„Před sezonou jsem se snažil mužstvo doplnit českými hráči, to byla moje priorita,“ zdůraznil Bálint, který zredukoval počet zahraničních hráčů na dva.

Bývalý trenér Prostějova a Ústí nad Labem se vrací do ligového kolotoče v pozici hlavního kouče po šesti letech. V uplynulé sezoně do ní naskočil v Nové huti coby asistent Dušana Medveckého, který odešel trénovat ženy KP Brno.

Dlouho jste zvažoval setrvání  v Ostravě, nakonec v klubu pokračujete. Jaké bylo rozhodování?

Chtěl jsem se do české ligy vrátit jako hlavní trenér, zároveň jsem ale neměl snahu převzít tým Dušanu Medveckému. Budu upřímný, moc mě mrzí, že musel odejít. Takový je ale trenérský job. Za práci, kterou tady odvedl, si zaslouží obrovský kredit.

To rozhodně ano, ale vraťme se k vám…

Co se mě týká, dostal jsem více nabídek, takže jsem se musel rozhodnout. Když vedení Ostravy přišlo s tím, abych mužstvo vedl, souhlasil jsem a dohodli jsme se. Pokusím se družstvo posunout ze spodních příček nahoru.

To ale bude složité. Je zřejmé, že dochází k přestavbě týmu, může to skřípat…

To si všichni uvědomujeme. Současný tým je poskládaný hlavně z českých hráčů. Když se řekne Ostrava, chceme, aby se mluvilo o družstvu, které dobře brání, má výborné protiútoky a každému se minimálně vyrovná v agresivitě. To by měla být naše vizitka. Je nám všem jasné, že může přijít série porážek, i když nikdo nechce dostat pětkrát za sebou rychtu. Připravuji se i na tuto variantu, s hráči o tom mluvím.

Do ligy jste vstoupili v sobotu domácí porážkou 78:100 s USK Praha. Takový debakl se nečekal. Byl jste hodně zklamaný?

Rozhodně ano. Druhý poločas byl z naší strany tragický. Začali jsme zápas celkem dobře, s energií. Bohužel jsme se dostali ve druhém poločase do minus deset, patnáct. Pak nám chyběla disciplína, hlavně v obraně. Nebyli jsme kompaktní, ztráceli jsme míče, dostávali jednoduché koše,  a to nás strašně sráželo dolů.  V závěru to bylo jen o dohrávání. Chtěli jsme podat určitě lepší výkon.

Už první zápas sezony naznačil, že vás čeká dlouhá a trnitá cesta…

Už příprava nám ukázala, na čem je potřeba pracovat a co zlepšit. Věřím, že se budeme posouvat, ale nějaký čas to potrvá. Doufám, že během dvou měsíců budeme konkurenceschopní i týmům, které budou v tabulce nahoře. Je potřeba jít zápas po zápase. Konkrétní výsledkový cíl si můžeme říct příští rok. Tato sezona ukáže, kam jsme schopni jít a zda je cesta nastavena správně.

Ví se o vás, že jste zastáncem postupných začleňování nadějných českých mladíků. Ostrava ale v minulých letech sázela na cizince. Co si o zahraničních hráčích v lize myslíte?

České hráče by měli jen doplňovat. Líbí se mi práce Opavy, kde byli trpěliví a předminulou sezonu z toho bylo druhé místo v lize. Před lety se však také trápili, rovněž měli nějaké cizince. Padli dolů, ale začali se znovu zvedat a do ligy se vrátili s českými hráči. Na tuzemské basketbalisty hodně spoléhali i šéfové USK Praha a Děčína, ale jejich týmy byly postupně unavené, neměly energii, takže svoje kádry také doplnili cizinci.