V sedmém kole mistrovství České republiky konaném v Ostravě se na prvním stole utkal velmistr Alexey Kislinsky s mezinárodním mistrem Lukášem Černouškem. V ostré pozici velmistr chyboval, špatně ustoupil králem a dostal mat uprostřed šachovnice.

Na druhém stole se prosadil hlavní favorit turnaje, velmistr David Navara, který černými figurami přehrál mezinárodního mistra Jiřího Kočiščáka. V předposledním kole turnaje se tak utkají jediní dva šestibodoví hráči, David Navara a Lukáš Černoušek. Tato partie zřejmě rozhodne o letošním mistru České republiky.

Ve FIDE Openu "A" se pomalu začíná prosazovat nejvýše nasazený Franciszek Sernecki z Polska, který vede turnaj společně s frýdecko-místeckým Markem Mičou.

Ve FIDE Openu "B" vede Bohumil Borovička z Kopřivnice s jednobodovým náskokem před pěticí pronásledovatelů.

Ve FIDE Openu "C" prohrál dosud suverénně vedoucí Lubomír Matlocha z Jeseníku partii s polským juniorem Jakubem Sputowskim, který se tak vyšvihl do čela tabulky tohoto turnaje.

V pátek zároveň proběhl již tradiční večerní bleskový turnaj za účasti 62 šachistů, mezi nimi dva velmistři a dva mezinárodní mistři. V jedenáctikolovém turnaji se prosadili hlavní favorité, trofej pro vítěze si odnesl velmistr Vojtěch Plát z Prostějova.

Předposlední kolo hlavních turnajů začíná v Domu kultury města Ostravy v sobotu v 16 hodin, partie mistrovství České republiky jsou živě komentovány v přísálí Domu kultury známým ostravským mezinárodním mistrem Lukášem Klímou.

Poslední kolo pak následuje v neděli v 10:00.

Šachový Ostravský koník, 1. května 2019 v Ostravě. Na snímku Michal Ostrowski.
Šachový šampionát v Ostravě se na čele lehce dramatizuje