Za sebou mají náročnou sezonu a další už národním házenkářům SSK Vítkovice klepe na dveře. V oblastních přeborech nastupovala čtyři družstva mládeže, tým žen a rezerva mužů, I. ligu hrálo mužské „áčko". V soutěžích si vedla se střídavými úspěchy.

Národní házenkáři Vítkovic se po dvou letech vrátili mezi elitu, ale jejich ligové tažení bylo krátké. „Ve velmi vyrovnané soutěži skončili muži na jedenáctém místě a po sezoně se s ní museli znovu rozloučit," vysvětlil organizační pracovník oddílu Miroslav Solanský s tím, že A-tým bude letos hrát II. ligu. „Je to stále kvalitní soutěž, skupina B zahrnuje družstva ze severní a jižní Moravy i z východních Čech," poznamenal Solanský. Ostrý start čeká vítkovické „áčko" tuto neděli v Chropyni, doma se představí 1. září v souboji s Osekem nad Bečvou.

Vydařenou sezonu mají za sebou ženy, které po dlouhé době dokázaly vyhrát přebor severomoravské oblasti. „Kvůli nepříznivé finanční situaci oddílu ale nemohly nastoupit do kvalifikace o I. ligu a v ní se pokusit probojovat do nejvyšší soutěže," litoval Solanský nevyužité šance. Do nového ročníku oblastního přeboru vstoupí národní házenkářky 1. září domácím zápasem se Studénkou B.

„Doufáme, že tato sezona bude ve znamení lepších výsledků. Muži se v ní pokusí o návrat do nejvyšší soutěže, ženy by rády opět vyhrály oblastní přebor a zahrály si kvalifikaci o I. ligu," přiblížil Solanský vysoké cíle seniorských týmů.

V oblastních přeborech mládeže reprezentovali oddíl mladší žáci, dorostenci, mladší a starší žákyně. „Ani jednomu celku se nepodařilo probojovat do závěrečných finálových turnajů. K účasti v nich by ve svých soutěžích museli skončit do druhého místa," uvedl organizační pracovník vítkovického oddílu s tím, že nejblíže byli dorostenci a starší žákyně, kteří shodně získali bronzové medaile. „U obou družstev se nejednalo o propastný rozdíl na konkurenci. Ba naopak, ale štěstí se přiklonilo spíš k soupeřům."

Špatně si nevedli ani mladší žáci. „Dokázali postoupit do čtyřčlenného finále oblastního přeboru, ale nakonec skončili na smolné čtvrté pozici. Přesto jsou všechna družstva základem pro budoucnost oddílu, který může přežít jen díky tomu, že bude vychovávat dobrou mládež," konstatoval Solanský.

U všech družstev mládeže teď dochází k velké generační obměně, proto vsadili na přípravku miniházené. „Tuto novinku sice už v oddíle máme nějakou dobu, ale od září se jí budeme víc věnovat. Organizujeme ji ve spolupráci se ZŠ a MŠ MUDr. E. Lukášové, kde bude miniházená probíhat v rámci školního kroužku," prozradil Solanský.

Národní házená podle něj patří ke sportům, kterým chybí děti se zájmem věnovat se nějaké pohybové aktivitě. „V oddíle nabízíme velice kvalitní zázemí a sportovní vyžití za celkem malý peníz. Pokud by některé z dětí mělo zájem vyzkoušet náš ryze amatérský a hlavně český sport, probíhají nábory po celý rok," láká nové zájemce o národní házenou. Bližší informace najdou na webových stránkách oddílu: http://www.nh-sskvitkovice.hys.cz. (dop)