„Po mistrovství republiky jsem se cítila dobře, trénink směřovala na tyhle turnaje, ale vedení PSA zrušilo do konce dubna všechny akce,“ vysvětlila hráčka, které ve světovém žebříčku patří 64. příčka.

Útok na první padesátku tak musela odložit. „Samozřejmě mě to mrzí, ale je to velmi výjimečný stav a nikdo neví, jak se k tomu postavit.“

S manželem Lucasem, francouzským squashistou, žijí v Créteil nedaleko Paříže. Od úterý má celostátní karanténu i země galského kohouta. „Je zvláštní vidět ve zprávách místa jako Champs Élysées nebo Place de la République téměř vylidněná. Myslím, že opatření přišla trochu pozdě, ale žádná panika tady zatím není,“ popsala situaci Serme.

V Evropě patří Francie po Itálii a Španělsku k nejpostiženějším zemím. Podle osmadvacetileté české reprezentantky také proto, že přístup k pandemii je liknavější.

„Dokonce ještě před týdnem proběhly o víkendu komunální volby a na videích bylo vidět, že někteří občané tento virus stále brali jako obyčejnou chřipku a nelámali si s tím nijak zvlášť hlavu. Postupně se to ale mění. Ve městě je hodně policistů, kteří dávají pokuty, pokud lidé nově daná pravidla porušují,“ všimla si Serme.

Nařízení francouzské vlády jsou podle ní podobná jako v Česku. „Zavřely se školy, restaurace, většina obchodů. Lidé můžou jen do práce a hned z ní, u sebe musí mít pracovní kartu nebo vytištěné potvrzení, do supermarketu může jen jeden člověk z rodiny,“ vyjmenovala přísná opatření.

I ve Francii jsou zavřená sportoviště a není kde trénovat. „Ještě před pár dny se mohlo na jednom místě sejít až deset lidí, teď už musíte sám i do obchodu a vláda odrazuje i od návštěv rodiny a společných obědů. Na squashovém kurtu jsme byli naposledy minulou sobotu v Paříži a v neděli už ho zavřeli,“ konstatovala česká reprezentantka.

V kondici se ale snaží udržet pořád. „Doma cvičím každý den, jógu a posilování. Byla jsem i běhat, na což jsem si musela vytisknout speciální papír, kdyby mě zastavila policie. Kontroly jsou časté. Sportovat venku je zatím povoleno, pokud je člověk sám a ne moc daleko od svého bydliště,“ prozradila rodačka z Opavy.