Kdo nepřišel, mohl litovat. První mezinárodní atletické závody Ostrava 2016, v jejichž rámci se uskutečnil i XII. ročník výškařského mítinku Ostravská laťka, nabídly parádní podívanou.

Nové kulisy překrásné a všemi atlety bez přehánění opěvované haly dodaly soubojům pořádný glanc.

Ostrava už nemá jen Zlatou tretru na supermoderním stadionu, Ostrava má rovněž stánek, v němž můžou atleti soupeřit i v zimních měsících. Třeba příští víkend při mistrovství republiky.

První poznatek v nové hale?

Dráha je velmi rychlá a bude svědčit závodníkům usilujícím o vylepšování vlastních maximálních výkonů.

„Dráha má tvrdý podklad a to sprinterům vždy svědčí. Je docela dobře možné, že každý následující závod se tady budou překonávat rekordy dráhy," liboval si Oldřich Zvolánek, ředitel mítinku a šéf vítkovických atletů.

Jako první se o tom, že dráha bude „hrát" s dobře připravenými atlety, přesvědčily sprinterky.

Už v rozbězích na hladké šedesátce svedly parádní souboj Slovenka Alexandra Bezeková a domácí atletka Jana Slaninová.

Obě atletky si vytvořily osobní rekordy a nakonec svedly i dramatickou finálovou bitvu, v níž byla nakonec Slovenka o dvě setiny první. A stejně dopadlo i vystoupení obou atletek na trati 200 metrů.

Druhý poznatek v nové hale?

Koulaři mají volný sektor, ve kterém je nikdo neruší a ve kterém ani oni nikomu nepřekážejí.

„Je to parádní prostředí se skvělým kruhem. Hlavně vrháme do prostoru," zdůraznila druhá koulařka úterního odpoledne Romana Grómanová, která gratulovala oddílové kolegyni Gabriele Pallové k vylepšení osobního maxima.

Třetí poznatek v nové hale? Je skutečně prostorná a nejen pro sportovce komfortní. Navíc v ní panuje pořádek, o který se starají nevtíraví, slušně vystupující, leč zároveň i přísní pořadatelé.

„Prosím, byli byste tak laskavi a odstoupili od zábradlí? Dalším lidem překážíte ve výhledu," napomenul mě a už zmiňovanou Romanu Grómanovou jeden z mužů v krásně padnoucím obleku s visačkou Security.

A když jsme se posadili, ještě za pochopení poděkoval a diskrétně poodstoupil.

Celkový dojem z nové haly?

Je to místo jako stvořené pro atletiku. Z hlediště k dráze je to doslova na natažení paže, takže každý atletický příznivec může vidět opravdu zblízka maximální úsilí aktérů bojujících o cenné kovy.

A sportovcům projekční kancelář OSA nakreslila neskutečně vzdušné a prostorné sportoviště. Navíc naprosto funkční.

„Žádná minus jsme v prvních týdnech používání haly nenalezli. Atleti si pochvalují ideální poloměr zatáček, říkají, že se tady dá dokonce dobře běhat kratší distance i v první dráze, a v neposlední řadě je tady velké plus už dlouho sloužící atletický tunel, který slouží jako perfektní rozcvičovací místo," doplnil Oldřich Zvolánek.

ROZHOVOR K TÉMATU

Pallová: Nová hala? Je to paráda Na atletickém mítinku Ostrava 2016 byl k vidění i jeden čistě vítkovický souboj. V závodě koulařek se nakonec v duelu tří žen smála ze všech nejvíc dvaadvacetiletá Gabriela Pallová, která nejenže vyhrála, ale navíc si výkonem 15,07 metru zlepšila halový osobní rekord.

Když se tak člověk dívá na vaše zimní vystoupení, nemůže přehlédnout, že sbíráte jen vítězství…

Ale taky je potřeba vidět, že v závodech nebyla žádná konkurence. Do Ostravy se nikomu nechce (smích).

Přesto asi nemůžete být momentálně nespokojená. Na mítinku Ostrava 2016 jste překonala patnáctimetrovou hranici.

Jasně, je to fajn, hodit na naše současné možnosti tak daleko. Vím však, že mám na to, abych kouli poslala ještě dál. I když je pravda, že když člověk hodí celkový osobák, má radost.

Znamená to, že vaše forma je ještě na vzestupu?

Cítím, že roste. Je vidět, že když jsme pracovali na přípravě a chtěli jsme, aby mi to kulminovalo na republice. A tohle, zdá se, tak i vypadá. A pokud to půjde takhle dál, tím líp.

Halové mistrovství republiky se uskuteční už příští víkend. Co od něj, třeba i vzhledem k současné formě, očekáváte? V letošních českých tabulkách jste za Janou Kárnikovou druhá…

V první řadě bych určitě byla ráda za medaili. Ale ještě uvidíme, zatím nevím, jak je na tom třeba Markéta Červenková, která snad ještě ani nezávodila. Vím, že Petra Klementová hodila už taky dál. Mít placku je ale jednoznačný cíl.

Jak na vás zatím působí nová hala?

Je to jedním slovem paráda. Trénujeme každý den v teple, nemusíme chodit ven a navíc v hale házíme do volného prostoru, ne někam do sítě. A to byl problém, protože jsme pořádně nevěděly, jak daleko jsme kouli poslaly. To je teď o moc příjemnější, člověk po každém vrhu zhruba ví, kolik to bylo.

Je to pro vítkovické atletky nová motivace?

Určitě ano. Navíc je tady možnost, že teď do Ostravy hala může přilákat nové atlety. Vždyť třeba ani já nejsem původem odsud, do Vítkovic jsem přišla ze Zlína. Sice už to jsou dva roky, ovšem teď už přesně vidím, co to je, když se řekne, že někdo má výborné podmínky pro přípravu.