Tým sportovní basketbalové školy Ostravy získal extraligovou licenci výměnou za první ligu od Sportovní školy míčových her Brno, která je farmou vicemistryň z IMOS Brno. „Není to pro nás úplná novinka. Před dvěma lety jsme hráli slovenskou extraligu, což nám otevřelo oči. Teď už víme, co je třeba," říká předseda SBŠ Ostrava Kamil Havrlant.

Podařila se vám velká věc. Po čtyřiceti letech bude hrát Ostrava nejvyšší českou basketbalovou soutěž žen. Je to pro vás splnění manažerského snu?
Když jsme klub v roce 1999 založili a já v něm začal pracovat, sen to byl. Teď, když jsme konečně v extralize, je to jen práce. Řeknu to tak: napůl je to splněný sen, napůl jsem z toho unavený a hledám v tom pozitiva, abych to přežil. V klubu pracuju na plný úvazek, sedm dní v týdnu. Naštěstí mám výbornou paní doktorku, která mi předepsala ideální léky na tlak.

Získat extraligovou licenci se vám povedlo jak?
Měli jsme možnost ji získat už loni, to se ale nepodařilo. Klub SŠMH Brno, který je farmou IMOS Brno, se rozhodl ještě rok extraligu hrát. Po minulé sezoně ale asi přehodnotili své ekonomické možnosti, přišli s nabídkou vyměnit si extraligu za první ligu a my na to kývli.

Basketbalistky SBŠ Ostrava (ve světlém) hrály v minulé sezoně první ligu, kde to dotáhly až do čtvrtfinále. V něm nestačily na Spartu a nakonec skončily šesté. Letos je čekají boje v extralize, kterou získal klub výměnou za první ligu se SŠMH Brno.

Přechod mezi elitu není nikdy snadný. Zvažovali jste všechna pro a proti?
Řešili jsme to asi čtrnáct dní. Byli jsme navštívit zástupce Moravskoslezského kraje a taky města Ostravy, jestli by nám finančně nepomohli. Při jednáních jsme získali pocit, že se k nám nestaví zády. Oslovili jsme následně i pár sponzorů, a i ti řekli, že do toho s námi půjdou. To byly dvě nejdůležitější záruky. Až potom jsme se rozhodli nabídku Brna akceptovat.

Ohledně financí byste tak problémy mít neměli, co další věci?
Naštěstí jsme před dvěma lety hráli slovenskou extraligu, což nám otevřelo oči. Teď už víme, co je třeba udělat tak, aby byly splněny všechny podmínky. Víme, jaké musí být zázemí, že je potřeba mít zajištěného lékaře, pořadatelskou službu a tak dále. V tomhle ohledu víme, co nás čeká.

A co kádr? Je jasné, že budete muset posílit…
Koncepce je jasná. Chceme mít v mužstvu pět šest našich hráček, které tady v minulých letech hrály. Ty chceme doplnit dvěma třemi šikovnými juniorkami a samozřejmě se musíme poohlédnout po posilách. Plánujeme přivést tři až čtyři hráčky ze zahraničí.

Jaké jsou vlastně v případě hledání nových posil možnosti?
Oslovili jsme agenty z celého světa a mohu vám říct, že možnosti jsou obrovské. Volných hráček je tolik, že ani nevíme, jestli přivedeme holky ze Srbska, Ameriky, nebo odjinud. Každopádně plánujeme zorganizovat kemp, kde budeme hráčky týden sledovat. Jasno o kádru chceme mít co nejdřív. Přípravu bychom měli zahájit 1. srpna, extraliga začne až někdy v půlce října. Na vyladění týmu tak budeme mít dostatek času.

Zmiňoval jste, že jste hráli nejvyšší slovenskou soutěž. Proč jste po roce vycouvali? Nehrozí něco podobného i nyní v české extralize?
Rozhodně ne. S penězi tehdy nebyl problém. Museli jsme odstoupit z časových důvodů. Neměli jsme kádr dvaceti hráček, abychom mohli posty zdvojovat a všechny zápasy zvládat. Hráli jsme to v deseti lidech, a holky to prostě nemohly stíhat. Cestování, zápasy v první lize i slovenské extralize… Když se to spočítá, odehrála každá šedesát zápasů za rok.

Čekají vás souboje s řadou velmi kvalitních mužstev. Jaké si dáváte cíle?
Chceme do toho jít naplno. Náš cíl je umístění do šestého místa. Doufáme, že nám k tomu pomůže jeden z nejlepších trenérů v extralize Tomáš Pětivlas. V minulé sezoně trénoval právě tým SŠMH Brno, se kterým jsme si vyměnili licenci. Je to zkušený kouč, který to umí i s mladými hráčkami. Věříme v jeho schopnosti.

Mluvíte o tom, jak si představujete příští ročník, co dlouhodobější cíle?
Nevíme, jak nám to půjde, to se uvidí až v průběhu sezony, takže těžko mluvit o dlouhodobých cílech. Chceme zvládnout hlavně tuhle sezonu, pak se uvidí.

Víte už, kde budete hrát?
Dostali jsme příslib od mužského klubu NH Ostrava, že by to šlo v jejich hale Tatran. Tam, kde jsme hráli dosud, podmínky nevyhovují. Tělocvična nesplňuje požadované paramentry.

Basketbalisté Nové huti hrávají své zápasy pravidelně ve středy a soboty. Na který termín myslíte vy?
Ideální by bylo sobotní dvojutkání. Teď je ale otázka, jestli by byli lidi schopni vydržet čtyři hodiny v hale. Když totiž jdete na tenis, tak tam na tribuně po dvou hodinách usínáte. Takže tohle ještě budeme muset probrat, popřemýšlet nad tím a vybrat ty nejlepší termíny.

Basketbalistky SBŠ Ostrava (ve světlém) hrály v minulé sezoně první ligu, kde to dotáhly až do čtvrtfinále. V něm nestačily na Spartu a nakonec skončily šesté. Letos je čekají boje v extralize, kterou získal klub výměnou za první ligu se SŠMH Brno.