Havířovský odchovanec, který čtrnáct let působí ve Francii, vizi věří. „O tématu zprofesionalizování ragby se vždy jen mluvilo, nikdy se ale nic nedělo. Je to dobrý a reálný nápad, který by ragby u nás pomohl, jen těžko říct, zda vyjde,“ řekl Deníku Rapant v souvislosti s tím, že v minulých měsících vznikl první český (polo)profesionální klub Olymp Praha.

Pomůže k tomu nový kouč?

Než odpovím, chtěl bych poděkovat předchozímu trenérovi Tomaszovi Putrovi, který nám pomohl postoupit do vyšší skupiny, takže lze říct, že české ragby je na vzestupu, byť je před námi ještě spousta práce. Pokud ale všichni přidáme ruku k dílu, tak se ještě můžeme posunout, protože jako Češi máme k tomuto sportu dobré předpoklady. A co se týká pana Pretoria, od kamarádů z Jižní Afriky jsem slyšel, že jde o dobrého trenéra. Se svými kolegy má spoustu zkušeností. Myslím, že by mohl české ragby pozvednout, ale k tomu mu bude muset vedení unie pomoci a vyjít vstříc ve všem, co bude potřebovat.

Myslíte, že je to reálné?

Ano, osobně si myslím, že to reálné je, ale je potřeba, abychom k tomu měli finance a trenér podporu vedení i hráčů. Prostě aby se táhlo za jeden provaz. Pokud tomu budeme věřit, dáme do toho maximum, tak si tento sen lze splnit.

Lukáš Rapant v rozhovoru pro Deník.
SOBOTNÍ DENÍK: Velký rozhovor s ragbyovou hvězdou Lukášem Rapantem

Česko je ale stále v kvalifikaci o šampionát 2019 v Japonsku. Věříte, že v listopadu proti Portugalsku uspěje?

Je dobře, že zatím vyhráváme. Navíc ještě předtím kluky čeká zápas proti Polsku, kde budou moci zjistit, jak na tom naše ragby je, a zkorigovat případné chyby, aby na Portugalsko šli maximálně připraveni. Věřím, že když nebudou zranění a půjdou jasně za svým cílem, tak Portugalce porazí.

Vy sám chcete po odchodu z Oyonnax ještě reprezentovat?

Určitě ano. Záležet ale bude na trenérech, zda budou mít zájem, a také na zdraví, protože se momentálně zotavuju po zranění. Jakmile bude vše v pořádku, tak nastoupím za tým Bellegarde ve Fédérale 2 (čtvrtá liga).

S BILANCÍ čtyři vítězství, jedna remíza a jedna porážka zakončili ragbisté Mariánských Hor (v červeném) skupinu Morava Českého poháru. V tabulce nakonec obsadili první příčku, k čemuž přispěly i dvě výhry v derby proti Havířovu.
Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Mariánské Hory poprvé proti „profíkům“ Ragbisté Mariánských Hor mají před sebou zápas sezony. Už tuto neděli se v 11 hodin nejlepší celek Českého poháru skupiny Morava střetne na vlastním hřišti s vítězem z Čech, Olympem Praha, prvním poloprofesionálním klubem u nás. V řadách Pražanů působí několik českých reprezentantů, kteří se vrátili ze zahraničí, doplnění hráči z Jihoafrické republiky. „Moc se na zápas těšíme, i když víme, že uspět bude velice těžké,“ řekl kouč Ostravanů Rob Vann. Vítěz souboje postoupí do extraligy, která se bude od roku 2018 hrát systémem jaro-podzim, a v příštím roce nikdo nesestoupí.

Ragbista Lukáš Rapant.
Ragbista Lukáš Rapant se ve Francii loučí titulem
Lukáš Rapant se stal Ragbistou roku 2015.
Ragbistou roku se stal poprvé Lukáš Rapant