Nečekaný a překvapivý olympijský vítěz v hodu oštěpem Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, nejlepší český oštěpař Vítězslav Veselý, dvojnásobná olympijská vítězka ve vrhu koulí Valerie Adamsová z Austrálie nebo mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák to jsou první z velkých jmen, která se zúčastní 52. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava v roce 2013.

Mužský oštěp bude na částečně zrekonstruovaném ostravském městském stadionu i 27. června 2013 znovu jednou z hlavních disciplín vítkovického mítinku. Poté, co Barbora Špotáková oznámila vzhledem k těhotenství přerušení kariéry, organizátoři uspořádají jen souboj mužů a své síly v něm změří mimo jiných vítěz letošní Diamantové ligy Vítězslav Veselý s nečekaným olympijským šampionem Keshornem Walcottem.

„Ostrava je historicky osvědčeným místem pro kvalitní vrhačské výkony a příští rok by to nemělo být jinak. Chci u vás podat co nejlepší výkon a je mi ctí přijmout pozvání od nejlepšího oštěpaře historie," vzkázala devatenáctiletá vycházející hvězda světového oštěpu z Trinidadu a Tobaga.

Dvaapadesátá Zlatá tretra Ostrava nebude ochuzena ani o dalšího atleta, který v uplynulé sezoně doslova vlétl do atletického světa havířovského rodáka Pavla Masláka, jenž letos zazářil na čtyřstovce a v červnu se v Helsinkách dokonce stal mistrem Evropy.

Pořadatelé mají v plánu dát na čtvrtce dohromady kvalitní sestavu, která by atakovala rekordní čas Zlaté tretry 44,70 vteřiny Kubánce Alberta Juantoreny z roku 1976. „Je dobré, že se ten termín posunul, mohli bychom být už rozzávodění a mohly by padnout kvalitní časy," řekl Maslák, který už ví, že v Ostravě poběží proti juniorskému mistru světa a stříbrnému muži z londýnské olympiády Luguelinu Santosovi z Dominikánské republiky.

Organizátoři nejvýznamnějšího mítinku na území Česka pochopitelně usilují i o sedmý start nejslavnějšího atleta současnosti Usaina Bolta. „Je to s ním ale pochopitelně složité, jeho program je totiž stále nabitější. Řekl bych, že je to momentálně ve stejné poloze, v jaké to bylo loni v listopadu, ale je potěšitelné, že už začal s tréninkem," uvedl manažer ostravského mítinku Alfonz Juck.

Do programu Zlaté tretry se po dlouhých dvaadvaceti letech vrací ženský vrh koulí. Jeho hlavní hvězdou bude Novozélanďanka Valerie Adamsová, dvojnásobná olympijská vítězka a jedna ze tří finalistek ankety o titul světové atletky roku 2012 IAAF.

„Budu mít v Ostravě, na mítinku, o kterém jsem hodně slyšela a diváci tam už viděli mnoho skvělých výkonů, premiéru. Těším se, a to taky na to, že tady budu mít snad i šanci osobně se potkat s legendární vrhačkou Helenou Fibingerovou," vzkázala osmadvacetiletá Valerie Kasanita Adamsová, jež společně s Usainem Boltem, Veronicou Campbellovou-Brownovou, Jacquesem Freitagem, Jelenou Isinbajevovou, Janem Pittmanem, Dani Samuelsovou, Kiranim Jamesem a Davidem Storlem patří do elitní devítky atletů, kteří vyhráli mládežnická, juniorská i seniorská mistrovství světa.

Dvaapadesátá Zlatá tretra Ostrava se ale uskuteční stále za více než sedm měsíců, takže ještě není přesně vydefinován její program. „Předpokládáme, že v něm nebude chybět ženská čtvrtka s překážkami, možná všechny tři mužské sprinty, osmistovka, jeden dlouhý běh a taky tři kilometry s překážkami. Pochopitelně neměníme ani tradiční kladivářský předprogram a taky bychom konečně rádi poslali už definitivně do historie rekord žen v běhu na 100 metrů přes překážky. Ale na definitivní upřesnění disciplín máme ještě dost času. Navíc Tretra v roce 2013 bude týden po americké a jamajské kvalifikaci na MS a taky jen pár dnů po mistrovství Evropy atletických družstev, které je druhou nejvýznamnější akcí Evropské atletiky hned po evropském šampionátu jednotlivců," dodal manažer mítinku Alfonz Juck.

