„Tak dlouho jsem pryč ještě nebyla a s mamkou jsme si mohly jenom volat a psát,“ líčí čtrnáctiletá Nela, jejímž domovským oddílem je GK Vítkovice. Do města Mersin v Turecku odlétá na 33. Evropské mistrovství žen ve sportovní gymnastice samozřejmě už jako reprezentantka České republiky.

„Až do poslední chvíle se nevědělo, jestli se bude kvůli koronaviru vůbec konat,“ poznamenává máma Ivana. A vypočítává, kolik času je dcerka na podzim z domu: Čtrnáct dní soustředění v Chorvatsku (kde juniorky málem zůstávají kvůli čínské nákaze v karanténě), tři týdny v Liberci a pak týden v Turecku.

Nela Štěpandová z Ostravy je po evropském mistrovství nejlepší juniorskou českou sportovní gymnastkou.Zdroj: archiv Nely Štěpandové

K náročným vícefázovým tréninkům se Nele a spol přidávají v této době obligátní protiepidemická opatření. „Dvanáct testů!“ popisuje ostravská gymnastka, co už má mimo jiné za sebou, aby ji vůbec s ostatními pustili na přípravu a posléze mistrovství. Nejhorší jsou ty turecké, po kterých i teče z nosu krev…

„Holky se naštěstí sblížily, byly jako jedna velká rodina,“ pokračuje maminka. Juniorské reprezentantce při dosud nejdelším odloučení chybí nejen přímý kontakt, ale též domácí jídlo a spánek ve vlastní posteli. Šampionát samotný je pro ni vrchol desetileté gymnastické kariéry – a rozlučka se svou kategorií.

„Na výsledky jsem čekala ve velkém bílém koženém křesle,“ uvádí Nela Štěpandová, soutěžící v prostných (cvičení na gymnastickém koberci), kde je jediná finalistka z Česka a končí sedmá nejlepší v Evropě. Poté se snaží ve čtyřboji (prostná, bradla, kladina, přeskok), to je osmá. Aplaudují ji její trenérky Světlana Grmelová s Vendulou Hájkovou i předsedkyně oddílu Monika Adamíková.

Utkání 2. kola volejbalové extraligy mužů: Black Volley Beskydy - VK Ostrava, 26. září 2020 ve Frýdku-Místku. Na snímku Jurij Kružkov.
V Ostravě končí ruský univerzál Kružkov i polský nahrávač Matula

Zážitkem je také návrat z Turecka, gymnastky totiž letí – vybavené důstojnými reprezentačními oděvy – do Česka vládním speciálem! „Takový zážitek nepokazily ani testy v Praze a Ostravě,“ podotýká maminka. Nela, jak dodává, se asi kvalifikuje i na mistrovství světa a olympiádu. V té době už do kategorie žen.