Ani velká nepřízeň počasí nezabránila možným budoucím atletickým hvězdám předvést to nejlepší, co v nich momentálně je.

Štafetový pohár, velká celorepubliková akce určená žákům nižšího stupně základních škol, nabídla v moravskoslezském krajském kole, jež se uskutečnilo v Ostravě-Vítkovicích, skutečně velké závody.

Tři štafetové závody

Organizátoři sice museli vyvinout značné úsilí, přesto nakonec byli s průběhem závodů relativně spokojeni.

„Děti měli možnost i vzhledem k nepříznivým podmínkám možnost zaběhnout si v mnoha případech na prvním velkém mítinku na Městském stadionu, kde se za pár týdnů budou prohánět ti nejlepší světoví atleti na Zlaté tretře Ostrava. Ale hlavně měly možnost se před závody a v jejich průběhu před deštěm schovat na krytou tribunu, takže nám snad až tak nepromokly," říká Hana Legerská, ředitelka ostravského krajského finále Štafetového poháru.

Na start tří štafetových závodů se nakonec postavili děti z osmnácti škol z celého Moravskoslezského kraje, byť kapacita byla ještě o třetinu vyšší. Ale vydatné srážky některé z přihlášených škol nakonec od účasti v ostravském krajském finále odradily. „Celkem jich běželo 324 a všichni z nich ze sebe vydali úplně všechno," pousmála se ředitelka moravskoslezského krajského finále.

Pro vítězství si nakonec doběhly děti z ostravské základní školy Porubská 832, které za sebou na stupních vítězů za sebou nechaly vrstevníky ze základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici, a třetí příčku vybojovali mladší žáci z bílovecké základní školy na ulici Komenského. „Vítězné družstvo kromě cen navíc získalo právo účasti v celorepublikovém finálovém kole, jehož dějištěm bude 11. června Kolín," doplňuje Oldřich Zvolánek spoluorganizátor ostravského závodu a šéf atletického klubu SSK Vítkovice.

Známí krajští vítězové:

ZŠ Campanus, Jírovcovo náměstí 1782, Praha 11 
ZŠ Slovácká 40, Břeclav 
ZŠ Komenského 17, Domažlice 
ZŠ Porubská 832, Ostrava-Poruba

K TÉMATU

CO JE TO ŠTAFETOVÝ POHÁR?Český atletický svaz ve spolupráci s atletickými oddíly a Asociací školních sportovních klubů vytvořil velkou akci s názvem Štafetový pohár, určenou žákům nižšího stupně základních škol, a který si dává za cíl rozpohybovat české děti.
Štafetového poháru se z každé školy účastní 16 žáků, na které v první fázi čekají stometrové úseky (dva závody na 8× 100 metrů podle věkových kategorií – pro 1. až 3. třídu a 4. až 5. třídu) a následně vybraní závodníci změří síly ještě i na dvousetmetrové trati (štafeta na 8× 200 metrů). Každá škola se účastní všech tří štafetových klání, přičemž o vítězi rozhodne součet časů ve všech třech závodech.
Celorepublikový seriál mítinků hledajících nejrychleji běhající družstvo odstartoval na konci dubna v Praze na Základní škole Jeseniova. V každém z nich se utká do 28. května až třicet smíšených týmů o jedno volné místo do celorepublikového finále, jež je na programu 11. června v Kolíně.
Nejlepší tým z kolínského finále pak bude reprezentovat Českou republiku v roce 2015 na mistrovství Evropy, které se uskuteční v Praze.
Patronkou letošního ročníku Štafetového poháru je Ludmila Formanová, bývalá vynikající česká atletka a mistryně světa z roku 1999.