Nejlepším dosavadním českým výsledkem na světovém šampionátu bylo 21. pozice. Výběr kouče Ondřeje Uherky na Novém Zélandu porazil Cookovy ostrovy, Nigérii, Malajsií a v závěrečném souboji o konečné umístění favorizovaný Hong Kong 2:1, který byl nasazený jako osmý nejlepší tým.

Vítězství si připsal Viktor Byrtus, který se na začátku třetího setu zranil po kolizi se soupeřem. Klíčový bod pak zaznamenal Jakub Solnický, který na šampionátu ani jednou neprohrál. „Hrálo se mi super. Poslední zápas jsem si velice užil, mám rád rozhodující a napínavé bitvy,“ usmíval se Jakub Solnický po vítězství nad Chi Him Wongem 3:1 na sety.

Sportovní kalendář pro rok 2024 z Moravskoslezského kraje.
Sportovci v unikátním kalendáři: Sličná Miss bojovnice i mistr s Baníkem na ledě

Jeho ostravský spoluhráč Viktor Byrtus svůj závěrečný duel s Kwanem Lau nedohrál. Na začátku třetího setu zakopl o nohu soupeře a svalil se na zem. Několik minut se na kurtu pouze svíjel bolestí, nemohl vstát. „Bohužel jsem se zranil, bylo to ale po zavinění soupeře. Snad to nebude nic vážného, i když stále trochu kulhám,“ popsal Byrtus, kterému rozhodčí přisoudili vítězství. V utkání totiž nebyl schopný pokračovat a tak za stavu 2:0 na sety byl zápas skrečován v jeho prospěch.

„Rozhodně jsme ukázali, že jsme nebezpečný tým. Dokonce bych řekl, že jsme překvapením tohoto šampionátu,“ prohlásil trenér Ondřej Uherka. Jeho svěřenci prohráli těsně jen s USA a v osmifinále s Walesem.

„Jsem velmi šťastný za to, co jsme dokázali. Český squash se od posledního šampionátu hodně posunul, stejně jako jeho hráči,“ konstatoval kapitán týmu Daniel Mekbib, který k 9. místu přispěl v turnaji dvěma výhrami.

Trenér Jaroslav Sakala a Slovinka Urša Bogataj, dvojnásobná olympijská vítězka ve skocích na lyžích z her v Pekingu 2022.
Třicet let od titulu. Trénoval olympijskou vítězku, teď Sakala pomáhá doma

Squash byl zařazen jako olympijský sport na hry v Los Angeles 2028. „Olympiáda je sice ještě daleko, ale upřímně věřím, že se tam naši hráči nebo hráčky mají velkou šanci podívat. Pět let je dlouhá doba a já doufám, že se nám devátým místem na mistrovství světa podařilo inspirovat nadcházející generace,“ řekl trenér Ondřej Uherka.

Reprezentanty čeká příští rok mistrovství Evropy, letos se týmu podařilo dostat do první divize pro osm nejlepších. A také několik mezinárodních turnajů po celém světě, na kterých se budou snažit vylepšit své postavení na žebříčku.