v letošním osmifinále volejbalistky TJ Ostrava změří své síly s finským týmem OrPo Orivesi. První zápas hrají v jeho hale dnes večer od 17.30 hodin SEČ, domácí odvetu ve středu 7. února.

Bude to pro ně krok do neznáma? „Nějaké informace jsem si vyskautoval přes své české kámoše a vím, že jejich hra stojí na cizinkách,“ upozornil ostravský trenér Zdeněk Pommer na fakt, že dres Orivesi oblékají řecká nahrávačka Olga Vergidou, americká smečařka Jale Hervey a dvě Brazilky univerzálka Francyely Lemos a smečařka Franciele Stedile.

„Je to silný tým, který hraje top ve finské lize,“ poznamenal Pommer. V devítičlenné domácí soutěži patří Orivesi se dvanácti výhrami ze šestnácti zápasů v současnosti 4. místo v tabulce. Ostrava je v desetičlenném pelotonu české extraligy třetí.

Do mrazivého městečka s minus 14 stupni Celsia na severu Evropy, ležícího necelých 40 kilometrů od Tampere, vyrazila včera z Prahy v nekompletní sestavě. Kouč nemůže počítat se zraněnou útočnicí Klárou Faltínovou.

„Je to špatné, máme jen tři smečařky, ale i to se občas ve sportu stává,“ smutně konstatoval Pommer. Při své loňské premiéře v Challenge Cupu jeho svěřenkyně prošly přes chorvatskou Poreč a KP Brno. Skončily až ve čtvrtfinále, kde je zastavil ruský Krasnojarsk.

Letos by v případě postupu zřejmě narazily na ruský Krasnodar. Do současného osmifinále prošly přes chorvatský Osijek, který porazily dvakrát 3:0.

Konečnou stanicí pro Orivesi bylo před rokem osmifinále, v němž podlehlo německému Schwerinu v obou zápasech 0:3. Letos do něj postoupilo bez ztráty setu přes kosovský klub Ferizaj. „Snažili jsme se připravit co nejlépe, ve Finsku budeme chtít předvést co nejlepší výkon a užít si to. Orivesi pro nás bude výborný soupeř před Final Four Českého poháru,“ řekl ostravský trenér.

Na sever Moravy a Slezska se tým vrátí až o víkendu. Po čtvrtečním příletu ze země tisíce jezer zůstane v Čechách kvůli sobotnímu utkání v Liberci, které je posledním v základní části extraligy. Final Four Českého poháru hostí 3. a 4. února Brno.