Sprinter Pavel Maslák myslí na finále mistrovství světa

Je úřadující mistr Evropy v běhu na 400 metrů, letos překonal české rekordy na dvoustovce i na čtvrtce a už teď patří mezi velká jména dvaapadesátého ročníku mítinku Zlatá tretra Ostrava, který na Městském stadionu ve Vítkovicích proběhne 27. června 2013.

Ale jednadvacetiletý havířovský rodák Pavel Maslák se ani teď, po životní sezoně, nenudí. Absolvoval vojenský přijímač ve Vyškově, složil přísahu a teď pokračuje ve výcviku v Praze.

Jak tu vojnu zvládáte?

Ani nevím, co všechno můžu říct, takže radši jen ve zkratce (smích). V přijímači jsme byli normálně s profíkama, kteří jej mají v kuse tři měsíce, ale tak dlouho to my sportovci mít nemůžeme, musíme i trénovat. Takže máme přijímač rozdělený na tři fáze. Ta první fáze přijímače byla jen o tom, abychom se naučili teorii a dobře pochodovat na přísahu. A protože jsme měli přísahu před prezidentem, tak majoři chtěli, aby to bylo ťip ťop. To bylo ale vlastně všechno, co jsem tam dělal. Pak, když jsem odjel, kluci přešli do další fáze, a jak mi pak říkali, byly to o hodně zajímavější věci. Střelby, zákopy a takové další praktické činnosti, které člověka naučí daleko víc, než když sedí v učebně.

A co vám šlo v té první fázi přijímače líp teorie, nebo pochodování?

Řekl bych, že asi teorie. I když záleželo, jaký jsme měli předmět, ale celkově podle mě nebyla moc těžká. Ale to pochodování bylo taky vlastně v pohodě.

Byl pro vás přijímač fyzicky náročný?

Ani ne. Jasně, jsou tam tréninky tělesné vytrvalosti a zdatnosti, ale zase jsou přizpůsobené i těm nejhorším, kteří tam byli, takže pro nás sportovce to, dá se říct, byla procházka. A když jsme chodili běhat za trest, tak jsme znovu šli tempo podle toho nejpomalejšího. Dá se proto říct, že já tam při běhání skoro chodil.

I vy jste dostal trest?

Já ne, ale když tam někdo něco provedl, byla pak za to potrestána celá jednotka.

A co mazáci, fungují ještě na vojně?

Ne, ne, vůbec. My jsme samozřejmě asfalti, nemáme žádnou hodnost, takže jsme museli všechny zdravit. Ale že bychom byli nějak šikanováni, to vůbec.

Říkal jste asfalti?

Ano, protože na maskáčových uniformách, vzor 95, jsme měli jen takové černé nálepky. Bez hodností, bez pecek. Tak proto se nám říká asfalti. Svobodníci nebo tak tam mají třeba pecku nebo kolejnici.

Vy jste znám jako nespoutaný živel. Nebylo pro vás těžké se ukáznit a fungovat podle jasně daného řádu?

Spíš jsem flegmatik, takže mi to tam bylo tak nějak úplně jedno. Nevadilo mi, že musím někde stát. Já si tam vlastně odpočinul, takže to bylo pro mě, dá se říct, dobré.

A zažil jste třeba i nějaký noční poplach?

Ne, ten jsme tam neměli. Jen těsně předtím, než jsem odjel, tak jeden kluk porušil nějaký příkaz, takže jsme šli noční pochod, který byl asi deset kiláků dlouhý. No, řeknu vám, že to nebylo úplně nejpříjemnější, ale na druhé straně ani nic hrozného.

Jakou očekáváte vojenskou kariéru?

Vojenskou asi žádnou, snad spíš atletickou. A ty pecky pak třeba přijdou s medailemi. Víte, já začínám dost vysoko, na rotmistrovi, takže tam budou dvě kolejnice. Ale to je zatím ještě daleko, ten náš přijímač bude trvat až do nějakého, tuším, dvacátého prosince a pak bych měl dostat hodnost.

Takže pak budete na závody nosit třeba i zelené rukávy s lampasy?

Zelené rukávy už ve skříni mám, ale nosit je asi moc nebudu, protože se mi nehodí barevně k dresu a tretrám.

Pojďme na závěr i k atletice. Jaké jsou vaše cíle pro příští, poolympijskou sezonu?

Prioritou asi je udělat finále na mistrovství světa v Moskvě a v něm pak bojovat… Dá se říct, že k tomu cíli budu celou příští sezonu směřovat. Ale samozřejmě se chci taky pokusit dostat se na medailové pozice na halovém mistrovství Evropy, které bude na začátku března příštího roku v Göteborgu.