„V Ostravě se cítím jako doma a jako vždy se tady budu snažit předvést co nejlepší výkon,“ vzkázala výjimečná kladivářka, která už dvakrát vyhrála finále mistrovství světa, doma má dvě zlaté olympijské medaile a pokud opravdu dorazí, bude to její jubilejní desátý start na Zlaté tretře Ostrava. „V přípravě mi vše vychází, proto věřím, že budu schopná divákům dát pěkný dárek v podobě výjimečného výsledku,“ doplnila Anita Wlodarczyková, jediná žena na světě, která čtyřkilovým náčiním přehodila osmdesátimetrovou hranici.

Na rozdíl od polské kladivářky, která je v Ostravě jako doma, bude Andrius Gudzius startovat na Zlaté tretře poprvé. „Zkušený Litevec prožil uplynulou sezonu ve velkém stylu, kromě světového zlata dosáhl i na triumf v seriálu závodů zařazených do Diamantové ligy,“ představil Alfonz Juck, manažer ostravského mítinku, atleta, který však už kdysi v Ostravě startoval. Na mládežnickém mistrovství světa v roce 2007 skončil v diskařském souboji na třetím místě.

Organizátoři Zlaté tretry Ostrava už mají pro Gudziuse i prvního skutečně kvalitního soupeře Fedricka Dacrese z Jamajky, čtvrtého muže z loňského londýnského světového šampionátu. „V sázce je překonání rekordu mítinku, který má od roku 1983 hodnotu 68,06 metru (rekordmanem je Kubánec Luis Delis pozn. red.), což je meta, přes kterou se už oba ohlášení diskaři v životě dostali,“ upřesnil Juck.

Soutěž diskařů v letošním programu nahradila kladivo mužů. „Zdálo se nám, že po loňském fantastickém Fajdekově výkonu (83,44), který byl nejdelším hodem na světě v roce 2017, jsou možnosti v téhle disciplíně trošku vyčerpané,“ vysvětlil změnu Alfonz Juck s tím, že další hvězdy mítinku budou organizátoři průběžně zveřejňovat.

Jaké bude panovat letos na Prosperita Open počasí?
Chorvatský přemožitel Rosola postoupil v Ostravě do čtvrtfinále

Hlavní část Zlaté tretry Ostrava, mítinku seriálu IAAF Challenge, se uskuteční ve středu 13. června, vstupenky se dají pořídit prostřednictvím sítě Ticket Art a také v obvyklých předprodejních místech. Cena začíná už na dvou stovkách.

DALŠÍ OHLÁŠENÉ HVĚZDY MÍTINKU

Tom Walsh - šestadvacetiletý novozélandský koulař, který loni v Londýně vybojoval zlato na mistrovství světa.

Ryan Crouser - pětadvacetiletý obr z amerického státu Oregon získal v Riu zlatou olympijskou medaili v kouli.

Tomáš Staněk - šestadvacetiletý dvojnásobný český mistr pod otevřeným nebem se letos blýskl bronzem na halovém mistrovství světa v Birminghamu.

Luvo Manyonga - sedmadvacetiletý Jihoafričan s pohnutou minulostí je úřadujícím dálkařským mistrem světa.

Juan Miguel Echevarria - devatenáctiletá kubánská kometa v dálce, úřadující halový mistr světa z letošního Birminghamu.

Radek Juška - pětadvacetiletý český rekordman v dálce, který před třemi lety potěšil domácí příznivce ziskem bronzové medaile na pražském halovém mistrovství Evropy.

Pavel Maslák - v hale nedostižný havířovský drak, majitel tří nejcennější kovů z mistrovství světa i Evropy pod střechou.

Dafne Schippersová - nizozemská královna dvoustovky, na které už dvakrát na mistrovství světa nenašla přemožitelku. Dříve bývala skvělou vícebojařkou, v roce 2013 vybojovala v Moskvě světový bronz v sedmiboji.

Mutaz Essa Barshim - létající Katařan, šestadvacetiletý rodák z Dauhá a úřadující mistr světa ve výšce před pár lety „olizoval“ laťku ve výšce dlouhé roky nepřekonaného světového rekordu Kubánce Sotomayora.

Jakub Vadlejch - sedmadvacetiletý oštěpařský vicemistr světa z Domažlic má letos před sebou velkou výzvu chce překonat devadesátimetrovou hranici.

Johannes Vetter - pětadvacetiletý německý úřadující oštěpařský mistr světa z loňského Londýna se na začátku letošní sezony dostal už k třiadevadesáti metrům.

KAUZA BAROŠ. Od soboty fotbaloví příznivci v Česku sledují reakce sparťanů, kterým se nepozdávala hra kapitána Baníku Milana Baroše. Ten v 86. minutě rozhodl o vítězství 3:2. Po šlágru 26. kola takhle slavil zisk tří bodů s trenérem Bohumilem Páníkem.
Z kapitána Baníku je psanec aneb Když sparťané neřeší sebe, ale Baroše
56. ročník atletického mítinku Zlatá tretra, který se konal 28. června 2017 v Ostravě. Usain Bolt.
Tretra bude v roce 2018 znovu v červnu